Summer Solstice Standup Paddle & Paddleboard Race

Age Group Results

June 19, 2010


Results By Time Line


Men: 0-99
Women: 0-99

Standup Surfboard 12' & Under

Female

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

MONIQUE MIRONESCO

81

38

5

41:14.0

2

MARI TAKABAYASHI

99

47

10

43:44.2

3

FOLLY MURDOCK HALEIWA HI

25

53

15

46:49.7

4

CATHERINE LO

49

36

16

46:51.4

5

CAROLYN WALSH

102

42

23

53:06.3

6

RACHEL KANETA

65

19

24

53:31.9

7

MOLLY BOWSER HALEIWA HI

155

23

25

56:51.5

8

CHEZLANI KANE

146

24

26

57:41.1

 
Top

Male

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

HILTON ALVES KAHUKU HI

16

30

1

36:48.7

2

KYLE BERNHARDT

50

41

2

39:10.4

3

CHARLEY FELDMAN HALEIWA HI

15

20

3

39:15.4

4

RYAN MILLER

156

28

4

40:30.6

5

WALTER MACHADO HONOLULU HI

1

58

6

41:29.0

6

RANDY VIVEIROS

96

47

7

41:49.5

7

SYDNEY KIKIMAKA

125

32

8

42:24.1

8

DAVID PARKE KAILUA HI

34

50

9

42:54.7

9

KALEO TIMAS

54

39

11

45:30.1

10

DAVID HAACK

72

32

12

45:41.6

11

DARYL YUUKI HONOLULU HI

9

55

13

46:39.9

12

FLOYD CASEM MILILANI HI

35

36

14

46:47.1

13

KALAELOA ROBINS

136

29

17

46:58.1

14

GAVIN VILLAR

52

32

18

47:58.7

15

REX SHINMON

101

50

19

48:01.7

16

CRAIG LONGOBARDI EWA BEACH HI

153

32

20

48:09.9

17

KEN AKAZAWA

97

44

21

48:29.3

18

LEROY PAO

70

58

22

48:47.2

19

MARTY SANTOS

145

32

27

57:46.1

20

DAVE SABATE

87

47

28

59:10.3

 

Standup Stock 12' 1" to 14'

Top

Female

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

LAURA BIRSE

114

32

16

38:31.0

2

JENN KOKI

115

27

20

39:13.2

3

IVY BLOMFIELD

162

37

27

43:21.9

4

BECCY CRAVENS

112

24

28

43:26.0

5

EUNICE FUNG

89

28

39

49:02.6

6

SAMANTHA WILLIAMS

73

37

40

49:16.5

7

JO CINTER KANEOHE HI

38

42

41

49:50.7

8

AUDREY LEE

104

54

42

50:02.7

9

SHARON STEHLIK

135

45

43

52:21.9

10

SUSAN LAMB

105

50

45

56:06.1

 
Top

Male

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

AARON NAPOLEON

75

43

1

30:42.6

2

DANNY SHEARD

133

49

2

33:25.7

3

GREG PAVAO

121

47

3

33:31.9

4

CHRISTIAN BRADLEY

138

20

4

33:35.6

5

KOLAIAH JARDINE

74

33

5

34:06.8

6

JASON IGNACIO

88

40

6

34:42.3

7

ROBERTO LOPES

78

39

7

35:57.4

8

ART TAKABAYASHI

98

45

8

36:22.0

9

SAM PAE

62

43

9

36:33.8

10

BODO VAN DERLEEDEN

51

63

10

36:39.3

11

STUART NAKATA

119

44

11

36:42.6

12

VINCENT BRADY

66

40

12

37:03.8

13

BRAD FELDMAN HALEIWA HI

14

53

13

37:42.1

14

KIMO MIRANDA

58

53

14

37:58.7

15

CHUCK INMAN

117

37

15

38:29.6

16

ADAM LUCHS

82

29

17

38:39.6

17

SCOTT FONG JR.

57

29

18

38:46.2

18

BYRON VALDEZ

56

44

19

39:12.3

19

KALAI FERNANDEZ

124

33

21

39:27.1

20

OMAR QURESHI

90

31

22

39:54.4

21

RAY SHIRAISHI

100

54

23

40:55.2

22

KYLE KINIMAKA

150

30

24

41:17.4

23

JOHN KIM ANAHOLA HI

95

52

25

41:55.3

24

SCOTT NAGASAWA

109

39

26

42:36.6

25

RAY EGAN HONOLULU HI

11

51

29

43:50.7

26

AARON COOK

86

40

30

44:24.7

27

KEONI LIMAHAI

59

57

31

45:20.9

28

ED PURLE KANEOHE HI

39

48

32

45:39.0

29

ALEX COLOMA

46

41

33

45:56.7

30

ELMER MANUEL HONOLULU HI

41

48

34

46:38.4

31

GORDON TAMARRA

92

50

35

46:44.8

32

DWIGHT LOW HONOLULU HI

13

41

36

47:41.5

33

STEVEN NADALIN HONOLULU HI

2

59

37

47:49.1

34

CYRIL HUDDE

53

49

38

47:52.7

35

MICHAEL GASCON

161

39

44

54:31.2

 

Standup Open Class 14' plus

Top

Male

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

SEPA NAPOLEON

130

22

1

30:34.0

2

ROBERT STEHLIK

137

42

2

32:07.6

3

DOUG LOCK

120

44

3

32:25.7

4

JOEY NAPOLEON

123

44

4

32:42.5

5

JODY RAGSDALE

63

41

5

34:25.3

6

JOHN DEL MARCO MILILANI HI

17

43

6

34:38.3

7

JAMES FITT KAILUA HI

10

33

7

36:08.9

8

JAMES MARTINDALE HONOLULU HI

110

37

8

38:59.3

9

TEENE FROISETH

60

58

9

39:06.9

10

CURTIS MAYURAL

143

57

10

40:54.9

11

FRED HYUN HONOLULU HI

12

60

11

41:14.2

12

JEFF CHANG HONOLULU HI

37

53

12

1:01:35.8

 

Standup Kids 17 & Younger

Top

Female

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

VANINA WALSH

47

13

3

48:21.3

 
Top

Male

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

RIGGS NAPOLEON

71

12

1

33:41.9

2

CAIO LOPES

77

13

2

48:12.0

3

KEONI PICOLLO

69

11

4

50:31.9

 

Stock Paddleboard 12' & under

Top

Female 18 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

ANGIE GIANCATERINO

148

23

37

44:21.7

2

LEAH SHIZURU HONOLULU HI

33

20

40

44:51.5

3

KATHRYN STUNAWAY HONOLULU HI

6

30

41

44:54.6

4

RAE FLANAGAN HONOLULU HI

84

32

47

48:24.7

 
Top

Female 35 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

JOAN FUKUMOTO

118

47

27

42:06.8

2

JOANNA BILANCIERI HONOLULU HI

5

36

29

42:14.6

3

JEANNE HOLM WAIPAHU HI

36

39

49

50:45.5

4

JEN LYONS

149

45

53

52:22.7

 
Top

Male 17 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

CHRIS FONG

140

16

2

35:01.3

2

BRENDAN BRADLEY

144

17

4

36:18.1

3

HOLDEN TAKAHASHI HALEIWA HI

19

15

8

37:37.0

4

PETER TAKAHASHI HALEIWA HI

18

12

31

42:55.7

5

KALEIKOA KALEOALOHA AIEA HI

29

16

38

44:28.0

6

GABRIEL CHARLTON

68

14

45

47:50.5

7

YUKI SAITO

42

12

46

48:14.3

 
Top

Male 18 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

KAI HALL HALEIWA HI

106

33

1

34:08.8

2

GAVIN SUTHERLAND

127

34

6

36:50.1

3

CHRIS KALIMA

160

31

23

40:51.6

4

COLIN HUNT

159

25

33

43:04.7

5

KRISTOFFER OROS HALEIWA HI

107

28

50

50:52.5

6

NICHOLAS SALANOA KANEOHE HI

44

26

52

51:57.4

 
Top

Male 35 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

BERT CHARLTON

67

42

3

35:17.9

2

BILLY BALDING

132

46

9

37:40.1

3

KELLY TAM SING

85

39

11

38:07.2

4

MICHAEL CHEAPE

48

49

15

38:38.2

5

PATRICK WONG HONOLULU HI

31

46

17

39:39.2

6

KUKUNAOKALA MENDONCA

113

44

18

39:51.9

7

ROBERT EGBERT KAILUA HI

24

40

20

40:26.3

8

JON PIPER KAILUA HI

141

48

22

40:40.2

9

CHARLES BEASLEY HALEIWA HI

7

41

24

41:19.1

10

J. MIKE MEYER

142

39

25

41:21.1

11

TROE HERLONG MILILANI HI

8

47

26

41:58.4

12

LAYNE OWEN

116

47

28

42:07.1

13

TRENTON JEONG

45

41

32

43:00.8

14

JORDAN JOKIEL

126

42

34

43:29.3

15

DANIEL KAWAI

61

47

35

43:39.0

16

SHONN KIM

108

38

36

43:52.4

17

CORBIN PELEIHOLANI HONOLULU HI

4

47

43

45:49.8

18

BOB JUSTICE

128

49

44

47:43.0

 
Top

Male 50 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

GREGORY QUINN

103

50

5

36:25.0

2

MARK RIGG

134

59

7

36:53.8

3

DENNIS PANG

64

57

10

37:45.3

4

RICK WILLIAMS HALEIWA HI

40

52

12

38:15.4

5

MARC HAINE

131

51

13

38:25.9

6

SCOTT RIGG HONOLULU HI

23

52

14

38:37.5

7

GEORGE J RAMOS JR. HALEIWA HI

21

58

16

38:53.2

8

MARK CUNNINGHAM

163

54

19

40:03.0

9

JEFF PETERSON WAHIAWA HI

22

55

21

40:36.5

10

TIMOTHY P. FERNANDEZ

80

67

30

42:15.2

11

CARL KIM

79

56

39

44:32.7

12

MICHAEL LORNE

157

58

42

44:59.1

13

WAYNE GIANCATERINO

154

59

48

50:33.5

14

RAY RAYMOND

55

60

51

51:45.9

 

Open Paddleboard 12' & longer

Top

Female All Ages

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

CANDICE APPLEBY

76

24

11

40:43.2

2

KIYONI SHEPPARD

94

37

12

41:33.0

3

FRANCES LICHOWSKI

111

35

15

41:51.7

4

HEIDI DANIELS HONOLULU HI

32

40

16

46:02.5

 
Top

Male 39 and Younger

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

BRIAN ROCHELEAU

122

33

1

32:24.1

2

TRAVIS DESROCHES HALEIWA HI

26

28

2

33:12.3

3

KAEO'O'KALANI ABBEY

152

23

3

33:49.8

4

PETER HURSTY

129

37

4

33:52.2

5

BRYAN PHILLIPS

139

25

5

34:40.9

6

AARON UNGERLEIDER

158

29

6

35:00.4

7

RICHARD SWAJA

91

33

13

41:35.7

 
Top

Male 40 and Older

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

MIKE BENNETT

83

44

7

37:00.9

2

CLARK ABBEY

151

49

8

37:35.0

3

JOHN ABRAMSON

43

55

9

39:22.4

4

MIKE TAKAHASHI HALEIWA HI

20

59

10

39:51.2

5

BUDDY SHEPPARD

93

63

14

41:47.8

6

KAEO KALEOALOHA AIEA HI

30

41

17

47:37.6

7

MARK MATHESON KAILUA HI

3

49

18

58:00.7