MAGIC ISLAND BIATHLON Individuals

Age Group Results

January 13, 2008


Results By Time Line

Men: 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

2

EMILY KING

20

*****

15:33.5

6:13

*****

17:16.2

17:16

32:49.7

32:49.7

10:31/M

2

4

LAURA SPRINGER

25

*****

17:17.6

6:55

*****

16:37.4

16:37

33:55.0

33:55.0

10:52/M

3

11

SUSAN JOHNSON

23

*****

19:52.4

7:57

*****

16:12.3

16:12

36:04.7

36:04.7

11:34/M

 
Top

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

29

LAURA ACKERMAN

21

1

19:21.5

7:44

1

20:44.2

20:44

40:05.7

40:05.7

12:51/M

2

45

NICHOLE VENSKO

24

4

21:26.9

8:34

2

22:40.9

22:40

44:07.8

44:07.8

14:08/M

3

46

BRITTANY SCALABRIN

23

2

20:35.4

8:14

3

23:32.6

23:32

44:08.0

44:08.0

14:09/M

4

63

MIO KIBATA

23

3

21:21.9

8:32

4

27:37.2

27:37

48:59.1

48:59.1

15:42/M

5

67

ERIKA KOBAYASHI

22

5

24:04.4

9:38

5

28:01.7

28:01

52:06.1

52:06.1

16:42/M

 
Top

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

23

HOLLIE WHITNEY

27

1

16:49.2

6:44

1

22:05.6

22:05

38:54.8

38:54.8

12:28/M

2

64

MALIA KECK

29

2

21:15.7

8:30

2

28:03.4

28:03

49:19.2

49:19.2

15:48/M

3

69

ELIM YEOH

25

3

22:46.7

9:06

3

30:48.8

30:48

53:35.6

53:35.6

17:10/M

 
Top

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

21

KRYSTAL MORRIS

30

1

19:47.1

7:55

1

18:53.3

18:53

38:40.4

38:40.4

12:24/M

2

31

JAIME JARRELL

30

3

21:25.9

8:34

2

19:35.7

19:35

41:01.7

41:01.7

13:09/M

3

65

JOANNA TIRADO

31

2

20:33.9

8:13

3

30:13.4

30:13

50:47.3

50:47.3

16:17/M

 
Top

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

70

ANA BUSTOS

38

1

21:58.7

8:47

1

33:03.8

33:03

55:02.5

55:02.5

17:38/M

 
Top

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

57

STACY DULDULAO

42

1

20:33.1

8:13

1

26:25.5

26:25

46:58.6

46:58.6

15:03/M

 
Top

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

27

JEANEEN HELDT

46

1

20:10.3

8:04

1

19:42.1

19:42

39:52.4

39:52.4

12:47/M

2

61

STELLA CABANO

47

2

20:31.7

8:12

2

27:26.4

27:26

47:58.1

47:58.1

15:22/M

3

68

BETH BLACKBURN

49

4

23:48.8

9:31

3

28:35.3

28:35

52:24.2

52:24.2

16:48/M

4

76

CATHY PEUTERBAUGH

45

3

22:36.0

9:02

4

34:58.0

34:58

57:34.0

57:34.0

18:27/M

 
Top

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

32

MARIE WAGNER

51

1

20:12.4

8:05

1

20:50.7

20:50

41:03.1

41:03.1

13:09/M

2

53

MATI SAPOLO

50

3

20:52.6

8:21

2

25:08.1

25:08

46:00.7

46:00.7

14:45/M

3

56

LINDA MORAN

53

2

20:44.5

8:18

3

26:00.7

26:00

46:45.3

46:45.3

14:59/M

4

82

SUSAN CULLEN

53

4

25:21.5

10:08

4

49:09.3

49:09

1:14:30.9

1:14:30.9

23:53/M

 
Top

Female 55 to 59

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

79

DELIA DOFINGER

59

1

23:45.1

9:30

1

37:07.6

37:07

1:00:52.7

1:00:52.7

19:31/M

 
Top

Female 65 to 69

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

77

JOY SCHOENECKER

68

1

26:36.8

10:38

1

31:18.5

31:18

57:55.3

57:55.3

18:34/M

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

1

JOHN FLANAGAN

32

*****

14:36.3

5:50

*****

13:57.6

13:57

28:33.9

28:33.9

9:09/M

2

3

EFRAIM RUTHENBERG

22

*****

17:12.7

6:53

*****

16:40.8

16:40

33:53.5

33:53.5

10:52/M

3

5

BRENDAN DANNER

28

*****

15:55.7

6:22

*****

18:05.5

18:05

34:01.2

34:01.2

10:54/M

 
Top

Male 19 and under

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

41

CHRISTOPHER MA

14

1

23:03.6

9:13

2

20:27.9

20:27

43:31.5

43:31.5

13:57/M

2

47

ZACK EDWARDS

12

2

23:50.9

9:32

1

20:18.0

20:18

44:08.9

44:08.9

14:09/M

 
Top

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

6

PETER SHAFE

22

3

16:31.3

6:36

1

17:55.4

17:55

34:26.7

34:26.7

11:02/M

2

12

LUKE TARBI

24

1

14:29.5

5:48

2

21:42.0

21:42

36:11.5

36:11.5

11:36/M

3

24

TOM QIN

22

4

16:37.6

6:39

3

22:45.5

22:45

39:23.1

39:23.1

12:37/M

4

26

DAVID THOMPSON

21

2

15:09.2

6:04

4

24:33.5

24:33

39:42.8

39:42.8

12:43/M

5

38

JUSTIN LANGLEY

21

5

16:45.3

6:42

6

26:13.3

26:13

42:58.7

42:58.7

13:46/M

6

48

ADAM CHUBBUCK

22

6

19:36.9

7:50

5

25:11.2

25:11

44:48.2

44:48.2

14:22/M

 
Top

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

16

MICHAEL WATTERSON

27

2

17:28.3

6:59

1

19:48.6

19:48

37:17.0

37:17.0

11:57/M

2

22

BO BERGSTROM

26

4

18:31.4

7:24

2

20:14.6

20:14

38:46.0

38:46.0

12:26/M

3

37

DAVID KISSLING

29

3

17:55.4

7:10

3

24:45.0

24:45

42:40.5

42:40.5

13:41/M

4

39

BROOKS NARVAEZ

27

1

16:32.2

6:37

4

26:35.8

26:35

43:08.1

43:08.1

13:49/M

5

59

THOMAS WHITNEY

26

5

19:41.0

7:52

5

27:42.9

27:42

47:23.9

47:23.9

15:11/M

6

80

ELLIOT EDMUNDS

28

6

22:33.3

9:01

6

39:34.3

39:34

1:02:07.6

1:02:07.6

19:55/M

 
Top

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

8

JOHN TITCHEN

34

1

16:40.0

6:40

1

18:13.7

18:13

34:53.8

34:53.8

11:11/M

2

18

BRIAN YANOWSKI

30

4

17:26.4

6:58

2

20:05.9

20:05

37:32.3

37:32.3

12:02/M

3

25

ZACK SOLOMON

34

3

17:16.6

6:54

3

22:07.7

22:07

39:24.3

39:24.3

12:38/M

4

33

TODD FIZER

32

2

17:03.0

6:49

4

24:48.4

24:48

41:51.4

41:51.4

13:25/M

5

43

JOANS DOW

34

7

18:07.1

7:15

6

25:27.8

25:27

43:34.9

43:34.9

13:58/M

6

44

JEFFREY COLLINS

31

8

18:48.5

7:31

5

25:11.0

25:11

43:59.6

43:59.6

14:06/M

7

51

JASON MUKAIDA

30

9

19:37.4

7:51

7

26:07.4

26:07

45:44.9

45:44.9

14:39/M

8

54

CARY WISE

30

6

17:52.8

7:09

8

28:12.9

28:12

46:05.7

46:05.7

14:46/M

9

62

MATTHEW MAZ

34

5

17:50.9

7:08

9

30:18.4

30:18

48:09.3

48:09.3

15:26/M

 
Top

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

35

YASUO SUZUKI

36

3

19:10.1

7:40

1

23:01.8

23:01

42:11.9

42:11.9

13:31/M

2

40

MATTHEW COHEN

35

2

18:49.0

7:32

2

24:26.2

24:26

43:15.2

43:15.2

13:52/M

3

60

SANDON EDMONDS

36

4

20:06.8

8:02

3

27:21.3

27:21

47:28.2

47:28.2

15:13/M

4

66

ARNOLDO ALBIAR

37

1

17:00.2

6:48

4

34:09.3

34:09

51:09.5

51:09.5

16:24/M

 
Top

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

9

SCOTT MURAOKA

41

1

14:46.1

5:54

3

20:31.4

20:31

35:17.5

35:17.5

11:19/M

2

15

TEDDY BUCKLEY

41

3

18:04.6

7:14

1

18:38.1

18:38

36:42.7

36:42.7

11:46/M

3

19

CHRIS WARREN

41

6

18:53.4

7:33

2

19:03.4

19:03

37:56.9

37:56.9

12:09/M

4

30

JAMES WALTHER

42

7

19:06.4

7:38

4

21:24.3

21:24

40:30.7

40:30.7

12:59/M

5

42

BRUNO HELDT

41

8

21:26.9

8:34

5

22:05.7

22:05

43:32.6

43:32.6

13:57/M

6

49

MARK BOUSSY

44

5

18:24.3

7:22

6

26:47.4

26:47

45:11.7

45:11.7

14:29/M

7

50

SATOSHI AOSHIMA

41

2

17:56.3

7:10

7

27:17.0

27:17

45:13.3

45:13.3

14:30/M

8

73

DAVID WONG

42

9

24:29.5

9:48

8

31:43.3

31:43

56:12.8

56:12.8

18:01/M

9

78

RICHARD RAY

40

4

18:23.8

7:21

9

41:00.2

41:00

59:24.0

59:24.0

19:02/M

10

81

ERIN BURKE

40

 

 

 

10

1:05:15.6

65:15

1:05:15.6

1:05:15.6

20:55/M

 
Top

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

7

BILL MCCRACKEN

46

3

17:57.2

7:11

1

16:39.2

16:39

34:36.4

34:36.4

11:05/M

2

14

STEVE GROVE

45

1

17:36.0

7:02

2

18:46.9

18:46

36:22.9

36:22.9

11:39/M

3

34

NATHAN KADOTA

45

2

17:43.5

7:05

3

24:21.9

24:21

42:05.5

42:05.5

13:29/M

4

55

RICHARD KOHLER

45

4

21:20.1

8:32

4

25:16.7

25:16

46:36.8

46:36.8

14:56/M

5

74

EUGENE BOSE

47

5

24:09.6

9:40

5

32:11.5

32:11

56:21.1

56:21.1

18:04/M

 
Top

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

10

ASH DUSTOW

50

1

13:45.1

5:30

3

22:17.5

22:17

36:02.6

36:02.6

11:33/M

2

13

WARD SAUNDERS

54

4

17:39.7

7:04

1

18:32.2

18:32

36:11.9

36:11.9

11:36/M

3

17

VITTORIO ALLIATA

51

3

16:28.8

6:35

2

20:50.9

20:50

37:19.7

37:19.7

11:58/M

4

20

JOE LATURNAU

51

2

15:06.9

6:02

4

22:50.2

22:50

37:57.1

37:57.1

12:10/M

5

71

WARD CULLEN

53

5

20:58.0

8:23

5

34:19.4

34:19

55:17.4

55:17.4

17:43/M

 
Top

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

28

MICHAEL LORNE

56

1

18:06.0

7:14

1

21:50.4

21:50

39:56.4

39:56.4

12:48/M

2

36

BRAD COATES

56

2

19:00.6

7:36

2

23:19.1

23:19

42:19.7

42:19.7

13:34/M

3

58

JIM MURRAY

55

3

19:07.8

7:39

3

28:09.8

28:09

47:17.6

47:17.6

15:09/M

4

72

ARTHUR FUJII

59

4

22:58.7

9:11

4

32:29.7

32:29

55:28.4

55:28.4

17:47/M

 
Top

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

52

TOM CARRAS

61

1

18:00.3

7:12

1

27:49.3

27:49

45:49.6

45:49.6

14:41/M

 
Top

Male 70 and over

 

Overall

 

------- Run -------

------- Swim -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

75

BEN HORNER

72

1

22:58.2

9:11

1

34:15.4

34:15

57:13.7

57:13.7

18:20/M