Valentine's Biathlon

February 12, 2017


Results By Time Line

Team - Married


50 and under

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 32 Team Plante 50:24.2 13:33/M 32 ARIEL PLANTE Run 2 20:23.6 20:23.6 6:35/M 32 Timothy Plante Swim 16 30:00.6 50:24.2 30:00/K

51 to 70

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 54 Team Silva 46:29.4 12:30/M 54 JESSE SILVA Run 5 23:37.0 23:37.0 7:37/M 54 NICOLE SILVA Swim 6 22:52.4 46:29.4 22:52/K 2 93 Team Cengia 49:16.0 13:15/M 93 JOSEPH CENGIA Run 4 22:18.0 22:18.0 7:12/M 93 MALIA CENGIA Swim 11 26:58.0 49:16.0 26:58/K 3 131 Team Chapman 1:06:51.4 17:58/M 131 KAIOLOHIO CHAPMAN Run 15 32:49.3 32:49.3 10:35/M 131 MICHELLE CHAPMAN Swim 18 34:02.1 1:06:51.4 34:02/K

71 to 90

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 17 Team Hawk 43:32.8 11:42/M 17 CHRISTINA HAWK Run 6 24:19.7 24:19.7 7:51/M 17 NOAH HAWK Swim 3 19:13.1 43:32.8 19:13/K 2 106 Team Jerome 44:40.8 12:00/M 106 CRAIG JEROME Run 1 20:04.2 20:04.2 6:28/M 106 ALLISON JEROME Swim 8 24:36.6 44:40.8 24:36/K 3 94 Team Suehisa 49:07.4 13:12/M 94 YUNSIM SUEHISA Run 12 27:26.8 27:26.8 8:51/M 94 DANIEL SUEHISA Swim 5 21:40.6 49:07.4 21:40/K

91 to 110

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 153 Team Slay 37:34.9 10:06/M 153 SARAH SLAY Run 3 21:07.7 21:07.7 6:49/M 153 Hudson Slay Swim 1 16:27.1 37:34.9 16:27/K 2 119 Team Kindig 51:15.2 13:47/M 119 LINDA KINDIG Run 7 25:12.2 25:12.2 8:08/M 119 Nathan Kindig Swim 9 26:03.0 51:15.2 26:03/K

111 to 130

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 64 Team Kobayashi 42:54.1 11:32/M 64 COLLEEN KOBAYASHI Run 8 25:32.8 25:32.8 8:14/M 64 Stan Kobayashi Swim 2 17:21.3 42:54.1 17:21/K 2 14 Tred & Akiko 49:54.5 13:25/M 14 TRED EYERLY Run 10 26:24.7 26:24.7 8:31/M 14 AKIKO KODAMA Swim 7 23:29.8 49:54.5 23:29/K 3 118 Team Wilson 56:15.7 15:07/M 118 BARBARA WILSON Run 13 30:12.5 30:12.5 9:45/M 118 Norm Wilson Swim 10 26:03.2 56:15.7 26:03/K 4 31 Team Omiya 1:02:21.2 16:46/M 31 SANDY OMIYA Run 16 33:18.3 33:18.3 10:45/M 31 Dan Omiya Swim 14 29:02.8 1:02:21.2 29:02/K

131 and over

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 91 Team Klinke 45:02.4 12:06/M 91 JOANNE KLINKE Run 9 25:40.3 25:40.3 8:17/M 91 ULI KLINKE Swim 4 19:22.0 45:02.4 19:22/K 2 99 Barry & Beverly 57:59.9 15:35/M 99 BARRY MASUDA Run 11 27:03.2 27:03.2 8:44/M 99 BEVERLY BERNAL-MASUDA Swim 17 30:56.7 57:59.9 30:56/K 3 95 Team Jech 1:01:28.1 16:31/M 95 PAULA JECH Run 14 31:33.6 31:33.6 10:11/M 95 THOMAS JECH Swim 15 29:54.5 1:01:28.1 29:54/K 4 151 James & Jane 1:06:40.0 17:55/M 151 JAMES ROUMASSET Run 18 38:51.4 38:51.4 12:32/M 151 Jane Kirton Swim 13 27:48.6 1:06:40.0 27:48/K 5 96 Team Kobelansky 1:10:14.8 18:53/M 96 TOOTSIE KOBELANSKY Run 19 43:09.7 43:09.7 13:55/M 96 JOHN KOBELANSKY Swim 12 27:05.1 1:10:14.8 27:05/K

Team - Just Friends


50 and under

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 5 Reyse & Alice 1:03:50.8 17:10/M 5 REYSE SAKIMA Run 4 33:14.0 33:14.0 10:43/M 5 ALICE WEBB Swim 4 30:36.7 1:03:50.8 30:36/K 2 183 Micah & Seth 1:07:45.9 18:13/M 183 MICAH GRIFFIN Run 5 35:08.0 35:08.0 11:20/M 183 SETH COLBURN Swim 5 32:37.9 1:07:45.9 32:37/K

91 to 110

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 4 Nat & Denise 42:32.0 11:26/M 4 NAT PAK Run 1 21:52.6 21:52.6 7:03/M 4 DENISE WEBB Swim 1 20:39.4 42:32.0 20:39/K

111 to 130

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 166 Joda & Joe 49:27.4 13:18/M 166 JODA DERRICKSON Run 2 26:15.5 26:15.5 8:28/M 166 JOE SIMMONS Swim 2 23:11.9 49:27.4 23:11/K 2 92 Mark & Beth 1:01:02.4 16:24/M 92 MARK CORREIA Run 3 31:40.0 31:40.0 10:13/M 92 BETH BLACKBURN Swim 3 29:22.4 1:01:02.4 29:22/K

Team - Sweethearts


50 and under

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 164 Kaelyn & Jayson 39:48.6 10:42/M 164 KAELYN OKUHATA Run 6 25:37.2 25:37.2 8:16/M 164 jayson Hagi Swim 1 14:11.4 39:48.6 14:11/K 2 112 Devin & Sarah Anne 40:16.2 10:49/M 112 DEVIN LONSO Run 1 19:43.0 19:43.0 6:22/M 112 Sarah Anne Mau Swim 6 20:33.2 40:16.2 20:33/K 3 113 Alice & Eric 42:17.8 11:22/M 113 ALICE PANDRAUD Run 4 24:20.6 24:20.6 7:51/M 113 Eric Brothman Swim 2 17:57.2 42:17.8 17:57/K 4 116 Ryan & Risa 46:06.6 12:24/M 116 RYAN HOBSON Run 3 23:18.8 23:18.8 7:31/M 116 Risa Lam Swim 9 22:47.8 46:06.6 22:47/K 5 63 Skyler & Samantha 51:36.5 13:52/M 63 SKYLER TOMISATO Run 63 Samantha Clark Swim 13 51:36.5 51:36.5 51:36/K 6 103 Rachel & Max 52:34.3 14:08/M 103 RACHEL UTU Run 12 32:57.4 32:57.4 10:38/M 103 MAX FLEISCHAUER Swim 3 19:36.9 52:34.3 19:36/K 7 165 Sheldon & Alyssa 57:12.8 15:23/M 165 SHELDON ROSA Run 10 31:15.6 31:15.6 10:05/M 165 Alyssa Manasas Swim 10 25:57.2 57:12.8 25:57/K 8 97 Ian & Elizabeth 1:05:42.9 17:40/M 97 IAN CHANG Run 9 30:48.8 30:48.8 9:56/M 97 ELIZABETH COSTA Swim 12 34:54.1 1:05:42.9 34:54/K

51 to 70

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 114 Christopher & Susan 42:51.1 11:31/M 114 CHRISTOPHER KIM Run 2 20:23.0 20:23.0 6:35/M 114 Susan Heine Swim 8 22:28.1 42:51.1 22:28/K 2 152 Team Chee 1:01:42.0 16:35/M 152 JEAN CHEE Run 11 32:03.4 32:03.4 10:20/M 152 June Chee Swim 11 29:38.6 1:01:42.0 29:38/K

71 to 90

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 111 Kana'I & Paul 47:09.7 12:40/M 111 KANA'I GOMES Run 7 26:53.7 26:53.7 8:40/M 111 Paul Franco Swim 5 20:16.0 47:09.7 20:16/K

91 to 110

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 117 Stephen & Carla 46:49.4 12:35/M 117 STEPHEN SIU Run 8 27:07.3 27:07.3 8:45/M 117 Carla Fellezs Swim 4 19:42.1 46:49.4 19:42/K 2 7 Jenna & Bob 47:40.2 12:49/M 7 JENNA NAKANO Run 5 25:20.2 25:20.2 8:10/M 7 BOB GRAHAM Swim 7 22:20.0 47:40.2 22:20/K

Team - Family


50 and under

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 16 Team Artelli 40:28.0 10:53/M 16 MICHAEL ARTELLI Run 2 24:00.9 24:00.9 7:45/M 16 MINDY ARTELLI Swim 1 16:27.0 40:28.0 16:27/K 2 105 Team Hsu 59:33.6 16:00/M 105 PING HSU Run 5 29:49.1 29:49.1 9:37/M 105 MEILANI HSU Swim 6 29:44.5 59:33.6 29:44/K

51 to 70

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 182 Team Oshiro 48:35.8 13:04/M 182 AVIN OSHIRO Run 1 23:40.4 23:40.4 7:38/M 182 MIKE OSHIRO Swim 5 24:55.4 48:35.8 24:55/K 2 189 Kasie & Larry 50:43.8 13:38/M 189 KASIE PERREIRA Run 3 26:58.1 26:58.1 8:42/M 189 LARRY FLANNIGAN Swim 4 23:45.7 50:43.8 23:45/K 3 98 Team Ohashi 50:47.9 13:39/M 98 CHRISTINE OHASHI Run 6 31:14.2 31:14.2 10:05/M 98 CAITLIN OHASHI Swim 3 19:33.6 50:47.9 19:33/K

91 to 110

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 45 48:20.9 13:00/M 45 MELANIE KILLAM Run 4 29:34.1 29:34.1 9:32/M 45 CARLY KILLAM Swim 2 18:46.8 48:20.9 18:46/K

Team - Open


50 and under

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 102 Luke & Walker 42:55.7 11:32/M 102 LUKE CHANG Run 2 22:43.6 22:43.6 7:20/M 102 WALKER SLAY Swim 3 20:12.1 42:55.7 20:12/K 2 154 Amanda & Kamaehu 49:39.7 13:21/M 154 KAMAEHU BELTRAME-AILA Run 5 27:24.5 27:24.5 8:50/M 154 AMANDA ESTORES Swim 7 22:15.2 49:39.7 22:15/K 3 25 Tawnee & Kimi 53:24.1 14:21/M 25 TAWNEE SAKIMA Run 11 33:06.5 33:06.5 10:41/M 25 KIMI IDE-FOSTER Swim 4 20:17.6 53:24.1 20:17/K 4 175 Kamalei & Kamalani 57:11.6 15:22/M 175 KAMALEI MARROTTE Run 9 31:14.9 31:14.9 10:05/M 175 MAKALANI SUNN Swim 8 25:56.7 57:11.6 25:56/K 5 109 Nohea & Kylie 1:03:54.2 17:11/M 109 NOHEA VAUGHAN-DARVAL Run 10 32:56.1 32:56.1 10:37/M 109 Kylie Wong Swim 11 30:58.1 1:03:54.2 30:58/K

51 to 70

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 167 Lisa & Chelsea 40:29.7 10:53/M 167 LISA FORBES Run 3 24:56.8 24:56.8 8:03/M 167 CHELSEA HUANG Swim 1 15:32.9 40:29.7 15:32/K 2 72 Andrea & Jaclyn 57:14.7 15:23/M 72 ANDREA SEMATOSKE Run 6 27:52.3 27:52.3 8:59/M 72 JACLYN SKEWERIS Swim 10 29:22.4 57:14.7 29:22/K

71 to 90

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 30 Cynthia & Kelly 51:25.6 13:49/M 30 CYNTHIA ALTMAN Run 7 30:09.0 30:09.0 9:44/M 30 Kelly Quin Swim 5 21:16.6 51:25.6 21:16/K

91 to 110

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 22 Becky & Deb 48:20.5 13:00/M 22 BECKY BUIJTEN Run 8 31:06.6 31:06.6 10:02/M 22 DEB MERWICK Swim 2 17:13.9 48:20.5 17:13/K

111 to 130

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 65 Tom & Tom 42:36.9 11:27/M 65 TOM COLLINS Run 1 20:49.2 20:49.2 6:43/M 65 TOM HEBERLE Swim 6 21:47.6 42:36.9 21:47/K 2 89 Yvette & Christine 54:49.9 14:44/M 89 YVETTE FLYNN Run 4 26:33.1 26:33.1 8:34/M 89 CHRISTINE LAWSON Swim 9 28:16.8 54:49.9 28:16/K