Castle to Hanauma Time Trial

Overall Finish List

March 03, 2013


Results By Time Line www.TimeLineHawaii.com

Elite Men 1/2/3

Place Name Team /Club Bib No Age Gender Total Time Pace
1 MIKE ZAGORSKI BME Racing 3 33 M 26:56.1 2:15/M
2 JASON SMITH Big Orange 2 37 M 27:01.8 2:15/M
3 BEN WILLIAMS Pacific Velo 4 30 M 28:09.9 2:21/M
 

Master Men 35+

Place Name Team /Club Bib No Age Gender Total Time Pace
1 TONY LANG Cambio Core 14 43 M 28:43.2 2:24/M
2 AARON SUNDBERG 5 39 M 29:36.5 2:28/M
3 CARL BROOKS Quick Release 18 47 M 29:47.8 2:29/M
4 DAN IMMEKER 13 35 M 29:51.7 2:29/M
5 ERIC SUGIYAMA Cambio Core 22 45 M 30:08.2 2:31/M
6 MARK MCCLAY HACC 8 42 M 30:09.5 2:31/M
7 MICHAEL OKURA Cambio Core 16 44 M 31:01.6 2:35/M
8 BILL DARRAH Tradewind 9 46 M 31:33.6 2:38/M
9 JOHN CLIMALDLI Big Orange 17 49 M 31:58.0 2:40/M
10 FELIPE RAEL Boca Hawaii 75 44 M 32:03.6 2:40/M
11 ERIC HERMOSURA 12 39 M 33:26.8 2:47/M
12 BRANDON CANADA 28 35 M 33:47.6 2:49/M
13 DEAN STOUFFER 21 39 M 34:21.9 2:52/M
14 HIPOLITO OLAES Tradewinds Cycl 99 45 M 34:43.6 2:54/M
15 BRUCE WATERMAN 24 43 M 34:56.4 2:55/M
16 MATTHEW SCHLOSSER SaLty Racing 20 48 M 35:08.1 2:56/M
17 TIM ROBERT Boca Hawaii 71 47 M 35:40.0 2:58/M
18 STEVE PLATT unattached 11 39 M 37:16.8 3:06/M
19 HENRIK VAN RYZIN 23 40 M 38:55.2 3:15/M
20 CARL DELACRUZ 25 36 M 40:01.6 3:20/M
21 JAMES FISCHER N/A 10 43 M 41:40.2 3:28/M
22 NEIL NEVIS RIFT ZONE HAWAI 15 49 M 44:21.7 3:42/M
 

Elite Men 4/5

Place Name Team /Club Bib No Age Gender Total Time Pace
1 JASON DOLBECK 38 43 M 29:27.3 2:27/M
2 BILL LEZZER 44 28 M 30:17.4 2:31/M
3 RICHARD GALLUZZI unattached 39 23 M 30:28.8 2:32/M
4 ZEBULON BROWN Cambio Core 31 20 M 30:47.8 2:34/M
5 MICHAEL TARATKO 36 40 M 30:50.9 2:34/M
6 MICAH MIZUMOTO Boca Hawaii 33 21 M 31:31.9 2:38/M
7 WING HO BME Racing 41 34 M 31:56.2 2:40/M
8 DANIEL LEE BME Racing 42 21 M 32:22.3 2:42/M
9 PETER SHENK HACC 100 28 M 32:40.1 2:43/M
10 RHEO SIBAL UH Cycling 49 20 M 33:01.0 2:45/M
11 BRIAN ERIKSON Duibad 50 25 M 33:54.6 2:50/M
12 RICHARD CLINE Tradewind Cycli 35 40 M 34:19.4 2:52/M
13 CHARLES SORIANO Cambio 46 30 M 35:19.0 2:57/M
14 SAU HSU Cambio Core 37 32 M 36:20.2 3:02/M
15 JORDAN DAY 27 29 M 36:27.3 3:02/M
16 JAMES HARMON unattached 40 25 M 36:33.3 3:03/M
17 ALOYSIUS VILLALUZ Boca Hawaii 47 33 M 37:03.1 3:05/M
18 MATT KRIEGLER IT&B 51 29 M 37:13.8 3:06/M
19 JEFFREY SMITH Pacific Velo 45 38 M 37:31.4 3:08/M
20 JORDAN LEONG unattached 43 24 M 38:39.8 3:13/M
21 JOHN BUTTS N/a 26 26 M 42:58.6 3:35/M
22 JAMES PARK 32 34 M 43:35.0 3:38/M
 

Master Men 50+

Place Name Team /Club Bib No Age Gender Total Time Pace
1 RAY BRUST Boca Hawaii 1 52 M 28:16.8 2:21/M
2 KEVIN KAWAINUI 60 51 M 31:15.5 2:36/M
3 ANTHONY LOCEY unattached 61 58 M 31:42.6 2:39/M
4 ROBERT SELTMANN 66 55 M 32:09.4 2:41/M
5 BRIAN COMBS Tradewinds 57 58 M 33:58.0 2:50/M
6 BRUCE BURNS unattached 54 58 M 34:06.4 2:51/M
7 RICK MARINE Big Orange 63 52 M 35:51.8 2:59/M
8 KEITH MINN unattached 64 62 M 36:18.3 3:02/M
9 BRIAN LUM Tradewind Cycli 62 60 M 37:26.2 3:07/M
10 ROBERT KNOCK Pac Velo 52 51 M 37:50.8 3:09/M
11 BRIAN DODSON Traidwinds 59 51 M 37:51.4 3:09/M
12 DARREN OTSUKA 65 53 M 38:16.4 3:11/M
13 PATRICK CHUNG Tradewind 56 63 M 38:21.9 3:12/M
14 ROGER DEBRECENY 58 60 M 38:33.3 3:13/M
15 STOLE FARNHAM Cambio 68 66 M 40:05.4 3:20/M
16 ROBERT CAMPBELL unattached 55 60 M 41:44.6 3:29/M
 

Junior Men

Place Name Team /Club Bib No Age Gender Total Time Pace
1 CEDRIC CORTES Team Bulldogs 74 16 M 33:29.0 2:47/M
2 NAINOA CHING 29 16 M 42:35.9 3:33/M
3 PONO FUJITONI Kamehameha 30 16 M 42:44.7 3:34/M
4 TIM SHINNERS 69 14 M 43:41.8 3:38/M
5 THOMAS GOMES Kamehameha 72 17 M 47:38.0 3:58/M
 

Elite Women

Place Name Team /Club Bib No Age Gender Total Time Pace
1 KIMBERLY SHENK HACC 81 26 F 32:24.9 2:42/M
2 PATRICIA CHOO unattached 77 42 F 34:58.7 2:55/M
3 KIM BURNETT Boca Hawaii 70 36 F 35:19.1 2:57/M
4 NIKKI MORENO Tradewinds 80 32 F 37:51.9 3:09/M
5 EMILY MOTHERSHED 83 25 F 38:52.5 3:14/M
6 JADE WONG unattached 82 32 F 43:15.6 3:36/M
7 HEATHER FLEWELLING 78 34 F 43:19.9 3:37/M
8 ELLEN MEISER unattached 79 23 F 46:31.6 3:53/M
9 ZARA NGUYEN 95 27 F 57:58.3 4:50/M
 

Master Women

Place Name Team /Club Bib No Age Gender Total Time Pace
1 MICHELLE SIMMONS Tradewinds 88 39 F 31:21.3 2:37/M
2 ERIKA EBERHART Boca Hawaii 76 43 F 33:03.5 2:45/M
3 MONIQUE VAN DER AA Tradewind Cycli 89 48 F 35:24.2 2:57/M
4 STACIA MURRAY Boca Hawaii 84 38 F 35:30.8 2:58/M
5 LEE-ANN WATANABE Boca Hawaii 85 36 F 36:38.6 3:03/M
6 DENISE VAN RYZIN 90 40 F 40:06.3 3:21/M
7 ANGELA WARD 91 43 F 44:24.5 3:42/M
 

Master Women

Place Name Team /Club Bib No Age Gender Total Time Pace
1 MICHELE HENRY 94 54 F 36:54.1 3:05/M
2 ANNE PERRY Boca Hawaii 86 56 F 37:15.5 3:06/M
3 KATE JOHNSON Boca Hawaii 87 50 F 37:26.7 3:07/M
4 MARY DODSON Red Hot Ladies 93 50 F 41:35.5 3:28/M
 

Mountain Bike

Place Name Team /Club Bib No Age Gender Total Time Pace
1 DAVID LUM Cambio-Core 98 49 M 36:50.2 3:04/M
2 SHEPHERD MYERS 96 30 M 39:28.0 3:17/M
3 TRISTAN POKINI Kamehameha 73 17 M 54:54.1 4:35/M