Hawaii Paddleboard Championship

Age Group Results

August 19, 2006


Results By Time Line

Paddleboard, Stock 12'

Female 29 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

BIANCA SALAZAR

20

22

1:30:30.0

10:03/M

2

KRISTEN JOHNS HONOLULU HI

18

24

1:31:27.3

10:10/M

3

SARAH HERRINGTON

28

30

1:35:42.3

10:38/M

 
Top

Female 30 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

HELENE PHILLIPS

52

18

1:27:52.1

9:46/M

2

KIYOMI SHEPPARD

33

35

1:41:19.4

11:15/M

3

HEIDI GUTGESELL

37

36

1:41:30.6

11:17/M

4

JOAN FUKUMOTO

43

39

1:48:10.0

12:01/M

5

HEATHER JEPPESEN

33

40

1:48:56.6

12:06/M

6

MONA VIQUERIA HALEIWA HI

45

41

1:48:59.4

12:07/M

7

CAROLINE MCCABE HONOLULU HI

41

45

2:08:34.0

14:17/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

IAN MACDONALD

23

7

1:20:35.5

8:57/M

2

JUSTIN LANGLAIS

28

15

1:27:23.6

9:43/M

3

BRAD BAINESON

24

26

1:31:41.4

10:11/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

KAI HALL

30

1

1:16:35.6

8:31/M

2

KEONI WATSON

33

2

1:17:26.2

8:36/M

3

MATTHEW SACK

35

6

1:20:18.3

8:55/M

4

BERT CHARLTON

38

20

1:30:14.3

10:02/M

5

DUSTIN MORRIS

35

21

1:30:25.7

10:03/M

6

KIRK FRITZ

36

23

1:30:30.8

10:03/M

7

JARED GERBER

34

29

1:35:37.7

10:37/M

8

CHRIS BETTIS

38

38

1:44:58.1

11:40/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

JOHN GANGINI

45

3

1:18:57.4

8:46/M

2

GREGORY QUINN

46

5

1:19:46.8

8:52/M

3

RICK WILLIAMS

48

9

1:22:23.9

9:09/M

4

KAMUELA AEA

47

11

1:24:19.0

9:22/M

5

PHILIP BINNEY

43

12

1:24:31.8

9:23/M

6

MIKE CHEAPE

46

13

1:24:37.3

9:24/M

7

CHRISTOPHER CALDEIRA

44

14

1:24:51.3

9:26/M

8

MARK EUGENIO

45

19

1:28:41.6

9:51/M

9

JON PIPER

44

25

1:31:40.3

10:11/M

10

SCOTT MCPHAIL

44

27

1:32:45.8

10:18/M

11

KELVIN PASCUA WAHIAWA HI

41

34

1:38:52.1

10:59/M

12

LAYNE OWEN

42

43

1:54:49.3

12:45/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

GEORGE RAMOS, JR

54

4

1:19:22.9

8:49/M

2

DALE HOPE

53

8

1:21:13.3

9:01/M

3

DENNIS PANG

53

10

1:23:44.6

9:18/M

4

DAVE YESTER

50

16

1:27:34.8

9:44/M

5

BODO VAN DER LEEDEN

59

28

1:33:17.8

10:22/M

6

FRED FONG

59

31

1:37:00.9

10:47/M

7

TIM JOHNS HONOLULU HI

50

33

1:38:00.2

10:53/M

8

RAMON MARTINEZ

54

37

1:41:45.4

11:18/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

ROBERT HASKIN

60

17

1:27:40.4

9:44/M

2

TIM FERNANDEZ

63

32

1:37:14.6

10:48/M

3

CARL KAWAUCHI AIEA HI

62

42

1:53:41.7

12:38/M

4

ERNIE LESKOVITZ HONOLULU HI

69

44

2:04:21.6

13:49/M

 

Stand-Up Surfboard

Top

M or F all ages

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

NOLAND MARTIN

17

1

1:17:50.2

8:39/M

2

DAVE PARMENTER

45

2

1:18:06.1

8:41/M

3

DOUG LOCK

40

3

1:18:21.7

8:42/M

4

BRIAN KEAULANA

45

4

1:20:55.6

8:59/M

5

JUSTIN FRANZMEIER

23

5

1:21:11.1

9:01/M

 

Unlimited, Over 12"

Top

M or F 39 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

KANESA DUNCAN

30

5

1:21:31.1

9:03/M

2

AARON ABBEY

19

6

1:21:44.7

9:05/M

3

AARON CROXFORD

27

10

1:36:42.6

10:45/M

4

ALAN PFLUEGER

39

11

1:45:07.9

11:41/M

 
Top

M or F 40 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

EDMUND PESTANA

51

1

1:14:13.0

8:15/M

2

MATT BARNET

53

2

1:16:35.5

8:31/M

3

BUDDY SHEPPARD

59

3

1:18:32.7

8:44/M

4

MIKE FOX

48

4

1:19:17.2

8:49/M

5

CLARK ABBEY

45

7

1:21:59.5

9:07/M

6

CLIFFORD K. AH MOW, JR

41

8

1:32:34.7

10:17/M

7

JOHN DUTTON

45

9

1:35:25.0

10:36/M

 

Junior, Any Equipment

Top

M or F 19 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

ERIC ABBOTT

19

1

1:19:45.3

8:52/M

2

CHRISTIAN BRADLEY

16

2

1:24:12.9

9:21/M

3

CHRIS FONG HONOLULU HI

13

3

1:27:28.6

9:43/M

4

ROBBY KELLEY

17

4

1:31:03.7

10:07/M

5

REED DOLMAN

14

5

1:33:24.1

10:23/M

6

HOLDEN TAKAHASHI

12

6

1:43:50.0

11:32/M