Tinman Triathlon

July 31, 2011


Results By Time Line

Team - Male

Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    

    1      452           Team PCP3                                                          1:55:26.1  
452    JAMES MCDERMOTT               Swim           2        9:45.5        9:45.5  
                    452    ANDREW PLUMB                  Bike           2     1:07:01.0     1:18:24.9  
                    452    AJ HELGESEN                   Run            1       36:20.6     1:55:26.1  
 
    2      470           HCM/Boca                                                           1:56:23.7  
470    DAVE LOW                      Swim           4       10:44.4       10:44.4  
                    470    CHRIS CHANG                   Bike           1     1:04:07.6     1:16:36.5  
                    470    TRIS O'BLUCK                  Run            2       38:58.2     1:56:23.7  
 
    3      453           Oceanit                                                            2:14:36.4  
453    IAN WASNICH                   Swim           3       10:09.6       10:09.6  
                    453    ANDREW MIZON                  Bike           6     1:16:15.6     1:28:10.2  
                    453    JOSH MIYAGISHIMA              Run            3       45:40.5     2:14:36.4  
 
    4      469           C Team                                                             2:15:22.4  
469    NICHOLAS JOHNS                Swim           5       12:05.8       12:05.8  
                    469    SEAN TAJIMA                   Bike           4     1:10:21.6     1:24:42.7  
                    469    SCOTT TAJIMA                  Run            6       49:39.9     2:15:22.4  
 
    5      461           Settlers of Oahu                                                   2:22:21.3  
461    SEKON WON                     Swim           7       12:40.8       12:40.8  
                    461    LARRY DAY                     Bike           5     1:13:48.8     1:29:15.2  
                    461    ALEX PAN                      Run            7       52:15.0     2:22:21.3  
 
    6      477           Daddy Hui                                                          2:23:42.9  
477    STEVEN YAMASHIRO              Swim           6       12:27.4       12:27.4  
                    477    FRITZ JOHNSON                 Bike           8     1:19:48.3     1:34:11.9  
                    477    MARK MONTGOMERY               Run            5       48:29.2     2:23:42.9  
 
    7      466           Runners Route                                                      2:25:20.9  
466    TOMOKI KAMO                   Swim          10       25:42.0       25:42.0  
                    466    DUSTEN FOX                    Bike           3     1:09:18.8     1:36:43.6  
                    466    SHINSUKE SANNOMIYA            Run            4       47:48.7     2:25:20.9  
 
    8      451           NO-AR-JB                                                           2:37:28.7  
451    ARLO ROTH                     Swim           8       16:38.7       16:38.7  
                    451    NOEAU PAPAO                   Bike           7     1:18:29.4     1:37:36.8  
                    451    J.B. GEARHEARD                Run            8       58:34.1     2:37:28.7  
 
    9      450           Martinez                                                           3:21:29.5  
450    ALBERT MARTINEZ               Swim           9       19:54.6       19:54.6  
                    450    ALBERT MARTINEZ               Bike           9     1:25:48.0     1:48:22.6  
                    450    ??? UNKNOWN                   Run            9     1:31:09.2     3:21:29.5  


Team - Female


Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    

    1      457           Moms Tri Harder                                                    2:34:32.1  
457    MICHELE BARTELL               Swim           3       14:31.4       14:31.4  
                    457    LEANNE GILLESPIE              Bike           2     1:21:40.5     1:38:26.1  
                    457    MISTY LAM                     Run            2       55:06.1     2:34:32.1  
 
    2      476           TNT "Tough-N-Tenacious"                                            2:34:34.0  
476    ANNIE KIM                     Swim           1       14:15.5       14:15.5  
                    476    CHARLENE GAURANO              Bike           3     1:29:56.8     1:46:04.6  
                    476    CAROLE ANN HIGA               Run            1       47:24.2     2:34:34.0  
 
    3      467           Hickam Chicks                                                      2:37:53.8  
467    BRIDGET MALFER                Swim           4       15:40.6       15:40.6  
                    467    JESSICA CHAMPION              Bike           1     1:17:55.1     1:35:23.4  
                    467    LINDSAY BERGLUND              Run            3     1:01:36.7     2:37:53.8  
 
    4      454           Valga - Bolt                                                       3:10:23.0  
454    RENEE TOGAFAU                 Swim           2       14:17.3       14:17.3  
                    454    LAUREN VALLE                  Bike           4     1:45:24.4     2:02:02.5  
                    454    AMANDA BOLGREN                Run            4     1:07:24.6     3:10:23.0  


Team - Mixed


Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    

    1      465           Ala Moana Dental Care                                              1:59:06.2  
465    DECLAN DEVEREUX               Swim           3       10:47.6       10:47.6  
                    465    BRENT YANAGIHARA              Bike           1     1:04:40.6     1:17:10.6  
                    465    MARIANE UEHARA                Run            2       41:09.2     1:59:06.2  
 
    2      475           DMC                                                                2:09:52.2  
475    MATTHEW HIRAMOTO              Swim           4       11:15.2       11:15.2  
                    475    DONIELLE COMEAU               Bike           3     1:14:27.7     1:27:32.4  
                    475    LEE CHAILLE                   Run            3       41:31.1     2:09:52.2  
 
    3      472           JAR                                                                2:15:06.3  
472    JOSEPH DELSI                  Swim           5       12:23.5       12:23.5  
                    472    AMBER KUHLMANN                Bike           7     1:20:58.7     1:35:11.0  
                    472    JOHN RODRIGUEZ                Run            1       39:02.6     2:15:06.3  
 
    4      460           Team REJ                                                           2:15:48.7  
460    RISHA ISOM                    Swim          10       13:38.8       13:38.8  
                    460    EDWARD AHLSTRAND              Bike           4     1:15:38.2     1:31:23.8  
                    460    JERRED WILLIAMS               Run            4       43:30.2     2:15:48.7  
 
    5      462           Koprowski & Wilson                                                 2:17:32.8  
462    DAN KOPROWSKI                 Swim           7       12:28.9       12:28.9  
                    462    STEVE WILSON                  Bike           2     1:13:46.8     1:27:52.7  
                    462    JENNIFER KOPROWSKI            Run            7       48:53.9     2:17:32.8  
 
    6      478           Livestronger                                                       2:21:08.8  
478    DONALD SEXTON                 Swim          11       13:53.8       13:53.8  
                    478    JENNIFER PAULDING             Bike           6     1:19:18.6     1:35:29.3  
                    478    MICHAEL PAULDING              Run            5       44:50.3     2:21:08.8  
 
    7      463           KO Fitness                                                         2:25:51.1  
463    ROBERT ALSUP                  Swim           6       12:24.7       12:24.7  
                    463    KRISTY OSBORN                 Bike          10     1:23:45.7     1:38:20.1  
                    463    KRISTA SHERKEY                Run            6       46:45.1     2:25:51.1  
 
    8      480           Super Friends                                                      2:34:51.3  
480    GEOFFREY CHUNG                Swim           8       13:07.4       13:07.4  
                    480    JAKE MOORE                    Bike          11     1:26:44.9     1:41:55.8  
                    480    NICOLETTE AMANN               Run            8       51:45.9     2:34:51.3  
 
    9      458           Whittaker & Richardson                                             2:38:16.1  
458    CONOR WHITTAKER               Swim           9       13:36.0       13:36.0  
                    458    MICHELLE RICHARDSON           Bike           8     1:21:00.7     1:36:32.9  
                    458    MICHAEL RICHARDSON            Run           10     1:00:39.0     2:38:16.1  
 
   10      471           Milton's Munchkins                                                 2:39:09.1  
471    JENNIE SAKAMOTO               Swim           2       10:46.7       10:46.7  
                    471    RANDI GONGOB                  Bike           9     1:22:44.8     1:35:17.4  
                    471    BRYAN TAMURA                  Run           12     1:02:48.1     2:39:09.1  
 
   11      456           Team Merriman                                                      2:48:00.3  
456    JOHN MERRIMAN                 Swim          13       14:13.5       14:13.5  
                    456    JAMES MERRIMAN                Bike          12     1:30:04.7     1:46:21.2  
                    456    JESSICA MERRIMAN              Run           11     1:01:39.1     2:48:00.3  
 
   12      459           Rodney's Magnificent Bastards                                      2:48:51.2  
459    DONNA YAMAGISHI               Swim           1       10:22.4       10:22.4  
                    459    RODERICK FLORO                Bike           5     1:18:53.8     1:31:05.9  
                    459    TOM PRESLER                   Run           14     1:16:34.0     2:48:51.2  
 
   13      464           Team OHA                                                           2:51:52.8  
464    MICHAEL OHASHI                Swim          14       16:32.3       16:32.3  
                    464    HELENE HONDA                  Bike          14     1:37:01.9     1:56:02.3  
                    464    JASON ARAKAKI                 Run            9       54:51.4     2:51:52.8  
 
   14      473           Cyn Bob Hol                                                        3:03:52.3  
473    HOLLY YAMADA                  Swim          15       20:40.5       20:40.5  
                    473    BOBBY HAYES                   Bike          13     1:34:09.3     1:57:25.2  
                    473    CYNTHIA OSHIRO                Run           13     1:04:55.2     3:03:52.3