Dash & Splash Biathlon

Age Group Results

April 24, 2016


Results By Time Line www.TimeLineHawaii.com


Men: Top Finishers 0-13 14-18 19-25 26-35 36-45 46-55 56-60 61-99
Women: Top Finishers 0-13 19-25 26-35 36-45 46-55 56-60 61-99

Individual

Top

Female Open Winners

  Overall   ------- Run ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 1 KELLY TANIZAKI 232 55 1 8:33.5 3 13:09.7 21:43.2
2 7 CORA FREEMAN 202 30 3 19:25.1 1 12:04.9 31:30.0
3 8 CHELSEY FREEMAN 201 30 2 18:49.4 2 12:47.4 31:36.8
 
Top

Female 13 and under

  Overall   ------- Run ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 22 JENNIFER REITER 204 11 1 23:25.4 4 12:26.9 35:52.3
2 23 ASHLEY OUTTRIM 133 13 2 24:40.4 3 11:15.5 35:55.9
3 24 NIKKI TABIOS 132 11 6 35:57.7 1 0:00.0 35:57.7
4 32 ALANA BARTHEL 240 13 7 38:05.9 2 0:00.0 38:05.9
5 49 MIRANDA CHANG 104 11 3 25:35.2 7 17:06.6 42:41.8
6 61 TAYLOR OUTTRIM 134 12 5 31:16.1 5 13:45.1 45:01.2
7 63 MARGARET ODOM 184 13 4 30:14.7 6 16:21.8 46:36.6
 
Top

Female 19 to 25

  Overall   ------- Run ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 11 CAREY COLBERT 239 23 3 20:24.7 1 11:46.2 32:11.0
2 14 PAIGE POEHLER 117 25 1 19:57.8 2 12:42.5 32:40.4
3 26 BRITTANI LUM 157 25 2 20:21.4 5 15:50.8 36:12.3
4 43 NICOLE PICCIOTTO 101 25 5 28:49.1 3 13:00.1 41:49.2
5 47 KRYSTINA ARCHULETA 145 24 4 27:46.1 4 14:39.4 42:25.6
 
Top

Female 26 to 35

  Overall   ------- Run ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 34 KELLY HIGA 205 30 1 23:22.6 5 15:55.3 39:17.9
2 41 CHRISTINE SAN VICENTE 135 27 4 27:45.4 1 13:51.7 41:37.2
3 46 BECKY HANDEL 161 29 3 27:32.6 2 14:41.2 42:13.8
4 48 CHELSEA SOUSA 196 32 2 26:53.9 4 15:44.5 42:38.4
5 50 KATHRYN SCHULMEISTER 251 26 5 27:56.7 3 14:52.6 42:49.3
6 76 AMY LEWIS 198 34     6 54:21.2 54:21.2
 
Top

Female 36 to 45

  Overall   ------- Run ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 15 ELIZABETH THIEL 151 38 1 19:28.2 1 13:48.5 33:16.7
2 35 CHASTEEN MESIONA 208 38 3 24:39.4 2 15:40.7 40:20.1
3 51 MARIN TUTTLE 252 38 2 24:21.5 6 18:30.0 42:51.5
4 52 BROOKE WILSON 155 36 5 25:37.7 4 17:50.5 43:28.2
5 56 SUZANNE CANEVARI 147 43 4 24:43.2 7 19:28.1 44:11.3
6 58 KATHRYN MESLER 165 36 8 27:18.9 3 17:17.5 44:36.4
7 59 DEMERYCE TANAKA 172 42 6 26:46.7 5 17:50.7 44:37.4
8 68 JEN MOSHER 168 36 7 26:55.0 10 22:29.3 49:24.3
9 72 JOANNA TIRADO 206 39 9 30:06.9 8 21:55.7 52:02.6
10 73 BARBIE QUINONES 166 44 10 30:57.8 9 22:13.4 53:11.2
11 80 PAMELA IBANEZ 181 41 11 34:38.6 11 23:39.3 58:18.0
 
Top

Female 46 to 55

  Overall   ------- Run ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 54 SANDY BEELMANN 173 54 1 27:11.9 2 16:33.3 43:45.2
2 55 DEBBIE SALIS 108 48 2 29:40.2 1 14:18.9 43:59.1
3 70 PEG TATUM 194 51 3 31:08.5 3 18:22.1 49:30.6
4 78 LEILA JACKSON 159 54 4 32:17.9 4 22:22.4 54:40.3
 
Top

Female 56 to 60

  Overall   ------- Run ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 60 SHARON LENG 142 59 1 27:46.8 1 17:09.2 44:56.0
2 66 JANE PREECE 183 57 2 27:51.4 2 19:54.4 47:45.8
 
Top

Female 61 and over

  Overall   ------- Run ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 57 SHARON ULMER 110 61 1 27:37.0 1 16:56.6 44:33.7
2 67 KATHIE TAITANO 136 63 3 30:15.6 2 19:01.7 49:17.3
3 71 SUSAN GALL 192 61 2 29:17.1 3 20:15.2 49:32.3
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------- Run ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 2 NICHOLAS POEHLER 116 25 1 18:40.4 3 10:31.5 29:12.0
2 3 JAKE GAUGHAN 170 16 3 29:15.9 1 0:00.0 29:15.9
3 4 JONATHAN REITER 203 13 2 19:46.8 2 10:29.7 30:16.5
 
Top

Male 13 & Under

  Overall   ------- Run ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 5 CARTER STUHLMACHER 148 11 2 19:20.5 1 12:01.8 31:22.4
2 9 NICHOLAS PUGLIESE 107 11 1 18:59.0 2 12:50.6 31:49.6
3 18 PJ SIMON 169 12 3 20:53.7 3 12:56.5 33:50.2
4 25 MAC MACKINNON 109 11 4 22:14.1 4 13:49.0 36:03.1
5 62 ANDREW HINE 253 11 5 25:17.5 6 20:18.7 45:36.2
6 69 CALEB STUHLMACHER 149 7 6 31:04.6 5 18:23.4 49:28.1
 
Top

Male 14 to 18

  Overall   ------- Run ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 6 GAVIN SATO 187 16 1 19:00.1 1 12:28.4 31:28.5
2 21 JOSHUA LAWRENCE 200 18 2 20:02.4 2 15:47.2 35:49.7
3 39 LIAM FELIX 250 16 3 23:30.5 3 17:42.3 41:12.8
 
Top

Male 19 to 25

  Overall   ------- Run ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 36 RANDY REYNOLDS 175 22 1 23:01.6 1 17:21.8 40:23.5
2 38 SEAN LANE 176 23 2 23:03.7 2 18:00.3 41:04.0
 
Top

Male 26 to 35

  Overall   ------- Run ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 10 ROBERT SCHMIDT 150 31 1 17:38.2 3 14:24.6 32:02.8
2 13 PATRICK BRENNAN 190 28 2 18:44.5 2 13:53.3 32:37.8
3 37 ANSON CHU 115 29 4 28:21.1 1 12:26.9 40:48.0
4 44 CLIFFORD MANANSALA 138 32 3 23:11.9 4 18:37.9 41:49.9
 
Top

Male 36 to 45

  Overall   ------- Run ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 12 PAUL RYAN 189 43 1 17:54.0 4 14:38.6 32:32.6
2 16 JUSTIN ORLICH 123 43 3 20:22.6 1 12:58.8 33:21.4
3 17 HARLAN KLEIN 191 45 2 20:03.4 2 13:23.5 33:26.9
4 20 MATTHEW COHCU 112 43 5 21:26.3 3 14:02.1 35:28.4
5 28 DEREK CORYELL 167 38 4 21:01.8 7 16:23.3 37:25.2
6 30 JOHN AMENT 143 41 6 21:56.2 5 15:44.1 37:40.4
7 64 PIO JIMENEZ 179 43 8 30:51.5 6 15:50.8 46:42.3
8 74 DAVID SIMMS 247 38 7 27:41.1 9 25:30.9 53:12.0
9 77 DONOVAN LEWIS 199 38     10 54:22.9 54:22.9
10 79 GABRIEL IRONS 160 45 9 32:20.1 8 22:20.6 54:40.7
 
Top

Male 46 to 55

  Overall   ------- Run ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 27 BILL KEARSLEY 241 48 3 23:54.5 1 13:06.0 37:00.6
2 42 RICHARD HOSTROP 193 50 2 22:42.7 3 18:54.9 41:37.6
3 45 MARK MORITZ 152 51 1 20:26.9 4 21:32.9 41:59.8
4 65 JAMES DANIELS 197 47 4 29:16.0 2 18:12.7 47:28.7
 
Top

Male 56 to 60

  Overall   ------- Run ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 19 RICHARD ULMER 111 56 1 20:24.1 1 13:59.7 34:23.9
2 40 BRUCE TSUTSUI 188 58 3 25:41.8 2 15:48.4 41:30.2
3 53 GLENN REDIGER 195 60 2 24:38.6 3 18:57.4 43:36.0
 
Top

Male 61 and over

  Overall   ------- Run ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 29 MICHAEL LORNE 114 64 1 23:23.4 3 14:11.1 37:34.6
2 31 BLAKE MARR 210 64 2 23:51.0 2 14:10.5 38:01.5
3 33 JIM MURRAY 121 63 6 39:14.0 1 0:00.0 39:14.0
4 75 KARL HEINZ DOVERMAN 103 67 3 30:48.3 4 23:05.0 53:53.4
5 81 J.B. NATION 102 67 4 33:45.4 6 26:19.3 1:00:04.7
6 82 JOE MURRAY 120 73 5 35:23.9 5 25:09.8 1:00:33.8