Christmas Biathlon

November 27, 2016


Results By Time Line

Team - Male


Male 34 & under

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 80 Luke & Walker 42:32.1 13:38/M 80 LUKE CHANG Run 4 23:02.5 23:02.5 7:26/M 80 WALKER SLAY Swim 3 19:29.5 42:32.1 19:29/K 2 133 Sheldon & Treym 45:30.3 14:35/M 133 SHELDON ROSA Run 7 23:50.8 23:50.8 7:41/M 133 TREYM NAKAMURA Swim 6 21:39.5 45:30.3 21:39/K 3 141 Cassius & Jake 47:10.5 15:07/M 141 CASSIUS ROSA Run 6 23:22.7 23:22.7 7:32/M 141 JAKE SIMPSON Swim 8 23:47.8 47:10.5 23:47/K 4 82 Cody & Dylan 47:14.0 15:08/M 82 CODY TANAKA Run 9 26:17.8 26:17.8 8:29/M 82 DYLAN MONIZ Swim 4 20:56.2 47:14.0 20:56/K

Male 55 to 74

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 153 Chris & Christopher 38:04.9 12:12/M 153 CHRIS CORNELL Run 1 19:03.5 19:03.5 6:09/M 153 CHRISTOPHER VARIDA Swim 2 19:01.4 38:04.9 19:01/K 2 73 Jeremy & James 39:00.4 12:30/M 73 JEREMY PATTON Run 5 23:03.6 23:03.6 7:26/M 73 JAMES YANG Swim 1 15:56.8 39:00.4 15:56/K

Male 75 to 94

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 26 Jerry & Nate 47:38.0 15:16/M 26 JERRY BARTOLOME Run 3 22:36.2 22:36.2 7:17/M 26 NATHAN KINDIG Swim 9 25:01.8 47:38.0 25:01/K

Male 95 to 114

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 127 Tom & Tom 42:43.1 13:41/M 127 TOM COLLINS Run 2 20:46.3 20:46.3 6:42/M 127 TOM HEBERLE Swim 7 21:56.8 42:43.1 21:56/K 2 125 Dave & Daniel 45:22.2 14:32/M 125 DAVE GREER Run 8 23:51.8 23:51.8 7:42/M 125 DANIEL SUEHISA Swim 5 21:30.4 45:22.2 21:30/K

Team - Female


Female 34 & under

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 78 Leinani & Alicia 42:00.4 13:28/M 78 LEINANI ROYLO Run 6 30:49.7 30:49.7 9:56/M 78 ALICIA SPOTKAEFF Swim 1 11:10.7 42:00.4 11:10/K 2 68 Rayn & Abigail 46:10.4 14:48/M 68 RAYN YOUNG Run 1 26:20.7 26:20.7 8:30/M 68 ABIGAIL MAHOE Swim 6 19:49.7 46:10.4 19:49/K 3 65 Jherica & Sydney 48:54.7 15:40/M 65 JHERICA RAPOSA Run 4 29:44.2 29:44.2 9:35/M 65 SYDNEY STORY Swim 3 19:10.5 48:54.7 19:10/K 4 74 Kaui & Kayla 58:13.1 18:40/M 74 KAUI KEOLANUI Run 10 31:57.0 31:57.0 10:18/M 74 KAYLA PALAMA Swim 10 26:16.1 58:13.1 26:16/K 5 79 Tayea & Grace 58:13.9 18:40/M 79 TAYEA CHUN Run 11 31:57.2 31:57.2 10:18/M 79 GRACE MOODY Swim 11 26:16.7 58:13.9 26:16/K 6 75 Kelsie & Lorraine 59:25.3 19:03/M 75 KELSIE PLUNKETT Run 3 29:31.8 29:31.8 9:31/M 75 LORRAINE CHAR Swim 13 29:53.5 59:25.3 29:53/K

Female 35 to 54

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 25 Tawnee & Kimi 52:13.0 16:44/M 25 TAWNEE SAKIMA Run 12 33:01.2 33:01.2 10:39/M 25 KIMI IDE-FOSTER Swim 4 19:11.8 52:13.0 19:11/K 2 64 Nicole & Kate 56:12.4 18:01/M 64 NICOLE COLELLO Run 13 33:09.5 33:09.5 10:42/M 64 KATE KAWAMOTO Swim 8 23:02.9 56:12.4 23:02/K

Female 55 to 74

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 96 Quinn & Susan 49:39.7 15:55/M 96 QUINN GILMAN Run 5 30:15.2 30:15.2 9:45/M 96 Susan Burr Swim 5 19:24.4 49:39.7 19:24/K 2 146 3 59:37.5 19:06/M 146 ANDREA SEMATOSKE Run 9 31:52.1 31:52.1 10:17/M 146 JACLYN SKEWERIS Swim 12 27:45.3 59:37.5 27:45/K

Female 75 to 94

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 30 Cynthia & Kelly 53:00.0 16:59/M 30 CYNTHIA ALTMAN Run 8 31:33.2 31:33.2 10:11/M 30 Kelly Quin Swim 7 21:26.7 53:00.0 21:26/K

Female 95 to 114

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 22 Becky & Deb 49:00.5 15:42/M 22 BECKY BUIJTEN Run 7 31:28.6 31:28.6 10:09/M 22 DEB MERWICK Swim 2 17:31.9 49:00.5 17:31/K

Female 115 & over

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 124 Marcy & Linda 50:56.0 16:19/M 124 MARCY FLEMING Run 2 26:43.9 26:43.9 8:37/M 124 LINDA TAMANAHA Swim 9 24:12.1 50:56.0 24:12/K

Team - Mixed


Mixed 34 & under

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 81 Mandie & Walter 59:46.8 19:09/M 81 MANDIE WARD Run 16 34:19.9 34:19.9 11:04/M 81 WALTER THOEMMES Swim 10 25:26.9 59:46.8 25:26/K 2 134 Chays & Kenilyn 1:04:16.8 20:36/M 134 CHAYS SOUZA Run 17 37:05.3 37:05.3 11:58/M 134 KENILYN NISHIHARA-AKI Swim 12 27:11.5 1:04:16.8 27:11/K

Mixed 35 to 54

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 63 Skyler & Samantha 51:36.0 16:32/M 63 SKYLER TOMISATO Run 8 25:33.8 25:33.8 8:15/M 63 Samantha Clark Swim 11 26:02.2 51:36.0 26:02/K 2 5 Reyse & Alice 1:02:59.5 20:11/M 5 REYSE SAKIMA Run 14 33:00.3 33:00.3 10:39/M 5 ALICE WEBB Swim 15 29:59.2 1:02:59.5 29:59/K

Mixed 55 to 74

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 121 Team Jaecks 38:51.1 12:27/M 121 ROBERT JAECKS Run 3 20:27.1 20:27.1 6:36/M 121 LAUREN JAECKS Swim 5 18:23.9 38:51.1 18:23/K 2 16 Team Artelli 40:01.4 12:50/M 16 MICHAEL ARTELLI Run 5 23:02.2 23:02.2 7:26/M 16 MINDY ARTELLI Swim 3 16:59.2 40:01.4 16:59/K 3 113 Sam & Emily 48:21.5 15:30/M 113 SAMUEL HOWELL Run 11 28:29.6 28:29.6 9:11/M 113 Emily First Swim 8 19:51.9 48:21.5 19:51/K 4 32 Team Plante 58:58.7 18:54/M 32 ARIEL PLANTE Run 12 30:31.4 30:31.4 9:51/M 32 Timothy Plante Swim 13 28:27.3 58:58.7 28:27/K

Mixed 75 to 94

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 17 Team Hawk 44:12.9 14:10/M 17 CHRISTINA HAWK Run 6 25:11.7 25:11.7 8:07/M 17 NOAH HAWK Swim 6 19:01.1 44:12.9 19:01/K

Mixed 95 to 114

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 144 35:18.7 11:19/M 144 PAM RUNQUIST Run 1 19:25.2 19:25.2 6:16/M 144 HUDSION SLAY Swim 1 15:53.5 35:18.7 15:53/K 2 97 Jan & Kimberly 38:12.8 12:15/M 97 JAN ELSBACH Run 4 21:48.5 21:48.5 7:02/M 97 Kimberly Elsbach Swim 2 16:24.3 38:12.8 16:24/K 3 4 Nat & Denise 39:25.7 12:38/M 4 NAT PAK Run 2 20:09.6 20:09.6 6:30/M 4 DENISE WEBB Swim 7 19:16.1 39:25.7 19:16/K 4 7 Jenna & Bob 47:05.1 15:05/M 7 JENNA NAKANO Run 7 25:28.3 25:28.3 8:13/M 7 BOB GRAHAM Swim 9 21:36.8 47:05.1 21:36/K 5 31 Team Omiya 1:02:51.3 20:09/M 31 SANDY OMIYA Run 13 32:38.7 32:38.7 10:32/M 31 Dan Omiya Swim 16 30:12.5 1:02:51.3 30:12/K 6 6 Lynette & Nat 1:03:00.3 20:12/M 6 LYNETTE YOUNG-PAK Run 15 33:03.9 33:03.9 10:40/M 6 NAT PAK Swim 14 29:56.4 1:03:00.3 29:56/K

Mixed 115 & over

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 93 Team Kobayashi 43:29.2 13:56/M 93 COLLEEN KOBAYASHI Run 9 26:27.4 26:27.4 8:32/M 93 Stan Kobayashi Swim 4 17:01.8 43:29.2 17:01/K 2 152 Team Kemerer 1:00:32.9 19:24/M 152 JOHN KEMERER Run 10 28:23.6 28:23.6 9:09/M 152 KAY KEMERER Swim 17 32:09.3 1:00:32.9 32:09/K