Valentine's Biathlon

February 15, 2015


Results By Time Line www.TimeLineHawaii.com

Team - Married


50 and under

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 33 Team Mcconnell 56:19.9 15:08/M 33 CHRISTINA MCCONNELL Run 15 31:55.9 31:55.9 10:18/M 33 MICHAEL MCCONNELL Swim 14 24:24.0 56:19.9 24:24/K

51 to 70

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 107 Team Kissling 53:37.8 14:25/M 107 KATIE KISSLING Run 16 32:20.5 32:20.5 10:26/M 107 DAVE KISSLING Swim 11 21:17.3 53:37.8 21:17/K

71 to 90

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 89 Team Ransone 39:48.5 10:42/M 89 BART RANSONE Run 1 20:06.7 20:06.7 6:29/M 89 Kristen Ransone Swim 2 19:41.7 39:48.5 19:41/K 2 230 Team Funasaki 48:54.1 13:09/M 230 TODD FUNASAKI Run 4 25:04.9 25:04.9 8:05/M 230 KIMBERLY FUNASAKI Swim 7 23:49.2 48:54.1 23:49/K 3 125 Team Fong 50:06.4 13:28/M 125 LORI FONG Run 10 27:47.4 27:47.4 8:58/M 125 GARRETT FONG Swim 8 22:18.9 50:06.4 22:18/K 4 179 Team Smith 50:52.0 13:40/M 179 TOMOE SMITH Run 9 26:41.3 26:41.3 8:36/M 179 WILL SMITH Swim 10 24:10.7 50:52.0 24:10/K 5 161 Team Osborne 57:00.8 15:19/M 161 KAREN OSBORNE Run 17 32:27.5 32:27.5 10:28/M 161 Shawn Osborne Swim 17 24:33.3 57:00.8 24:33/K 6 165 Team Lovern 1:00:14.0 16:12/M 165 CASEY LOVERN Run 18 33:29.4 33:29.4 10:48/M 165 Eric Lovern Swim 19 26:44.6 1:00:14.0 26:44/K

91 to 110

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 204 Team Slay 37:44.5 10:09/M 204 SARAH SLAY Run 2 21:08.7 21:08.7 6:49/M 204 HUDSON SLAY Swim 1 16:35.8 37:44.5 16:35/K 2 124 Team Heckman 42:44.4 11:29/M 124 TERRY HECKMAN Run 5 25:08.8 25:08.8 8:06/M 124 MARK HECKMAN Swim 4 17:35.5 42:44.4 17:35/K 3 281 Buijten/Merwick 46:41.4 12:33/M 281 BECKY BUIJTEN Run 11 28:29.7 28:29.7 9:11/M 281 DEB MERWICK Swim 6 18:11.7 46:41.4 18:11/K 4 172 Team Heldt 50:10.8 13:29/M 172 BRUNO HELDT Run 12 28:59.6 28:59.6 9:21/M 172 JEANEEN HELDT Swim 9 21:11.2 50:10.8 21:11/K 5 57 Team Dodson 54:14.3 14:35/M 57 MARY DODSON Run 13 31:01.9 31:01.9 10:00/M 57 BRIAN DODSON Swim 12 23:12.4 54:14.3 23:12/K 6 296 Team Cassa 56:49.5 15:16/M 296 CHRISTOPHER CASSA Run 3 24:14.1 24:14.1 7:49/M 296 Ana Gloria Cassa Swim 16 32:35.4 56:49.5 32:35/K 7 181 Team Ohashi 57:02.7 15:20/M 181 CHRISTINE OHASHI Run 14 31:08.4 31:08.4 10:03/M 181 MICHAEL OHASHI Swim 18 25:54.3 57:02.7 25:54/K 8 242 Team Yamasaki 1:02:36.3 16:50/M 242 EMIKO YAMASAKI Run 21 35:28.9 35:28.9 11:26/M 242 Hiroshi Yamasaki Swim 21 27:07.4 1:02:36.3 27:07/K 9 101 Team Omiya 1:03:19.8 17:01/M 101 SANDY OMIYA Run 19 33:39.8 33:39.8 10:51/M 101 Dan Omiya Swim 22 29:39.9 1:03:19.8 29:39/K

111 to 130

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 103 Team Kobayashi 42:33.1 11:26/M 103 COLLEEN KOBAYASHI Run 6 25:34.2 25:34.2 8:15/M 103 STAN KOBAYASHI Swim 3 16:58.8 42:33.1 16:58/K 2 113 Team Klinke 45:21.1 12:11/M 113 JOANNE KLINKE Run 113 ULI KLINKE Swim 5 45:21.1 45:21.1 45:21/K 3 108 Team Stevens 54:53.8 14:45/M 108 CARIN STEVENS Run 7 25:34.7 25:34.7 8:15/M 108 RHODES STEVENS Swim 13 29:19.1 54:53.8 29:19/K 4 241 Team Hutchison 1:14:36.7 20:03/M 241 MERCI HUTCHISON Run 23 46:06.1 46:06.1 14:52/M 241 Scott Hutchison Swim 24 28:30.6 1:14:36.7 28:30/K

131 and over

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 173 Ttam Masuda 56:45.0 15:15/M 173 BARRY MASUDA Run 8 25:43.8 25:43.8 8:18/M 173 BEVERLY MASUDA-BERNAL Swim 15 31:01.2 56:45.0 31:01/K 2 184 Kirton/Roumasset 1:00:37.1 16:18/M 184 JANE KIRTON Run 20 34:12.7 34:12.7 11:02/M 184 James Roumasset Swim 20 26:24.4 1:00:37.1 26:24/K 3 112 Team Kobelanski 1:09:11.4 18:36/M 112 TOOTSIE KOBELANSKY Run 22 40:43.1 40:43.1 13:08/M 112 JOHN KOBELANSKY Swim 23 28:28.3 1:09:11.4 28:28/K

Team - Just Friends


51 to 70

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 208 Team Jerome 40:44.3 10:57/M 208 CRAIG JEROME Run 1 19:47.1 19:47.1 6:23/M 208 KRISTEN FOGAREN Swim 1 20:57.2 40:44.3 20:57/K 2 298 42:44.7 11:29/M 298 ALIA WALLENSTROM Run 2 20:59.1 20:59.1 6:46/M 298 JENNIFER UGELOW Swim 3 21:45.6 42:44.7 21:45/K 3 300 43:55.8 11:48/M 300 THOMAS KOHLER Run 3 21:10.3 21:10.3 6:50/M 300 CHRISTINA MONROE Swim 5 22:45.5 43:55.8 22:45/K 4 115 Suehiro/Fujitani 46:01.9 12:22/M 115 MEGAN SUEHIRO Run 6 23:10.5 23:10.5 7:28/M 115 GAVIN FUJITANI Swim 6 22:51.4 46:01.9 22:51/K 5 295 50:07.6 13:28/M 295 TAWNEE SAKIMA Run 15 31:32.1 31:32.1 10:10/M 295 KIMI IDE-FOSTER Swim 12 18:35.4 50:07.6 18:35/K

71 to 90

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 304 41:27.2 11:09/M 304 BRUCE ONG Run 4 21:17.4 21:17.4 6:52/M 304 ROSEMARY SPRAKER Swim 2 20:09.8 41:27.2 20:09/K 2 243 Yanagita/Yoshida 50:04.7 13:28/M 243 YUMIKA YANAGITA Run 9 26:08.3 26:08.3 8:26/M 243 TAKASHI YOSHIDA Swim 11 23:56.4 50:04.7 23:56/K 3 47 Sakuma/Webb 50:32.1 13:35/M 47 REYSE SAKUMA Run 16 31:32.7 31:32.7 10:10/M 47 DENISE WEBB Swim 13 18:59.4 50:32.1 18:59/K

91 to 110

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 91 Nelson/Schneider 43:41.9 11:45/M 91 KIMBER NELON Run 7 25:01.5 25:01.5 8:04/M 91 NIK SCHNEIDER Swim 4 18:40.4 43:41.9 18:40/K 2 280 Uehara/Sato 47:58.9 12:54/M 280 CHARLES UEHARA Run 10 26:48.4 26:48.4 8:39/M 280 PAMIE SATO Swim 7 21:10.5 47:58.9 21:10/K 3 232 Tashiro/Nakamura 48:47.9 13:07/M 232 NEAL TASHIRO Run 8 25:46.8 25:46.8 8:19/M 232 ALYSON NAKAMURA Swim 8 23:01.0 48:47.9 23:01/K 4 5 Tomasu/Graham 48:55.1 13:09/M 5 TARA ROHRBOUGH Run 13 27:17.9 27:17.9 8:48/M 5 BOB GRAHAM Swim 9 21:37.2 48:55.1 21:37/K 5 143 49:23.6 13:17/M 143 PAUL REEVESMAN Run 5 22:48.6 22:48.6 7:21/M 143 ANITA SCHORLEMMER Swim 10 26:35.0 49:23.6 26:35/K 6 228 Habu/Park 50:39.9 13:37/M 228 HARRIS HABU Run 12 27:01.4 27:01.4 8:43/M 228 CANDACE PARK Swim 14 23:38.4 50:39.9 23:38/K 7 279 Fujii Bow/Kanemitsu 57:09.1 15:22/M 279 HEIDI FUJII BOW Run 14 28:06.7 28:06.7 9:04/M 279 ROY KANEMITSU Swim 16 29:02.4 57:09.1 29:02/K

111 to 130

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 227 Hansen/Teshima 57:06.5 15:21/M 227 SUE HANSEN Run 11 27:00.6 27:00.6 8:43/M 227 ALLEN TESHIMA Swim 15 30:05.9 57:06.5 30:05/K 2 231 Okada/Lawson 1:02:33.8 16:49/M 231 GUY OKADA Run 17 33:31.4 33:31.4 10:49/M 231 CHRISTINE LAWSON Swim 17 29:02.4 1:02:33.8 29:02/K

Team - Sweethearts


50 and under

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 168 Caoili/Stridiron 45:29.2 12:14/M 168 STEPHANIE CAOILI Run 8 24:55.4 24:55.4 8:02/M 168 Ken Stridiron Swim 4 20:33.8 45:29.2 20:33/K 2 111 Keb/Krog 51:53.8 13:57/M 111 CALEB KEB Run 13 26:37.2 26:37.2 8:35/M 111 KIRA KROG Swim 13 25:16.5 51:53.8 25:16/K

51 to 70

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 244 Salvacion/Nohara 38:30.5 10:21/M 244 RICKY SALVACION Run 2 20:29.1 20:29.1 6:36/M 244 Jessica Nohara Swim 1 18:01.4 38:30.5 18:01/K 2 217 Gauci/Tran 42:44.7 11:29/M 217 PAUL GAUCI Run 7 24:15.9 24:15.9 7:49/M 217 KATHLEEN TRAN Swim 2 18:28.8 42:44.7 18:28/K 3 302 43:37.4 11:43/M 302 MEGAN PESYNA Run 1 19:49.5 19:49.5 6:24/M 302 STEVEN BRINGUEZ Swim 3 23:47.8 43:37.4 23:47/K 4 44 Walker/McMahon 45:31.8 12:14/M 44 VAILIMA WALKER Run 11 26:10.4 26:10.4 8:26/M 44 Michael McMahon Swim 5 19:21.4 45:31.8 19:21/K 5 153 Melendez/Garrigan 46:31.2 12:30/M 153 MATT MELENDEZ Run 10 25:53.7 25:53.7 8:21/M 153 Lauren Garrigan Swim 6 20:37.5 46:31.2 20:37/K 6 224 Baybayan/Moore 46:45.8 12:34/M 224 ROD BAYBAYAN Run 4 23:23.4 23:23.4 7:33/M 224 EMILY MOORE Swim 7 23:22.3 46:45.8 23:22/K 7 191 Nogueron/Dowd 47:21.6 12:44/M 191 ARYS NOGUERON Run 3 22:07.5 22:07.5 7:08/M 191 Allison Dowd Swim 8 25:14.1 47:21.6 25:14/K 8 238 Krajewski/Rodriguez 48:23.1 13:00/M 238 ANTHONY KRAJEWSKI Run 5 24:14.8 24:14.8 7:49/M 238 Isaac A Rodriguez Lupercio Swim 9 24:08.2 48:23.1 24:08/K 9 36 Nakagawa/Shelley 48:56.3 13:09/M 36 TOMOMI NAKAGAWA Run 6 24:15.5 24:15.5 7:49/M 36 Manuel Shelley Swim 10 24:40.8 48:56.3 24:40/K 10 32 Stevenson/Ching 49:00.3 13:10/M 32 SONNY STEVENSON Run 12 26:36.7 26:36.7 8:35/M 32 SHANNON CHING Swim 11 22:23.6 49:00.3 22:23/K 11 215 West/Powers 55:07.6 14:49/M 215 SAM WEST Run 15 35:08.3 35:08.3 11:20/M 215 KRIS POWERS Swim 14 19:59.3 55:07.6 19:59/K

71 to 90

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 166 Tanaka/McCrary 56:55.1 15:18/M 166 GENNAH TANAKA Run 14 31:00.2 31:00.2 10:00/M 166 Keola McCrary Swim 15 25:54.9 56:55.1 25:54/K

111 to 130

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 45 Eyerly/Kodama 50:11.3 13:29/M 45 TRED EYERLY Run 9 25:10.4 25:10.4 8:07/M 45 AKIKO KODAMA Swim 12 25:00.9 50:11.3 25:00/K

Team - Family


50 and under

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 92 Maglessen/Liu 51:00.5 13:43/M 92 LUKE MAGLESSEN Run 2 23:55.7 23:55.7 7:43/M 92 RACHELLE LIU Swim 2 27:04.8 51:00.5 27:04/K

51 to 70

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 229 Team Mitsunaga 1:02:46.8 16:52/M 229 MICAH MITSUNAGA Run 3 28:34.3 28:34.3 9:13/M 229 VICKY MITSUNAGA Swim 3 34:12.5 1:02:46.8 34:12/K

71 to 90

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 58 Team Valente 38:26.6 10:20/M 58 KAINOA VALENTE Run 1 20:20.2 20:20.2 6:34/M 58 DAVID VALENTE Swim 1 18:06.4 38:26.6 18:06/K

91 to 110

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 237 Team Hockenberry 1:18:17.2 21:03/M 237 PAT HOCKENBERRY Run 4 46:07.1 46:07.1 14:53/M 237 Tia Hockenberry Swim 4 32:10.1 1:18:17.2 32:10/K

Team - Open


50 and under

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 109 Sbarbaro/Outtrim 40:26.5 10:52/M 109 GIANNA SBARBARO Run 4 22:28.6 22:28.6 7:15/M 109 ASHLEY OUTTRIM Swim 1 17:57.9 40:26.5 17:57/K

51 to 70

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 43 Gromlich/Asejo 47:24.5 12:45/M 43 TIFFANY GROMLICH Run 7 24:24.3 24:24.3 7:52/M 43 Alison Asejo Swim 8 23:00.2 47:24.5 23:00/K 2 163 Cabana/Fujiwara 48:19.3 12:59/M 163 STELLA CABANA Run 9 26:19.8 26:19.8 8:29/M 163 Jenna Fujiwara Swim 10 21:59.5 48:19.3 21:59/K 3 162 Asato/Fujiwara 49:10.2 13:13/M 162 DENISE ASATO Run 11 26:47.7 26:47.7 8:38/M 162 Ciera Fujiwara Swim 11 22:22.5 49:10.2 22:22/K 4 164 House/Kiecker 57:41.9 15:30/M 164 AMBER HOUSE Run 13 27:14.7 27:14.7 8:47/M 164 Amanda Kiecker Swim 15 30:27.1 57:41.9 30:27/K

71 to 90

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 239 Osterkamp/Chee 48:05.7 12:56/M 239 JEFFREY OSTERKAMP Run 8 25:26.2 25:26.2 8:12/M 239 Bryan Chee Swim 9 22:39.4 48:05.7 22:39/K 2 225 Altman/Quin 51:12.0 13:46/M 225 CYNTHIA ALTMAN Run 16 30:46.4 30:46.4 9:55/M 225 KELLY QUIN Swim 12 20:25.5 51:12.0 20:25/K 3 236 Smyth/Magno 55:21.3 14:53/M 236 MICHELLE SMYTH Run 15 29:06.0 29:06.0 9:23/M 236 Lorena Magno Swim 13 26:15.3 55:21.3 26:15/K 4 240 Meyer/Goto 1:00:45.4 16:20/M 240 TIMO MEYER Run 14 27:45.2 27:45.2 8:57/M 240 Kazuharu Goto Swim 16 33:00.2 1:00:45.4 33:00/K

91 to 110

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 6 Cottrell/Lehman 43:00.4 11:34/M 6 HEATHER COTTRELL Run 3 21:50.2 21:50.2 7:03/M 6 MARGIE LEHMAN Swim 3 21:10.2 43:00.4 21:10/K 2 65 Collins/Heberle 44:17.4 11:54/M 65 TOM COLLINS Run 2 20:18.8 20:18.8 6:33/M 65 TOM HEBERLE Swim 6 23:58.6 44:17.4 23:58/K

111 to 130

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 226 Taniguchi/Namiki 41:08.5 11:03/M 226 RANDY TANIGUCHI Run 1 19:15.6 19:15.6 6:13/M 226 ROGER NAMIKI Swim 2 21:52.9 41:08.5 21:52/K 2 48 Murray/Kooker 43:36.8 11:43/M 48 JIM MURRAY Run 6 24:03.0 24:03.0 7:45/M 48 FRED KOOKER Swim 4 19:33.8 43:36.8 19:33/K 3 104 Tonokawa/Sherman 44:05.0 11:51/M 104 DOUG TONOKAWA Run 5 22:37.8 22:37.8 7:18/M 104 DAVE SHERMAN Swim 5 21:27.2 44:05.0 21:27/K 4 152 Sakamoto/Gerber 46:06.1 12:24/M 152 CRAIG SAKAMOTO Run 12 26:51.6 26:51.6 8:40/M 152 Greg Gerber Swim 7 19:14.5 46:06.1 19:14/K 5 61 Tsukamoto/Hayama 55:29.5 14:55/M 61 ROY TSUKAMOTO Run 10 26:21.1 26:21.1 8:30/M 61 WARREN HAYAMA Swim 14 29:08.4 55:29.5 29:08/K