Schofield Barracks Reverse Triathlon

Age Group Results

January 26, 2019


Results By Time Line Time Line


Men: Top Finishers 0-13 14-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74 75-97
Women: Top Finishers 14-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 65-69

Individual

Top

Female Open Winners

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 11 BRIANA FRANK 115 32 1 21:32.2 2 0:40.0 1 31:52.7 3 0:30.6 2 8:17.5 1:02:53.1
2 15 ELIZABETH THOMPSON 107 28 3 23:26.6 1 0:34.4 3 34:35.8 2 0:28.4 1 6:47.3 1:05:52.6
3 18 MELISSA LUDWIG KANEOHE HI 123 37 2 22:56.4 3 0:50.7 2 33:09.5 1 0:27.2 3 10:09.5 1:07:33.4
 
Top

Female 14 to 19

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 67 LILY FRYE 101 14 1 33:31.1 1 1:28.5         1 1:00:15.5 1:35:15.1
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 38 SAMANTHA DIGBY 102 21 1 24:01.2 1 0:56.2 1 41:24.0 1 0:34.4 1 9:28.2 1:16:24.2
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 42 JANELLE LAMM 103 25 3 27:40.2 1 0:36.3 2 41:19.3 3 0:47.6 1 7:31.2 1:17:54.8
2 43 KYLIE TAETZSCH 109 29 4 28:22.1 5 0:54.7 1 38:05.7 2 0:45.1 2 9:58.9 1:18:06.5
3 52 CALLIE WILLCOX 104 27 1 22:49.6 2 0:39.1 3 47:04.7 1 0:44.5 3 11:01.9 1:22:19.8
4 66 JACKIE PFEIFFER 105 27 2 25:22.2 3 0:43.0         5 1:07:19.5 1:33:24.7
5 68 TRACY DESMOND 108 29 5 30:35.3 4 0:43.2         4 1:06:22.4 1:37:40.9
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 26 WENDY DARLING 111 30 1 21:19.9 2 0:41.5 3 39:14.0 1 0:30.0 2 9:17.0 1:11:02.5
2 30 MEGAN MILLS 116 33 2 23:34.2 4 1:06.1 1 36:19.0 4 0:55.9 3 10:39.5 1:12:34.9
3 34 MEGAN GOEHRING HONOLULU HI 112 30 3 23:39.1 3 0:46.0 2 37:47.2 3 0:48.0 4 10:47.1 1:13:47.5
4 41 CIERA BROADWELL 113 30 4 25:57.7 1 0:38.1 4 42:00.3 2 0:33.4 1 7:55.8 1:17:05.4
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 36 JACQUELINE BARTOCHA HONOLULU HI 122 36 4 24:04.3 6 1:10.7 1 38:03.0 3 0:50.7 4 11:27.4 1:15:36.1
2 40 JULIE THENN 121 36 1 22:39.9 1 0:36.9 3 41:49.9 1 0:32.8 3 11:15.4 1:16:55.0
3 45 YASMIN CASTILLO 120 35 3 23:59.9 7 1:19.1 2 41:21.8 4 1:09.8 2 10:54.7 1:18:45.4
4 47 GABRIELA LEPE WAIALUA HI 119 35 2 23:23.3 3 0:54.7 4 42:29.3 2 0:34.5 5 11:43.3 1:19:05.2
5 55 JENNIFER FAUTH HALEIWA HI 117 35 7 27:44.9 5 1:06.2     5 45:27.7 1 10:07.4 1:24:26.2
6 60 SUZIE HARMON 118 35 6 26:12.1 2 0:50.2     6 49:22.4 6 12:20.1 1:28:44.8
7 63 DIANA KELLY 106 35 5 25:12.1 4 1:01.2         7 1:04:52.2 1:31:05.6
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 22 AMY DARMER 125 43 3 24:36.8 2 0:50.8 1 34:16.4 2 0:46.7 1 8:24.7 1:08:55.6
2 27 MEGAN HUGHES 124 42 2 23:57.8 1 0:43.9 2 36:51.7 1 0:26.5 2 9:14.8 1:11:14.8
3 49 CHRISTINE LYONS 126 43 1 23:13.9 3 1:09.9 3 39:43.8 3 0:50.2 3 15:14.9 1:20:12.7
 
Top

Female 65 to 69

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 54 MELANIE KILLAM 129 67 1 28:38.3 1 1:41.1 1 37:40.1 1 1:31.2 1 14:38.2 1:24:09.0
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 ANDREW MCHOWELL HONOLULU HI 149 32 1 17:07.3 1 0:24.2 1 27:31.7     3 8:55.4 53:58.6
2 2 JOSHUA LUDWIG 161 41 2 19:02.7 3 0:43.7 2 28:46.4     2 7:53.2 56:26.1
3 3 CALVIN TAETZSCH MILILANI HI 148 36 3 20:19.7 2 0:40.0 3 30:04.9 1 0:32.6 1 5:55.1 57:32.5
 
Top

Male 13 and Under

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 12 BENNETT FERGUSON 130 13 1 19:11.4 1 0:39.1 1 36:18.3 1 0:26.8 1 6:19.8 1:02:55.4
 
Top

Male 14 to 19

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 20 OCEAN TUGAOEN 131 15 1 22:37.4 1 0:55.0 1 34:13.6 1 0:34.1 1 9:28.3 1:07:48.5
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 9 BROCK BALMOJA 132 22 1 19:29.5 1 0:40.3 1 32:25.0 1 0:31.2 1 9:17.4 1:02:23.6
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 6 KEVIN GOEHRING 139 29 1 19:13.2 2 0:34.5 1 31:09.3 1 0:35.3 1 6:59.6 58:32.0
2 35 ETHAN CHADWICK 135 25 4 22:29.7 6 1:33.9 2 35:05.8 4 1:18.1 5 14:27.9 1:14:55.4
3 37 DOMINIC LOUGHLIN 137 26 3 22:05.5 1 0:27.2 4 42:01.1 2 0:48.3 2 10:22.6 1:15:44.8
4 39 DAVID MOATS 138 28 5 22:38.1 5 1:32.0 3 40:08.1 3 1:04.9 3 11:23.1 1:16:46.3
5 58 STEVEN SWALEH 140 29 6 23:11.2 4 0:47.1     5 50:17.0 4 12:03.7 1:26:19.1
6 62 TYLER SOWELL 134 25 2 21:36.1 3 0:41.4         6 1:08:14.5 1:30:32.1
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 5 KARL ROSELL 143 31 1 19:10.5 4 0:41.3 1 30:04.3 2 0:27.0 1 7:54.2 58:17.4
2 14 BENJAMIN PINNER 144 31 2 19:44.2 3 0:40.6 3 34:29.5 3 0:31.6 3 9:14.4 1:04:40.4
3 16 ZACHARY VANZANTEN 141 30 3 21:15.6 6 0:59.6 2 34:08.3 1 0:22.2 2 9:10.1 1:05:55.9
4 25 STEVE GARCIA Hickam AFB HI 151 34 4 21:29.4 8 1:18.3 4 35:21.3 4 0:46.1 6 11:26.5 1:10:21.7
5 32 JORDAN LEE 150 33 5 22:29.0 7 1:13.2 5 37:27.0 5 0:57.3 5 10:57.8 1:13:04.4
6 46 ANDREW STROUD 147 32 6 23:21.9 2 0:40.3 6 40:34.1 7 2:08.1 7 12:02.6 1:18:47.1
7 51 ERIK LUND HONOLULU HI 145 31 7 26:10.3 1 0:37.9 7 43:21.3 6 1:21.8 4 10:45.3 1:22:16.7
8 61 ANDREW KEITHLEY 146 31 8 27:25.2 5 0:41.5         8 1:02:04.3 1:30:11.0
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 8 JORGE JIMENEZ KAPOLEI HI 154 38 1 19:36.1 3 0:37.1 1 31:11.7 1 0:13.5 5 9:43.2 1:01:21.7
2 13 JOHN POORE 158 39 2 20:21.6 4 0:39.6 2 31:33.9 2 0:28.9 6 10:01.0 1:03:05.1
3 19 JOHNATHAN CLAYTON 157 38 5 22:59.0 7 0:57.8 3 33:36.1 3 0:30.1 4 9:40.3 1:07:43.3
4 24 JOSH FENDER 159 39 4 22:05.2 5 0:44.1 4 36:52.3 4 0:34.2 3 9:33.4 1:09:49.4
5 31 PATRICK SHEA 152 35 3 21:35.3 2 0:37.0 6 41:02.7 5 0:34.3 2 8:51.9 1:12:41.4
6 44 RAY ODONNELL 156 38 8 27:57.1 8 1:35.1 5 39:07.4 6 1:55.3 1 8:08.6 1:18:43.5
7 56 HOLEI FUKUTOMI 153 35 6 24:44.7 1 0:24.3         7 1:00:26.0 1:25:35.1
8 69 RICHARD TOLENTINO 177 38 7 25:18.9 6 0:57.4         8 1:12:43.5 1:38:59.8
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 7 BRIAN HAYES 167 44 1 16:53.6 1 0:24.4 1 31:46.1 2 0:23.5 4 10:02.0 59:29.8
2 23 JOHN HILL 166 43 2 22:27.5 4 0:45.6 3 35:54.4 4 0:41.4 2 9:50.7 1:09:39.8
3 28 JOE HEATON 165 43 5 23:20.0 3 0:40.5 2 35:34.2 5 0:41.6 5 11:12.6 1:11:29.0
4 29 EVERARDO JACOBO 163 43 4 22:48.3 5 0:56.4 4 38:24.1 1 0:19.7 3 9:59.8 1:12:28.5
5 33 JOHN IRWIN 162 41 6 25:00.2 6 0:56.7 5 38:27.4 3 0:31.8 1 8:18.2 1:13:14.5
6 59 NOAH ZUNIGA 160 40 3 22:39.3 2 0:31.6     6 50:16.8 6 14:22.5 1:27:50.3
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 10 GARNET SAUPAN KAPOLEI HI 172 48 4 21:13.3 2 0:33.0 1 31:01.7 1 0:26.6 2 9:21.7 1:02:36.4
2 17 TREVOR WALKER WAHIAWA HI 168 45 3 21:00.3 4 1:13.5 2 35:27.3 3 0:43.1 1 9:07.9 1:07:32.2
3 21 JOHN TUNICK 170 46 2 20:54.5 1 0:30.3 3 35:46.1 2 0:35.9 3 11:02.4 1:08:49.4
4 57 GABRIEL ORTIZGARCIA 173 49 1 20:28.9 3 0:57.7     4 53:24.4 4 11:19.3 1:26:10.3
5 71 LEE FRYE 169 45 5 33:30.5 5 1:27.6         5 1:07:24.8 1:42:23.0
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 4 TIM CONNELLY 174 50 1 19:57.4 1 0:21.0 1 29:53.0 1 0:16.8 1 7:18.2 57:46.5
2 72 WADE SHIDAKI 176 50 3 29:54.8 3 1:18.0         2 1:21:16.3 1:52:29.2
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 48 DAVID GRAFF 179 58 1 26:15.5 1 1:38.8 1 38:14.9 1 1:05.4 1 11:54.1 1:19:08.8
2 64 REG RUFUS HONOLULU HI 180 59 2 27:31.7 2 3:08.7     2 43:32.2 2 17:05.0 1:31:17.7
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 50 DAVID NORTON 181 60 1 27:30.5 2 1:37.9 1 38:53.6 1 1:50.5 2 11:01.1 1:20:53.7
2 53 DON GERMAIN 175 60 2 35:20.1 1 1:12.3     2 35:35.1 1 10:34.0 1:22:41.6
 
Top

Male 70 to 74

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 65 STEVE DAVIDSON HONOLULU HI 184 72 1 32:24.7 1 1:23.6         1 58:50.7 1:32:39.0
2 73 RUSSELL SEENEY HONOLULU HI 183 70 2 42:38.2 2 2:20.8         2 1:20:00.2 2:04:59.3
 
Top

Male 75 and over

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 70 DAN WALKER HALEIWA HI 185 78 1 38:18.1 1 2:10.8         1 58:42.5 1:39:11.5