Tinman Triathlon

July 26, 2015


Results By Time Line www.TimeLineHawaii.com

Team - Male

Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1      473           HONOLULU                                                           2:18:41.0   4:35/M
473    MARCEL ANDRES                 Swim           8       31:17.2       31:17.2  39:06/K
                    473    MICHAEL BISCHOFF              Bike           1       57:54.0     1:30:42.7   2:25/M
                    473    CHET THE JET BLANTON          Run            2       47:08.8     2:18:41.0   7:35/M
 
    2      469           Team R.V.E.A                                                       2:24:01.7   4:45/M
469    REUBEN VEA                    Swim           6       21:37.8       21:37.8  27:01/K
                    469    MICAH VEA                     Bike           2     1:12:54.4     1:38:55.9   3:02/M
                    469    RUSSELL VEA                   Run            1       43:57.2     2:24:01.7   7:05/M
 
    3      468           Team 50 Yen                                                        2:30:18.8   4:58/M
468    HARRISON GOO                  Swim           5       19:19.9       19:19.9  24:09/K
                    468    JEREMY ROBERTS                Bike           3     1:16:26.5     1:37:51.2   3:11/M
                    468    RYAN HAMAGUCHI                Run            4       51:22.1     2:30:18.8   8:16/M
 
    4      479           The Gregg Beaters                                                  2:35:45.8   5:09/M
479    JULIAN GUTIERREZ              Swim           3       17:49.6       17:49.6  22:16/K
                    479    MEIR HAMMER                   Bike           4     1:16:41.4     1:37:08.0   3:12/M
                    479    LUKE HOLMES                   Run            7       57:44.8     2:35:45.8   9:18/M
 
    5      475           Tri-ing with my Besties                                            2:40:13.6   5:18/M
475    RYAN LOCKHART                 Swim           4       18:18.8       18:18.8  22:53/K
                    475    CHRIS FULLMER                 Bike           5     1:24:06.9     1:44:12.8   3:30/M
                    475    JESSIE RICHARDSON             Run            5       55:07.5     2:40:13.6   8:53/M
 
    6      459           Advance Spine                                                      2:51:04.6   5:39/M
459    EDMUND PASIMIO                Swim           7       21:54.1       21:54.1  27:23/K
                    459    EDWARD PASIMIO                Bike           6     1:35:40.2     2:00:19.6   3:59/M
                    459    MARCUS PASIMIO                Run            3       49:41.0     2:51:04.6   8:00/M
 
    7      480           Team Bolo                                                          2:55:36.3   5:48/M
480    RYAN IWASAKI                  Swim           1       10:25.7       10:25.7  13:01/K
                    480    RYAN KIDO                     Bike           8     1:45:16.5     1:58:35.5   4:23/M
                    480    PRESTON KAHIKINA              Run            6       55:51.0     2:55:36.3   9:00/M
 
    8      466           les desingues                                                      3:06:21.9   6:09/M
466    VICTOR SOLDET                 Swim           2       17:47.0       17:47.0  22:14/K
                    466    STEPHANE SOLDET               Bike           7     1:41:53.7     2:01:18.8   4:15/M
                    466    THIBAUD WINTER                Run            8     1:03:34.7     3:06:21.9  10:14/M


Team - Female


Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1      460           360 Strong                                                         2:32:03.4   5:01/M
460    KELLY LAUNER                  Swim           4       18:50.6       18:50.6  23:33/K
                    460    EDEN MONTEILH                 Bike           1     1:16:23.3     1:37:17.2   3:11/M
                    460    YVETTE BURDETT                Run            2       53:52.0     2:32:03.4   8:40/M
 
    2      474           The Tripod                                                         2:46:20.0   5:30/M
474    JOELLE TANAKA                 Swim           3       18:32.5       18:32.5  23:10/K
                    474    MARIE TANAKA                  Bike           3     1:38:56.8     1:59:45.9   4:07/M
                    474    KELLIE DOWLING                Run            1       45:27.5     2:46:20.0   7:19/M
 
    3      472           Team T.I.T.S.                                                      2:46:35.9   5:30/M
472    RACHEL LANGE                  Swim           1       16:22.6       16:22.6  20:28/K
                    472    RACHEL SILVERSMITH            Bike           2     1:27:18.5     1:45:32.6   3:38/M
                    472    JENNIFER ASARIAS-KNOX         Run            3       59:58.0     2:46:35.9   9:39/M
 
    4      477           Hiro Built                                                         3:06:42.8   6:10/M
477    SABRA DELLA LUCIA             Swim           2       17:12.3       17:12.3  21:30/K
                    477    CHRISTINE ASINAS              Bike           4     1:46:13.9     2:05:27.4   4:26/M
                    477    LISA TAMASHIRO                Run            4     1:00:00.1     3:06:42.8   9:40/M


Team - Mixed


Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1      458           Jessica, Sean & Pat                                                2:03:21.4   4:04/M
458    JESSICA JOHNSON               Swim           5       16:05.4       16:05.4  20:06/K
                    458    SEAN DOWLING                  Bike           3     1:09:32.9     1:27:25.4   2:54/M
                    458    PATRICK MORTENSEN             Run            2       35:00.7     2:03:21.4   5:38/M
 
    2      476           Triple Fit Hawaii Mixed                                            2:06:01.4   4:10/M
476    MIYOKO SAWAI                  Swim           3       13:50.6       13:50.6  17:18/K
                    476    RICHARD VARLEY                Bike           2     1:09:29.1     1:24:58.8   2:54/M
                    476    MATTHEW PITTS                 Run            4       41:02.6     2:06:01.4   6:36/M
 
    3      463           Quad Squad                                                         2:11:50.5   4:21/M
463    HALLEY PURTZER                Swim           6       16:20.3       16:20.3  20:25/K
                    463    BRETT PURTZER                 Bike           6     1:18:19.9     1:36:19.1   3:16/M
                    463    QUENTIN PURTZER               Run            1       34:40.8     2:11:50.5   5:35/M
 
    4      464           Tiny Tins                                                          2:18:50.2   4:35/M
464    KELSY THAETE                  Swim           9       18:00.8       18:00.8  22:30/K
                    464    PRESTON COX                   Bike           4     1:12:22.2     1:32:02.6   3:01/M
                    464    JORDAN BONGOLAN               Run            5       45:53.9     2:18:50.2   7:23/M
 
    5      465           Team TT and A                                                      2:42:33.5   5:22/M
465    TUCKER SIEGFRIED              Swim           2       12:42.5       12:42.5  15:53/K
                    465    ANDREW IMAMURA                Bike           5     1:18:00.6     1:33:06.3   3:15/M
                    465    TIFFANY SIEGFRIED             Run            7     1:08:09.9     2:42:33.5  10:58/M
 
    6      470           Team CLP                                                           2:46:53.2   5:31/M
470    ANGELA KUO                    Swim           8       17:54.1       17:54.1  22:23/K
                    470    MICHAEL KOZAK                 Bike          11     1:47:56.2     2:08:41.2   4:30/M
                    470    THOMAS SANDS                  Run            3       37:11.5     2:46:53.2   5:59/M
 
    7      471           Team Nachos                                                        2:55:27.8   5:48/M
471    MATTHEW COHEN                 Swim           4       14:10.1       14:10.1  17:43/K
                    471    LISA Johnson                  Bike          10     1:38:24.8     1:54:34.1   4:06/M
                    471    LAUREN PRIMIANO               Run            6       59:38.6     2:55:27.8   9:36/M
 
    8      461           Duffers                                                            3:07:41.0   6:12/M
461    ROBERT DUFFER                 Swim          10       23:46.1       23:46.1  29:43/K
                    461    ROBERT DUFFER                 Bike           8     1:30:34.6     1:58:15.3   3:46/M
                    461    DEBBIE DUFFER                 Run            8     1:08:16.3     3:07:41.0  11:00/M
 
    9      462           Tri-umvirates                                                      3:09:14.7   6:15/M
462    SANDRA JOHNSON                Swim           7       17:35.6       17:35.6  21:59/K
                    462    SAMUEL KING                   Bike           9     1:36:59.4     1:56:50.3   4:02/M
                    462    NANCY YOUNGREN                Run            9     1:11:14.4     3:09:14.7  11:28/M
 
   10      467           Coast Busters                                                      3:19:17.5   6:35/M
467    DAVID BRITTIN                 Swim          11       27:17.8       27:17.8  34:06/K
                    467    STACEY FOY                    Bike           7     1:28:45.1     1:58:14.4   3:42/M
                    467    LAUREN SHARKEY                Run           10     1:19:47.8     3:19:17.5  12:51/M