Summer Solstice Paddleboard & Standup Paddle Race

Age Group Results

June 21, 2009


Results By Time Line


Men: 0-99
Women: 0-99

Standup Surfboard 12' & Under

Female

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

1

CATHARINE LO

25

35

13

40:00.7

40:00.7

2

JULIE ARIAS

79

43

15

42:44.5

42:44.5

3

KEALA FUNG

104

27

17

44:18.7

44:18.7

4

TIFFANY HOOPER

15

27

20

49:38.6

49:38.6

5

CARRIE REECE

37

49

21

57:30.2

57:30.2

 
Top

Male

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

1

ROBERT STEHLIK

31

41

1

32:59.1

32:59.1

2

KYLE BERNHARDT

2

40

2

34:17.1

34:17.1

3

ERIC OLSON

116

38

3

34:44.5

34:44.5

4

HILTON ALVES

62

29

4

34:49.5

34:49.5

5

ROBERTO LOPES

40

38

5

35:14.5

35:14.5

6

BODO VAN DER LEEDEN

35

62

6

35:18.1

35:18.1

7

MATT FRAGALE

45

24

7

35:42.8

35:42.8

8

BRAB FELDMAN

48

52

8

35:58.6

35:58.6

9

HAROLD IGGY

16

67

9

36:58.1

36:58.1

10

KURK TOLZMANN

58

45

10

37:00.2

37:00.2

11

CORY YAMAMOTO

75

46

11

37:02.5

37:02.5

12

WALTER MACHADO

26

57

12

37:41.9

37:41.9

13

JEFFREY PETERSON

89

54

14

40:24.1

40:24.1

14

MARTY SANTOS

112

31

16

43:23.0

43:23.0

15

TREVER ANTRIM

110

26

18

44:32.2

44:32.2

16

DON KOBAYASHI

20

47

19

47:03.7

47:03.7

 

Standup Stock 12' 1" to 14'

Top

Female

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

1

HEATHER JEPPERSON

78

36

9

37:24.9

37:24.9

2

JENNIFER HOMCY

114

36

13

45:05.3

45:05.3

3

MALIKA DUDLEY

92

27

14

45:19.5

45:19.5

4

JUSTINA KENUI

42

29

15

46:18.1

46:18.1

 
Top

Male

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

1

GREG PAVAO

121

46

1

30:08.4

30:08.4

2

KAMAIKI WORTHINGTON

98

38

2

30:53.9

30:53.9

3

ART TAKABAYASHI

76

44

3

31:38.8

31:38.8

4

DAVE YESTER

84

52

4

34:18.1

34:18.1

5

JOHN DEMARCO MILILANI HI

7

42

5

34:46.6

34:46.6

6

BYRON VALDEZ

43

43

6

35:32.9

35:32.9

7

VICTOR LOZANO

93

51

7

35:50.3

35:50.3

8

ALICIA WILLIS

54

45

8

35:51.7

35:51.7

9

SCOTT NAGASAWA

28

38

10

38:16.6

38:16.6

10

JIM RUSSI

94

53

11

38:36.6

38:36.6

11

HELM CARLTON

85

29

12

42:41.0

42:41.0

12

RAY LEE

22

34

16

1:18:14.7

1:18:14.7

 

Standup Open Class 14' plus

Top

Male

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

1

JEFF CHANG

5

53

1

29:45.0

29:45.0

2

PETE JOHNSON

133

41

2

29:46.3

29:46.3

3

EDMUND PESTANA

80

54

3

30:20.5

30:20.5

4

JASON IGNACIO

41

39

4

30:38.1

30:38.1

5

MONIQUE MIRONESCO

61

37

5

34:51.9

34:51.9

6

HERBIE TITCOMB

4

56

6

35:29.4

35:29.4

7

LAURA LAPA

74

49

7

36:27.8

36:27.8

8

KATIE SLOCUMB HONOLULU HI

66

43

8

37:50.2

37:50.2

9

MARY JO GUMBERT

11

53

9

38:27.4

38:27.4

 

Standup Kids 17 & Younger

Top

Male

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

1

KONA JOHNSON

135

16

1

31:52.7

31:52.7

2

KEONE BLOMFIELD

120

12

2

39:39.9

39:39.9

3

RYDER SNOW

111

13

3

42:10.7

42:10.7

4

CAIO LOPES

39

12

4

44:33.0

44:33.0

5

VANINA WALSH

97

12

5

44:51.1

44:51.1

6

KEALE LEMOS

117

12

6

45:12.0

45:12.0

7

KELLI ANN KOBAYASHI

21

14

7

57:00.5

57:00.5

8

REEF LEE WAIALUA HI

23

6

8

1:17:19.9

1:17:19.9

 

Stock Paddleboard 12' & under

Top

Female 18 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

1

JANNA BILLS

125

29

39

37:44.5

37:44.5

2

NATALIE WALLSGROVE

56

26

51

39:28.3

39:28.3

3

COLLEEN TESSLER HONOLULU HI

32

30

52

39:38.5

39:38.5

4

NINA BEATTY

1

28

56

41:44.5

41:44.5

 
Top

Female 35 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

1

JOAN FUKUMOTO

9

35

43

38:03.5

38:03.5

2

JOANNA BILANCIERI

3

35

46

38:36.5

38:36.5

3

JODI WILMOTT

124

39

60

45:18.0

45:18.0

 
Top

Male 17 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

1

HOLDEN TAKAHASHI

86

14

8

33:16.3

33:16.3

2

CJ OWENS

96

16

15

34:04.7

34:04.7

3

KAINOA YESTER

83

12

48

39:07.6

39:07.6

4

PETER TAKAHASHI

87

11

57

42:10.0

42:10.0

5

MAKANA PANG

134

8

62

52:38.0

52:38.0

 
Top

Male 18 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

1

KAI HALL HALEIWA HI

13

32

1

29:21.0

29:21.0

2

MIKEY COTE

130

22

2

29:51.4

29:51.4

3

MITCH DEBEU

127

25

3

30:28.5

30:28.5

4

ERIC ABBOTT

106

21

4

30:56.3

30:56.3

5

TRAVIS DESROCHES

107

27

5

31:06.0

31:06.0

6

KIMO GREENWELL

105

34

7

32:31.7

32:31.7

7

AUSTIN KINO

128

21

9

33:27.7

33:27.7

8

AARON UNGERLEIDER

34

28

14

34:00.3

34:00.3

9

RUA TAFT

49

31

16

34:06.5

34:06.5

10

ANDERS JONSSON HONOLULU HI

18

29

19

34:14.5

34:14.5

11

CHRIS KALIMA

115

30

20

34:18.5

34:18.5

12

KEVIN JOHNS

99

18

24

34:48.9

34:48.9

13

DANIEL MENCH

53

23

26

35:09.7

35:09.7

14

MATTHEW GATELY

50

27

29

35:35.7

35:35.7

15

TY AWEAU KAILUA HI

81

33

30

35:40.2

35:40.2

16

LIAM WILMOTT

123

27

47

38:52.6

38:52.6

17

COLIN HUNT

44

24

50

39:24.4

39:24.4

18

KEVIN YUNG KANEOHE HI

57

30

53

40:28.3

40:28.3

19

JUSTIN MACKENZIE HONOLULU HI

63

31

58

43:07.9

43:07.9

20

DANIEL CARROLL

51

27

61

46:19.5

46:19.5

 
Top

Male 35 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

1

KIRK FRITZ WAIPAHU HI

68

39

6

32:01.4

32:01.4

2

BRAD AKEO

55

41

11

33:32.9

33:32.9

3

MICHAEL CHEAPE

90

48

13

33:54.8

33:54.8

4

SCOTT MCPHAIL HONOLULU HI

67

47

21

34:24.0

34:24.0

5

KELLEY TAM SING

65

38

22

34:28.6

34:28.6

6

JOHN PIPER

101

47

23

34:39.6

34:39.6

7

JOHN HOOGSTEDEN KAHUKU HI

14

49

25

34:55.6

34:55.6

8

JOSH EWING

77

37

28

35:32.1

35:32.1

9

KEVIN TURNER

33

45

32

36:12.6

36:12.6

10

MIKE BENNETT

82

43

33

36:13.4

36:13.4

11

ROBERT EGBERT KAILUA HI

10

39

36

37:01.0

37:01.0

12

LAYNE OWEN HONOLULU HI

60

45

37

37:04.9

37:04.9

13

KELVIN PASCUA WAHIAWA HI

73

44

38

37:06.2

37:06.2

14

JAMES GARLAND 2680 KAAIPU AVE HI

136

40

45

38:19.8

38:19.8

15

J. MIKE MEYER

108

38

49

39:19.2

39:19.2

16

BILL LIM

72

49

54

41:02.5

41:02.5

 
Top

Male 50 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

1

DENNIS PANG

122

55

10

33:32.3

33:32.3

2

RICK WILLIAMS

36

51

12

33:50.7

33:50.7

3

BUTTONS KALUHIOKALANI

91

59

17

34:08.4

34:08.4

4

MARK CUNNINGHAM HALEIWA HI

126

53

18

34:09.2

34:09.2

5

GEORGE RAMON JR.

29

57

27

35:25.6

35:25.6

6

TIM JOHNS HONOLULU HI

100

53

31

35:46.3

35:46.3

7

TIMOTHY FERNANDEZ

8

66

34

36:37.9

36:37.9

8

RAYMOND CLARKE

6

50

35

36:41.5

36:41.5

9

CARL KIM

70

55

40

37:50.0

37:50.0

10

MIKE COTE

129

57

41

37:53.4

37:53.4

11

PETER JENSEN SAN DIEGO CA

102

58

42

38:01.4

38:01.4

12

MICHAEL LORNE HALEIWA HI

118

57

44

38:08.9

38:08.9

13

PHIL GUMBERT

12

51

55

41:10.4

41:10.4

14

WAYNE GIANCATERINO

132

58

59

45:16.8

45:16.8

 

Open Paddleboard 12' & longer

Top

Male 39 and Younger

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

1

BRIAN Y ROCHELEAU HONOLULU HI

64

32

1

28:31.7

28:31.7

2

KEONI WATSON

109

37

2

28:39.9

28:39.9

3

MARC ROCHELEAU

119

28

3

29:05.4

29:05.4

4

BRYAN PHILLIPS

103

24

4

29:23.7

29:23.7

5

PETER HURSTY HONOLULU HI

88

36

6

30:14.9

30:14.9

6

MIKE PALMER

69

39

14

45:57.1

45:57.1

 
Top

Male 40 and Older

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

1

CHRIS OWENS

95

49

5

29:30.5

29:30.5

2

DAWSON JONES

131

43

7

30:47.2

30:47.2

3

CLARK ABBEY

59

48

8

33:46.7

33:46.7

4

DESMOND BARBADILLO

71

41

9

36:29.3

36:29.3

5

TRENTON JEONG

17

40

10

37:07.8

37:07.8

6

MIKE HOFSTEHER

47

43

11

38:06.5

38:06.5

7

KAEO KALEOALOHA

19

40

12

38:56.4

38:56.4

8

TROE HERLONG

38

46

13

40:02.4

40:02.4

9

JOHN ABRAMSON

113

54

15

53:04.5

53:04.5