Running Room - Val Nolasco Half

Age Group Results

November 11, 2018


Results By Time Line Time Line


Men: Top Finishers 16-17 18-19 40-49 70-99
Women: Top Finishers 16-17 18-19 20-29 30-39 40-49 50-59

10K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 LIZ GROLIMUND 2262 38 1 42:40.4 6:52/M
2 KAHEALANI HOFFMAN WAIMEA HI 2248 16 8 50:05.8 8:04/M
3 ARIANNA LOVELL KANEOHE HI 2234 17 12 52:02.8 8:22/M
Top

Female 16 to 17

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ALANA VIVAS KAHUKU HI 2225 17 18 54:46.2 8:49/M
2 MAHEALANI DEENIK WAIANAE HI 2223 16 21 56:18.4 9:04/M
3 EMME TABIJE HONOLULU HI 2228 17 28 1:02:13.8 10:01/M
4 ROXANNE MAIN HONOLULU HI 2236 16 30 1:03:18.2 10:11/M
5 MARLEY SAMIO WAIMEA HI 2208 17 33 1:05:44.5 10:35/M
6 KAIMALIE STENSGAARD MILILANI HI 2229 16 35 1:06:41.8 10:44/M
7 KAYLEE RIBILLA-TAKAMOTO HONOLULU HI 2219 16 36 1:06:42.0 10:44/M
8 JENNA DOMINGO KAPOLEI HI 2201 17 39 1:07:50.3 10:55/M
9 JAEDA CAZIMERO MILILANI HI 2215 17 40 1:10:10.2 11:18/M
10 BRANDI SOON WAIANAE HI 2230 16 41 1:10:45.1 11:23/M
11 NALANI MILLER WAIPAHU HI 2257 17 44 1:13:51.1 11:53/M
12 ARIANA AU HONOLULU HI 2210 17 47 1:15:03.5 12:05/M
13 SIMONE ROSS KAILUA HI 2231 17 48 1:18:49.3 12:41/M
14 CARINA TANAKA HONOLULU HI 2250 17 49 1:20:32.3 12:58/M
Top

Female 18 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ISABELLE KUNI WAIANAE HI 2245 19 31 1:03:48.6 10:16/M
2 SUNN RICHARDSON HONOLULU HI 2251 18 45 1:14:26.5 11:59/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ANNA KING MOSCOW ID 2238 25 20 55:21.3 8:54/M
2 VALERIA DINERSHTEYN LEIDEN ZUID HOLLA 2205 29 24 59:39.9 9:36/M
3 KATIE CARLOSS WAHIAWA HI 2241 25 51 1:27:54.0 14:09/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 FINOLA HARRIS HONOLULU HI 2255 30 27 1:01:46.9 9:56/M
2 KATE NELSON HONOLULU HI 2243 38 50 1:27:54.0 14:09/M
3 NATALIE MOORE OLIVE BRANCH MS 2259 34 53 1:30:26.9 14:33/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 SATOMI MIURA CHIRYUSHI JPN 2256 48 14 52:43.8 8:29/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 SYLVIA BROSIEN HONOLULU HI 2213 54 26 1:01:17.1 9:52/M
2 SANDRA JULIACES FORT LAUDERDALE FL 2244 52 29 1:02:52.0 10:07/M
3 LUVELL TIPPETT GILBERT AZ 2246 59 46 1:15:03.1 12:05/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KEOLA SANCHEZ WAIPAHU HI 2218 16 2 45:17.9 7:17/M
2 JONAH DOMINGO KAPOLEI HI 2202 17 3 45:18.1 7:17/M
3 JOHN KEENAN HONOLULU HI 2260 53 4 47:58.1 7:43/M
Top

Male 16 to 17

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JORDAN KAJIWARA HONOLULU HI 2247 16 5 48:19.9 7:47/M
2 BRENTON SASAOKA WAIPAHU HI 2217 17 6 49:54.2 8:02/M
3 NOAH THOMPSON HONOLULU HI 2227 16 7 49:54.2 8:02/M
4 KAMAHAO KINI-LOPES KAPOLEI HI 2222 16 9 51:21.7 8:16/M
5 SAGE MAXWELL KAILUA HI 2232 17 13 52:32.6 8:27/M
6 LOGAN KAUINA HONOLULU HI 2235 17 16 53:56.2 8:41/M
7 SEAN-ZACHARRY LORENZO JR. WAIANAE HI 2211 17 19 55:00.7 8:51/M
8 KAMALU LEWIS EWA BEACH HI 2206 17 23 59:11.6 9:31/M
9 GAGE MATSUMOTO LIHUE HI 2233 17 25 1:01:10.2 9:51/M
10 JAXON-DEAN HALEMANO HONOLULU HI 2239 16 34 1:06:28.1 10:42/M
11 JAREN CHUN KANEOHE HI 2261 16 37 1:07:07.9 10:48/M
12 SKYE PAKELE KAILUA HI 2207 17 38 1:07:50.1 10:55/M
13 URIAH DELACRUZ KAPAAU HI 2204 17 42 1:12:49.8 11:43/M
Top

Male 18 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 REECE OKUMURA HONOLULU HI 2209 18 10 51:30.3 8:17/M
2 JULIAN GAISON WAIANAE HI 2249 18 11 52:02.6 8:22/M
3 MAKANA TAPIA AIEA HI 2253 18 15 53:29.4 8:36/M
4 MICHAEL HUTCHINSON KAPOLEI HI 2237 18 17 54:15.0 8:44/M
5 CALEB SANTA MONICA HONOLULU HI 2226 18 22 58:18.5 9:23/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ROBERT STRASSER SAN FRANCISCO CA 2212 46 43 1:13:28.2 11:49/M
2 JEPMAINE MOORE OLIVE BRANCH MS 2258 41 52 1:30:26.7 14:33/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JAMES STITES HONOLULU HI 2221 72 32 1:04:25.6 10:22/M