Magic Island Biathlon

January 16, 2011


Results By Time Line

Team - Male

Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1      106                                                                                32:27.3  10:24/M
106    BRIAN DENARO                  RUN            1       17:27.5       17:27.5   5:38/M
                    106    BILL GODING                   Swim           1       14:59.8       32:27.3  14:59/K
 
    2       91                                                                                41:03.4  13:09/M
91    FRED ALVARADO                 RUN            3       23:39.7       23:39.7   7:38/M
                     91    VAN CORNWELL                  Swim           2       17:23.7       41:03.4  17:23/K
 
    3      154                                                                                43:42.4  14:00/M
154    ARNOLD ALBAR                  RUN            2       21:49.3       21:49.3   7:02/M
                    154    JAMES WALTHER                 Swim           3       21:53.1       43:42.4  21:53/K
 
    4       92                                                                                46:19.7  14:51/M
92    SEKON WON                     RUN            4       24:32.0       24:32.0   7:55/M
                     92    DANIEL SUEHISA                Swim           4       21:47.7       46:19.7  21:47/K
 
    5       48                                                                                50:11.8  16:05/M
48    DOUG FUQUA                    RUN            7       28:59.6       28:59.6   9:21/M
                     48    GEOFFREY CHUNG                Swim           5       21:12.1       50:11.8  21:12/K
 
    6      147                                                                                50:56.0  16:19/M
147    I.D. BLUME                    RUN            8       32:05.2       32:05.2  10:21/M
                    147    ULI KLINKE                    Swim           6       18:50.8       50:56.0  18:50/K
 
    7      129                                                                                51:53.0  16:38/M
129    DAVID-C MESSER                RUN            6       27:09.9       27:09.9   8:45/M
                    129    DAVID MESSER III              Swim           7       24:43.1       51:53.0  24:43/K
 
    8       39                                                                                55:00.5  17:38/M
39    ROY TSUKAMOTO                 RUN            5       26:11.1       26:11.1   8:27/M
                     39    WARREN HAYAMA                 Swim           8       28:49.3       55:00.5  28:49/K


Team - Female


Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1      135                                                                                45:19.8  14:31/M
135    XOCHILTL BRAVO                RUN            4       28:16.1       28:16.1   9:07/M
                    135    MALLORY SOCHA                 Swim           1       17:03.7       45:19.8  17:03/K
 
    2       18                                                                                45:20.4  14:32/M
18    CAROLE ANN HIGA               RUN            2       23:12.0       23:12.0   7:29/M
                     18    ANNE KIM                      Swim           2       22:08.4       45:20.4  22:08/K
 
    3      136                                                                                49:20.1  15:49/M
136    HEATHER COTTRELL              RUN            1       21:22.1       21:22.1   6:54/M
                    136    MARGIE LEHMAN                 Swim           3       27:58.0       49:20.1  27:58/K
 
    4       81                                                                              1:05:39.2  21:03/M
81    TINA SHAT                     RUN            3       27:15.2       27:15.2   8:47/M
                     81    MARGI MANN                    Swim           4       38:24.0     1:05:39.2  38:24/K


Team - Mixed


Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1      133                                                                                37:00.9  11:52/M
133    JOHN MOZER                    RUN            1       17:22.4       17:22.4   5:36/M
                    133    CHRIS WHY                     Swim           1       19:38.5       37:00.9  19:38/K
 
    2      102                                                                                41:12.6  13:12/M
102    CONNOR HILL                   RUN            6       21:28.6       21:28.6   6:55/M
                    102    CICERRA HILL                  Swim           2       19:43.9       41:12.6  19:43/K
 
    3       24                                                                                42:33.7  13:38/M
24    JEFF KENT                     RUN            5       21:23.1       21:23.1   6:54/M
                     24    TINA WILLIAMS                 Swim           3       21:10.6       42:33.7  21:10/K
 
    4       35                                                                                43:32.1  13:57/M
35    CHAD UYEHARA                  RUN            4       20:47.6       20:47.6   6:42/M
                     35    REGINA HILO                   Swim           4       22:44.5       43:32.1  22:44/K
 
    5      160                                                                                43:36.1  13:58/M
160    mike irwin                    RUN            3       20:26.4       20:26.4   6:35/M
                    160    REGINA SAPKO                  Swim           5       23:09.7       43:36.1  23:09/K
 
    6       34                                                                                46:32.9  14:55/M
34    KEITH MILLER                  RUN            7       21:44.5       21:44.5   7:01/M
                     34    JEANINE NAKAKURA              Swim           6       24:48.4       46:32.9  24:48/K
 
    7       47                                                                                47:27.4  15:13/M
47    SEAN MALARKEY                 RUN            2       19:14.4       19:14.4   6:12/M
                     47    CHRISTINE LAWSON              Swim           7       28:13.0       47:27.4  28:13/K
 
    8      127                                                                                48:50.3  15:39/M
127    JAMIE KLUBE                   RUN            9       24:46.6       24:46.6   7:59/M
                    127    MISHA TAJIMA                  Swim           8       24:03.6       48:50.3  24:03/K
 
    9       49                                                                                48:59.9  15:42/M
49    BRANTLY BAYNES                RUN            8       24:29.2       24:29.2   7:54/M
                     49    ERIC UYEHARA                  Swim           9       24:30.7       48:59.9  24:30/K
 
   10       33                                                                                50:46.3  16:16/M
33    ALEXANDER LEE                 RUN           13       29:39.3       29:39.3   9:34/M
                     33    MADELINE LEE                  Swim          10       21:07.0       50:46.3  21:07/K
 
   11      143                                                                                50:53.2  16:19/M
143    JAYSON DIBBLE                 RUN           10       24:56.2       24:56.2   8:03/M
                    143    ANN CHING                     Swim          11       25:57.0       50:53.2  25:57/K
 
   12      144                                                                                55:02.6  17:38/M
144    MARY HIRAO                    RUN           12       27:21.1       27:21.1   8:49/M
                    144    SCOTT LUM                     Swim          12       27:41.5       55:02.6  27:41/K
 
   13      123                                                                                56:20.1  18:03/M
123    MICHAEL MCCURDY               RUN           11       27:04.7       27:04.7   8:44/M
                    123    LUCY MCCURDY                  Swim          13       29:15.4       56:20.1  29:15/K
 
   14       23                                                                              1:01:45.2  19:48/M
23    ANN DOLL                      RUN           14       33:12.4       33:12.4  10:43/M
                     23    TIMOTHY SMITH                 Swim          14       28:32.8     1:01:45.2  28:32/K