NORTH SHORE TRIATHLON

Age Group Results

June 07, 2014


Results By Time Line www.TimeLineHawaii.com


Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-97
Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Individual

Top

Female Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 8 LAUREL DUDLEY 99 33 1 9:44.9 1 0:32.5 1 34:11.0 1 0:31.5 2 19:45.8 1:04:45.8
2 10 KATHLEEN ONEIL 98 28 2 9:56.6 3 1:17.5 3 36:23.6 3 1:05.5 1 18:36.2 1:07:19.5
3 18 BRYNNE ADAMS 114 15 3 10:15.3 2 1:02.8 2 36:20.6 2 1:01.3 3 23:10.6 1:11:50.8
 
Top

Female 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 31 BRANDEE SCHILLER 77 16 1 9:54.6 1 1:20.3 1 40:37.9 1 0:53.9 1 22:30.9 1:15:17.8
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 21 ELISE LAUB 39 23 1 10:50.3 1 0:58.9 1 36:50.8 2 0:48.6 1 22:37.5 1:12:06.2
2 68 DANA ARBAUGH 89 23 2 16:22.1 2 1:22.2 3 49:01.3 3 1:26.9 2 24:04.5 1:32:17.0
3 78 ANNIE PHAN 32 24 3 18:12.1 3 2:01.4 2 48:58.9 1 0:27.2 3 32:59.6 1:42:39.3
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 61 COURTNEY CARTER 56 27 4 15:06.7 2 1:52.2 3 45:08.4 1 0:28.3 1 23:31.3 1:26:07.1
2 65 CHELSEA HASSETT 26 27 1 11:54.7 1 1:17.9 2 45:00.2 2 1:00.4 3 29:29.3 1:28:42.7
3 71 LEIGH EATON 48 26 2 12:19.6 4 3:48.8 1 44:37.1 4 2:13.5 4 32:45.9 1:35:44.9
4 73 JESSICA RULE 108 28 3 13:30.2 3 2:54.0 4 49:19.3 3 2:12.2 2 28:33.6 1:36:29.4
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 34 TONEY AVAKOVA 76 33 3 14:08.6 1 1:01.7 1 39:42.7 2 0:51.2 1 20:17.1 1:16:01.4
2 35 AMANDA JONES 58 34 1 11:24.7 2 1:07.1 3 40:13.9 1 0:42.9 2 23:01.6 1:16:30.2
3 52 JENNIFER LALANI 33 34 2 13:18.2 3 3:04.1 2 39:51.5 4 1:19.9 3 23:43.9 1:21:17.7
4 74 TATIANA TOVAR 97 31 4 14:33.1 4 3:29.8 4 52:42.8 3 1:00.1 4 25:14.3 1:37:00.2
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 40 TAMAMI YOKOTA 113 37 1 13:08.7 2 1:38.0 2 37:15.0 4 1:00.3 1 24:57.1 1:17:59.2
2 46 LEE-ANN WATANABE 53 37 2 15:15.5 1 0:54.2 1 35:08.1 1 0:35.6 2 26:49.1 1:18:42.7
3 83 KIMBERLY HARSANYI 24 39 4 16:56.3 6 2:33.5 5 55:55.0 3 0:50.7 5 33:30.9 1:49:46.5
4 84 VALERIE BAUGHMAN 61 35 6 23:34.3 4 2:14.5 3 53:14.5 2 0:39.9 4 30:04.0 1:49:47.4
5 85 KATI MCTAVISH 72 35 5 23:32.9 5 2:16.7 4 53:15.4 5 1:02.8 3 29:39.6 1:49:47.5
6 86 GENA BENNETT 46 36 3 15:19.4 3 1:59.3 6 57:32.3 6 1:33.7 6 35:54.7 1:52:19.5
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 49 VICTORIA CHIA 6 41 1 13:17.4 1 1:18.0 1 37:02.8 1 0:52.4 1 26:33.4 1:19:04.1
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 76 SUZIE GAMBLE 68 49 1 18:20.1 1 1:51.2 1 46:09.6 1 1:25.3 1 31:35.5 1:39:21.9
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 38 JOY SECRITARIO 106 50 1 13:12.7 1 1:21.1 1 36:19.4 1 0:53.4 1 25:47.6 1:17:34.3
2 77 BRENDA WOO 101 51 2 16:52.6 2 2:24.0 2 44:48.1 2 1:01.6 2 34:24.9 1:39:31.2
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 72 LINDA MORAN 1 59 1 15:30.4 1 2:25.2 1 44:17.6 1 1:02.7 1 32:46.7 1:36:02.6
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 43 LORENN WALKER 82 62 1 12:21.5 1 1:03.0 1 36:10.1 1 0:56.5 1 27:49.3 1:18:20.4
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 SERGIO FLORIAN 111 34 1 9:02.0 1 0:32.1 1 29:14.7 2 0:40.0 2 18:21.9 57:50.8
2 2 ROD BAYBAYAN 79 27 3 11:02.5 2 0:42.3 3 29:54.7 1 0:31.3 1 18:15.6 1:00:26.6
3 3 ROBERT THOMPSON 25 28 2 10:48.6 3 1:05.1 2 29:50.1 3 0:42.1 3 18:46.9 1:01:12.8
 
Top

Male 14 and under

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 29 GRANT JOHNSON 42 14 1 11:55.0 1 0:47.2 1 37:11.3 1 0:27.0 1 24:16.8 1:14:37.3
2 90 MASON HELBIG 57 14 2 19:43.8 2 4:02.9 2 1:09:28.9 2 1:08.3 2 35:39.9 2:10:03.9
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 4 JAKOB DEWALD 86 16 1 8:11.5 1 0:59.9 1 34:33.1 1 0:29.5 1 18:34.6 1:02:48.7
2 11 BROCK BALMOJA 90 18 2 11:10.9 2 1:12.6 2 35:11.9 2 0:50.7 2 19:53.5 1:08:19.8
3 80 ELIJAH WELCH 17 18 4 18:34.1 4 5:07.1 4 48:33.0 4 3:07.1 3 28:13.4 1:43:34.8
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 7 JOHANNES OLIND 112 23 2 11:56.4 1 1:07.5 1 33:01.1 2 0:25.8 1 17:33.5 1:04:04.4
2 17 CHRISTOPHER COLLINS 5 24 1 10:41.0 2 1:15.9 2 38:09.5 1 0:24.2 2 21:13.5 1:11:44.2
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 5 JONATHAN FLEMING 81 28 2 11:55.5 1 0:33.2 1 30:16.4 5 0:33.2 2 19:57.7 1:03:16.0
2 6 GREGORY LONG 30 29 1 9:50.6 3 0:44.4 2 33:07.3 8 0:50.2 1 18:54.7 1:03:27.4
3 16 CHRIS MORROW 104 28 4 12:36.1 2 0:41.6 3 34:54.8 7 0:49.0 5 22:04.8 1:11:06.4
4 20 MICHAEL MCCONNELL 65 26 3 12:08.7 7 1:30.6 5 35:20.2 6 0:42.5 7 22:15.8 1:11:57.9
5 25 JEFF ROCKENBRANT 103 27 9 14:12.6 5 1:19.3 6 36:35.8 1 0:24.4 3 20:32.9 1:13:05.2
6 28 BRETT CARTER 55 29 6 12:57.7         11 39:23.7 4 21:28.0 1:13:49.4
7 37 JARED VANTASSEL 87 28 11 14:22.0 9 1:55.3 4 35:04.8 9 1:13.1 9 24:28.9 1:17:04.2
8 42 JOSHUA TENGAN 43 25 7 13:19.0 10 2:15.3 8 37:46.1 3 0:31.5 8 24:20.9 1:18:12.9
9 44 GAGE GALLE 105 28 5 12:44.2 4 1:06.0 10 42:02.3 2 0:27.4 6 22:13.9 1:18:34.0
10 47 DAN CAYWOOD 75 28 8 13:43.0 8 1:46.1 7 37:32.9 4 0:32.8 10 25:24.7 1:18:59.6
11 63 ERIC GORDON 40 29 10 14:16.0 6 1:23.7 9 41:12.4 10 1:45.3 11 28:29.5 1:27:07.0
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 9 GEORGE SILVA 116 31 2 12:24.5 1 0:32.9 1 33:09.3 3 0:33.1 1 20:00.4 1:06:40.4
2 24 THOMAS LEWIS 47 30 8 15:12.2 4 1:29.0 2 33:11.3 7 1:14.4 2 21:55.4 1:13:02.4
3 27 THOMAS FELTS 73 32 4 12:52.7 3 1:21.6 4 35:54.7 8 1:17.6 3 21:55.7 1:13:22.4
4 32 JOHN IVANS 50 31 7 15:09.3 2 0:52.7 3 33:53.1 5 0:53.5 7 24:35.6 1:15:24.4
5 39 MARCUS YASUMATSU 54 34 1 12:10.5 6 2:06.6 5 40:27.3 4 0:35.2 4 22:22.5 1:17:42.1
6 53 ALAN BRANDT 21 34 5 13:40.8 5 1:57.4 7 41:56.3 2 0:33.1 5 23:46.6 1:21:54.2
7 58 TOM ROBINSON 49 31 6 13:51.1 8 2:47.3 6 40:50.4 6 1:03.1 8 27:03.1 1:25:35.0
8 66 ADAM STEWART 38 34 3 12:31.1 7 2:08.0 8 43:37.5 10 1:42.1 10 31:28.0 1:31:26.8
9 70 BRANDON ZIMMERMAN 4 32 9 17:18.8 10 4:11.9 9 43:56.1 9 1:32.5 9 28:42.5 1:35:42.0
10 87 BRANDON BAUGHMAN 62 34 12 23:49.2 9 2:53.4 10 1:01:06.6 1 0:32.1 6 24:01.4 1:52:22.9
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 15 GALEN CHINN 51 35 1 10:24.5 1 1:11.6 2 35:37.6 4 0:52.2 2 22:57.1 1:11:03.0
2 19 JONATHAN SHIRLEY 115 39 2 11:04.2 2 1:12.8 1 34:44.5 1 0:45.4 4 24:08.6 1:11:55.7
3 30 JOE KATZ 63 37 3 12:38.2 4 1:43.3 4 38:33.6 5 1:04.6 1 20:41.1 1:14:41.0
4 48 STEVEN YAMAMOTO 8 39 5 13:32.0 5 1:58.7 5 38:55.1 3 0:51.6 3 23:43.4 1:19:01.0
5 56 DJ BAUMER 100 39 7 16:36.0 3 1:20.9 3 36:33.5 2 0:47.8 7 29:02.2 1:24:20.6
6 59 DANIEL DISTEFANO 12 36 4 12:43.0 6 3:37.1 6 39:30.5 6 1:15.0 6 28:48.6 1:25:54.2
7 67 LEVON BASSO 14 36 6 13:52.9 7 3:42.8 7 45:56.4 8 2:28.1 5 25:49.8 1:31:50.0
8 88 JOSHUA TAUEU 31 38 8 19:41.4 8 4:41.1 8 54:57.3 7 1:15.8 8 33:42.6 1:54:18.4
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 13 HARLAN KLEIN 28 43 1 10:12.9 3 1:24.7 2 35:18.1 1 0:43.3 4 22:09.7 1:09:48.8
2 14 ERIC. DONAHUE 92 40 3 12:07.4 1 1:01.5 1 35:07.6 2 0:54.0 2 20:57.1 1:10:07.7
3 26 JOHN CARSON 35 40 2 11:22.7 2 1:20.7 4 36:08.0 7 1:15.7 5 23:09.6 1:13:16.8
4 33 BO GARDNER 94 42 7 14:41.5 6 2:32.4 3 35:46.2 8 1:18.7 3 21:08.4 1:15:27.3
5 36 DERON TIMMERMAN 93 40 5 13:53.5 4 1:33.7 7 40:02.0 4 1:09.4 1 20:21.2 1:16:59.9
6 41 CASEY PINTER 37 40 6 14:25.4 5 2:01.1 5 37:00.4 3 1:03.8 6 23:33.5 1:18:04.4
7 60 BRETT STRACHAN 13 41 4 12:41.8 9 3:22.1 6 39:44.2 6 1:15.4 8 28:50.7 1:25:54.4
8 75 SCOTT SANTIAGO 71 42 9 22:43.7 8 3:18.2 8 44:04.3 5 1:15.2 7 27:22.7 1:38:44.2
9 79 ERIC ALBERS 18 41 8 22:31.0 7 2:50.1 9 45:21.1 9 1:29.9 9 31:14.6 1:43:26.8
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 45 LAWRENCE OLLICE 70 46 1 13:48.1 1 1:38.5 1 36:05.9 1 0:52.9 1 26:09.7 1:18:35.2
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 50 DARYN YAMADA 74 50 1 13:21.2 3 1:47.8 2 36:48.5 4 1:53.2 1 25:15.3 1:19:06.1
2 51 JON HINAZUMI 84 52 4 15:13.6 4 1:51.7 1 36:34.0 2 0:56.7 2 26:37.0 1:21:13.1
3 57 RICHARD GREMILLION 22 51 3 14:30.2 2 1:41.7 3 38:22.8 1 0:43.5 5 30:05.0 1:25:23.3
4 64 MILTON DRAGESET 44 53 2 13:45.1 1 1:37.8 4 44:24.1 3 1:29.7 3 26:50.9 1:28:07.7
5 81 HERMAN WELCH 16 51 5 18:33.5 5 5:08.6 5 48:30.0 5 3:09.8 4 28:13.7 1:43:35.7
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 12 COLIN CHINN 10 55 1 8:58.2 2 1:15.4 2 36:38.8 1 0:30.7 1 22:07.9 1:09:31.1
2 23 BRUCE BURNS 69 58 2 11:20.7 1 1:01.7 1 34:33.9 2 0:55.8 2 24:52.4 1:12:44.7
3 55 RAY WOO 102 56 4 13:16.9 3 1:57.2 4 40:52.3 4 1:14.2 3 26:48.8 1:24:09.6
4 62 DON GERMAIN 52 55 3 13:03.2 4 2:08.9 3 38:56.2 5 1:17.6 4 31:03.1 1:26:29.0
5 89 BRUCE ASHFORD 96 57 5 21:53.5 5 3:38.2 5 53:03.5 3 0:56.9 5 37:28.0 1:57:00.2
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 22 MICHAEL LORNE 85 62 1 11:47.8 1 0:42.1 1 35:21.8 1 0:45.9 1 24:03.2 1:12:40.9
2 82 DAVID PASSMORE 67 60 2 12:52.2 2 4:16.6 2 52:39.5 2 1:35.9 2 34:22.1 1:45:46.4
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 54 STOTE FARNHAM 78 67 1 12:23.2 1 1:07.1 1 36:00.2 1 1:17.0 1 31:12.3 1:21:59.9
 
Top

Male 70 and over

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 69 CLARK GRIFFITH 110 71 1 17:06.7 1 2:19.7 1 43:28.7 1 0:52.2 1 31:36.0 1:35:23.4