Tinman Triathlon

July 28, 2013


Results By Time Line www.TimeLineHawaii.com

Team - Male

Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    

    1      459           Y-Tri (Team YMCA)                                                  2:00:59.0  
459    DANIEL BOATMAN                Swim           5       14:10.3       14:10.3  
                    459    CHARLES DIAS                  Bike           3     1:05:47.3     1:21:39.3  
                    459    THOMAS GOUARD                 Run            1       38:27.9     2:00:59.0  
 
    2      457           Rogue/Mt. View                                                     2:07:05.5  
457    BRAD FOSTER                   Swim          12       19:10.7       19:10.7  
                    457    MIKE TARATKO                  Bike           1     1:01:28.6     1:22:21.7  
                    457    DAVID TARATKO                 Run            2       43:59.5     2:07:05.5  
 
    3      473           Team Japan                                                         2:10:06.3  
473    KENTARO ABIKO                 Swim           9       15:25.5       15:25.5  
                    473    KAZUYOSHI GOTO                Bike           2     1:04:32.6     1:21:45.4  
                    473    ATSUSHI ONISHI                Run            6       47:34.2     2:10:06.3  
 
    4      460           Team Texas                                                         2:13:36.6  
460    CRAYTON MCINTOSH              Swim           4       13:57.7       13:57.7  
                    460    TAD MCINTOSH                  Bike           5     1:12:07.9     1:27:58.4  
                    460    IKE MCINTOSH                  Run            3       44:38.9     2:13:36.6  
 
    5      469           Team 1                                                             2:14:41.9  
469    KEOLA MCCRARY                 Swim           7       14:38.2       14:38.2  
                    469    Reed OKAMURA                  Bike           4     1:10:52.4     1:27:11.0  
                    469    Raymark Pugay                 Run            5       46:44.1     2:14:41.9  
 
    6      458           Tommy Salami                                                       2:22:14.6  
458    TOM FLOWERS                   Swim          10       17:35.4       17:35.4  
                    458    JEFF YOST                     Bike           6     1:13:06.3     1:32:31.1  
                    458    JASON FLOWERS                 Run            7       48:38.5     2:22:14.6  
 
    7      470           Team Rin-Chan                                                      2:24:49.3  
470    MAKOTO ISHIDA                 Swim           8       15:20.1       15:20.1  
                    470    KATSUMI SHIBAOKA              Bike           7     1:15:30.1     1:33:02.3  
                    470    HIRONOSHIN ISOE               Run            9       50:35.7     2:24:49.3  
 
    8      465           Ty Lu Nol                                                          2:25:43.4  
465    LUKE GLEASON                  Swim           6       14:13.1       14:13.1  
                    465    TYLER STEWART                 Bike           8     1:18:04.0     1:34:25.6  
                    465    NOLAN MALONE                  Run            8       50:15.5     2:25:43.4  
 
    9      479           Average Joe's                                                      2:33:53.2  
479    DANIEL PAIK                   Swim          11       18:39.8       18:39.8  
                    479    JONATHAN ALUISE               Bike           9     1:18:23.9     1:39:03.0  
                    479    ANDREW BAUTISTA               Run           10       53:35.7     2:33:53.2  
 
   10      466           The Flying Monkeys                                                 2:35:42.0  
466    ORION SCHULTZ                 Swim           3       13:07.8       13:07.8  
                    466    KANAINA WARREN                Bike          10     1:19:23.1     1:34:30.7  
                    466    CHRISTOPHER KAM               Run           11       59:50.5     2:35:42.0  
 
   11      472           Last Place                                                         2:36:18.1  
472    MICHAEL BRANDT                Swim           2       12:11.6       12:11.6  
                    472    CHRISTOPHER WORSTER           Bike          12     1:32:42.1     1:49:49.9  
                    472    CEDRIC PETTY                  Run            4       44:49.7     2:36:18.1  
 
   12      475           Team Teen                                                          2:39:26.2  
475    JAMES YANG                    Swim           1       11:16.2       11:16.2  
                    475    JEFFERY GREENE                Bike          11     1:22:06.9     1:35:15.9  
                    475    SEAN CARROLL                  Run           12     1:02:49.2     2:39:26.2  
 
   13      468           Team Tanaka                                                        3:10:22.3  
468    KAZUYUKI TANAKA               Swim          13       26:02.8       26:02.8  
                    468    YOUHEI HARADA                 Bike          13     1:33:54.1     2:02:53.2  
                    468    TAKESHI YANASE                Run           13     1:05:59.6     3:10:22.3  


Team - Female


Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    

    1      454           Life is a G.E.M.                                                   2:09:30.4  
454    GAIL GRABOWSKY                Swim           1       10:59.3       10:59.3  
                    454    ERIKA EBERHART                Bike           1     1:06:39.6     1:19:23.1  
                    454    MICHELLE SIMMONS              Run            5       49:05.5     2:09:30.4  
 
    2      478           Run Lauren Run                                                     2:14:46.0  
478    MISHA TAJIMA                  Swim           3       15:23.5       15:23.5  
                    478    CARIN STEVENS                 Bike           2     1:15:55.6     1:33:17.3  
                    478    LAUREN HO                     Run            1       40:33.6     2:14:46.0  
 
    3      462           Live and Love                                                      2:19:16.1  
462    KAREN NORTHCUTT               Swim           6       18:50.6       18:50.6  
                    462    PETRA LEE                     Bike           3     1:16:03.2     1:36:40.7  
                    462    JESSICA BASHAW                Run            2       41:20.6     2:19:16.1  
 
    4      477           Blue Barracudas                                                    2:26:45.7  
477    KAYLA BEACH                   Swim           4       15:29.6       15:29.6  
                    477    VANESSA BANOGON               Bike           5     1:21:28.5     1:39:00.6  
                    477    ALEXA RAMSIER                 Run            3       46:32.1     2:26:45.7  
 
    5      476           Kaiser Cuties                                                      2:27:25.6  
476    JENNIFER LOH                  Swim           2       14:38.8       14:38.8  
                    476    ANNE LAPORTE                  Bike           4     1:20:32.7     1:37:23.6  
                    476    DEBORAH YANG                  Run            4       49:05.4     2:27:25.6  
 
    6      453           Team Alaska                                                        3:08:29.5  
453    ERIN WILLIAMS                 Swim           5       17:18.4       17:18.4  
                    453    KIM WILLIAMS                  Bike           6     1:38:42.9     1:57:52.9  
                    453    JANEL WALTERS                 Run            6     1:09:10.0     3:08:29.5  


Team - Mixed


Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    

    1      471           Da Hala Tree Hustlers                                              1:58:25.3  
471    KAYA TEREM                    Swim           1       10:59.0       10:59.0  
                    471    RICHARD GALLUZZI              Bike           1     1:05:23.5     1:17:49.5  
                    471    CHRISTINA WONG                Run            1       39:42.5     1:58:25.3  
 
    2      463           2 Young Ladies 1 Old Man                                           2:11:29.5  
463    KIMBERLY PUGLIESE             Swim           2       12:12.7       12:12.7  
                    463    SARAH HENNIES                 Bike           4     1:11:51.6     1:26:25.0  
                    463    BLAKE MARR                    Run            2       43:42.8     2:11:29.5  
 
    3      461           Team Oreo                                                          2:22:33.7  
461    KRISTA READ                   Swim           4       15:14.4       15:14.4  
                    461    CHARLES SORIANO               Bike           2     1:05:27.3     1:22:49.9  
                    461    DAVID LAGUATAN                Run            8       58:53.6     2:22:33.7  
 
    4      452           Team BAMFs                                                         2:27:48.9  
452    CHRISTOPHER TERRY             Swim           3       13:44.3       13:44.3  
                    452    LEI EVENSEN                   Bike           5     1:25:19.8     1:41:03.3  
                    452    KATIE CRAIGIE                 Run            3       45:49.2     2:27:48.9  
 
    5      272           Frank - Ron - Dawn                                                 2:39:04.5  
272    FRANK SMITH                   Swim                                          
                    272    RON BARBER                    Bike           3     1:09:33.5     1:31:28.7  
                    272    DAWN BARBER                   Run           10     1:06:31.4     2:39:04.5  
 
    6      464           Team ARrgh                                                         2:40:43.6  
464    WESLEY KOBAYASHI              Swim           6       18:07.3       18:07.3  
                    464    DEBORAH JUAREZ                Bike           6     1:27:18.0     1:47:30.6  
                    464    JEFFREY STERN                 Run            5       52:01.0     2:40:43.6  
 
    7      456           Lu Crew                                                            2:48:46.1  
456    JAKE CARRERO                  Swim           9       21:29.8       21:29.8  
                    456    DREW DUMAS                    Bike           9     1:34:17.7     1:57:52.3  
                    456    RACHEL MORIYAMA               Run            4       49:43.4     2:48:46.1  
 
    8      474           Kailua-Waimanalo Angels                                            2:52:12.4  
474    WAYNE KAALOA                  Swim           7       19:46.3       19:46.3  
                    474    SARA LATU                     Bike           8     1:32:38.8     1:54:52.4  
                    474    APRIL ISHIGAMI                Run            7       55:48.2     2:52:12.4  
 
    9      455           AZ Road Kills                                                      2:58:10.9  
455    NICOLE CARROLL                Swim           8       20:33.9       20:33.9  
                    455    BRAD HARTMAN                  Bike           7     1:31:09.3     1:53:50.4  
                    455    M. ADISON STRAND              Run            9     1:03:17.2     2:58:10.9  
 
   10      451           Team Littler                                                       3:11:37.1  
451    MARY LITTLER                  Swim          10       21:38.1       21:38.1  
                    451    CHAD LITTLER                  Bike          10     1:51:45.1     2:18:20.3  
                    451    CHAD LITTLER                  Run            6       52:08.9     3:11:37.1