HSL-37 Splash & Dash Biathlon Biathlon

Age Group Results

October 21, 2006


Results By Time Line

Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

3

MICHELLE DUDLEY

14

*****

7:16.1

14:32

*****

23:35.2

7:36

30:51.4

30:51.4

9:21/M

2

6

KAREN MERRILL

35

*****

8:16.4

16:32

*****

23:56.7

7:43

32:13.1

32:13.1

9:46/M

3

12

HOLLIE WHITNEY

25

*****

10:09.3

20:18

*****

22:38.6

7:18

32:48.0

32:48.0

9:56/M

 
Top

Female 14 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

16

AMBER VREDENBURG

14

1

8:36.0

17:12

1

25:09.9

8:07

33:46.0

33:46.0

10:14/M

2

97

NATASHA TURNER

14

2

14:32.5

29:04

2

35:59.1

11:36

50:31.6

50:31.6

15:18/M

3

106

SOPHIA TURNER

14

3

18:47.9

37:34

3

42:36.0

13:45

1:01:23.9

1:01:23.9

18:36/M

 
Top

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

35

JENNY ONG

20

3

10:47.1

21:34

1

25:43.1

8:18

36:30.2

36:30.2

11:04/M

2

40

APRIL LOUIE

20

1

9:20.3

18:40

2

27:24.0

8:50

36:44.3

36:44.3

11:08/M

3

95

JULIA STILES

20

2

9:56.1

19:52

3

38:04.3

12:17

48:00.5

48:00.5

14:33/M

4

105

MICHELLE DICKSON

20

 

 

 

4

56:03.3

18:05

56:03.3

56:03.3

16:59/M

 
Top

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

22

BRE MILLARD

25

1

8:51.1

17:42

2

26:01.2

8:24

34:52.3

34:52.3

10:34/M

2

25

JULIET BARNES

25

3

10:04.3

20:08

1

25:14.6

8:08

35:18.9

35:18.9

10:42/M

3

56

TRACY ROBINSON

25

5

10:45.3

21:30

5

28:23.9

9:09

39:09.2

39:09.2

11:52/M

4

60

AIMEE CASON

25

8

11:56.5

23:52

3

27:48.2

8:58

39:44.7

39:44.7

12:02/M

5

61

JANELLE JINBO

25

7

11:55.3

23:50

4

27:52.5

8:59

39:47.8

39:47.8

12:03/M

6

63

ANNE KLINGSHIRN

25

2

9:23.4

18:46

7

30:43.7

9:55

40:07.1

40:07.1

12:09/M

7

64

SHARON MILANOWSKI

25

6

11:35.1

23:10

6

28:44.0

9:16

40:19.1

40:19.1

12:13/M

8

79

KRYSTLE THOMAS

25

4

10:38.0

21:16

10

32:33.4

10:30

43:11.4

43:11.4

13:05/M

9

83

ELISA HAWKINS

25

9

12:00.9

24:00

8

31:53.1

10:17

43:54.0

43:54.0

13:18/M

10

88

DEANNA RIVARD

25

11

13:17.3

26:34

9

32:04.4

10:21

45:21.7

45:21.7

13:45/M

11

96

PAULA ADAMS

25

12

14:01.9

28:02

11

35:57.7

11:36

49:59.7

49:59.7

15:09/M

12

103

KYLA BELL

25

10

12:15.6

24:30

12

41:48.9

13:29

54:04.5

54:04.5

16:23/M

 
Top

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

47

ANITA SCOTT

30

1

10:02.0

20:04

1

28:08.4

9:05

38:10.4

38:10.4

11:34/M

2

68

JACQUES SIMS

30

2

10:53.4

21:46

2

30:06.5

9:43

41:00.0

41:00.0

12:25/M

3

93

LEEANN AKINA

30

3

12:22.0

24:44

3

34:04.0

10:59

46:26.0

46:26.0

14:04/M

 
Top

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

34

JOYCE TAN

35

2

11:00.4

22:00

1

25:29.2

8:13

36:29.6

36:29.6

11:03/M

2

45

BLAIRE HARMS

35

6

11:43.5

23:26

2

26:15.9

8:28

37:59.5

37:59.5

11:31/M

3

46

CHRISTINE WESTON

35

5

11:14.3

22:28

3

26:51.4

8:40

38:05.7

38:05.7

11:32/M

4

69

DEANNE TUGGLE

35

1

10:18.1

20:36

4

30:42.0

9:54

41:00.1

41:00.1

12:25/M

5

77

SANDRA TURNER

35

4

11:13.6

22:26

5

31:43.7

10:14

42:57.3

42:57.3

13:01/M

6

82

LISA GLEASON

35

7

11:57.4

23:54

6

31:50.3

10:16

43:47.7

43:47.7

13:16/M

7

90

CAROLYN ABER

35

8

12:44.7

25:28

7

33:00.2

10:39

45:44.9

45:44.9

13:52/M

8

92

ERICA GARGIULO

35

3

11:05.8

22:10

8

35:08.3

11:20

46:14.1

46:14.1

14:01/M

 
Top

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

33

STEFY MATSUMURA

40

2

12:41.8

25:22

1

23:42.4

7:39

36:24.2

36:24.2

11:02/M

2

71

CARON FERGUSON

40

1

11:43.1

23:26

2

29:40.7

9:34

41:23.8

41:23.8

12:32/M

3

87

CHERYL KIMURA

40

3

13:15.0

26:30

3

31:58.9

10:19

45:13.9

45:13.9

13:42/M

 
Top

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

67

LISA MEDINA

45

1

11:51.1

23:42

1

28:49.5

9:18

40:40.6

40:40.6

12:19/M

2

101

MIRIAM HA

45

2

15:51.2

31:42

2

38:10.6

12:19

54:01.9

54:01.9

16:22/M

3

107

PAM AKINA

45

3

17:11.1

34:22

3

47:15.8

15:15

1:04:26.9

1:04:26.9

19:32/M

 
Top

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

99

KIM WEIDIE

50

1

13:38.4

27:16

1

39:26.0

12:43

53:04.4

53:04.4

16:05/M

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

1

MIKE SAMPLES

35

*****

7:47.4

15:34

*****

20:27.4

6:36

28:14.9

28:14.9

8:33/M

2

2

MARC MOONEY

25

*****

7:35.4

15:10

*****

20:49.8

6:43

28:25.2

28:25.2

8:37/M

3

4

CHRISTOPHER ROLLINS

20

*****

8:14.7

16:28

*****

23:05.7

7:27

31:20.4

31:20.4

9:30/M

 
Top

Male 14 & under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

30

ALEC GEILFUSS

14

1

11:29.9

22:58

1

24:37.1

7:56

36:07.0

36:07.0

10:57/M

 
Top

Male 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

18

THOMAS BLOSS

19

1

10:03.9

20:06

1

24:03.1

7:45

34:07.0

34:07.0

10:20/M

2

66

DAVID LELONG

19

2

11:29.0

22:58

2

29:04.9

9:23

40:33.9

40:33.9

12:17/M

 
Top

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

13

MICHAEL TODD

20

2

11:08.4

22:16

1

21:54.8

7:04

33:03.2

33:03.2

10:01/M

2

23

TOM QIN

20

1

9:28.4

18:56

3

25:31.4

8:14

34:59.9

34:59.9

10:36/M

3

39

MICHAEL LOEFFLER

20

4

12:21.3

24:42

2

24:17.6

7:50

36:38.9

36:38.9

11:06/M

4

48

JASON LIN

20

3

12:20.7

24:40

4

25:53.2

8:21

38:14.0

38:14.0

11:35/M

5

74

MATT BRINKER

20

5

15:05.0

30:10

5

26:34.4

8:34

41:39.5

41:39.5

12:37/M

6

104

EDWARD DEBREE

20

 

 

 

6

56:03.1

18:05

56:03.1

56:03.1

16:59/M

 
Top

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

7

WILLIAM CASON

25

 

 

 

22

32:18.0

10:25

32:18.0

32:18.0

9:47/M

2

8

MIKE ERNST

25

2

8:30.7

17:00

3

23:51.9

7:42

32:22.6

32:22.6

9:48/M

3

11

PAUL WEBBER

25

6

9:41.1

19:22

1

22:49.5

7:22

32:30.6

32:30.6

9:51/M

4

14

IRADJ STROBLE

25

1

8:14.1

16:28

8

25:02.8

8:05

33:17.0

33:17.0

10:05/M

5

21

MICHAEL LAZZARI

25

14

11:24.3

22:48

2

23:24.5

7:33

34:48.9

34:48.9

10:33/M

6

24

DOUGLAS HAGEN

25

11

11:01.7

22:02

4

24:13.3

7:49

35:15.0

35:15.0

10:41/M

7

26

DAVID KISSLING

25

5

9:32.2

19:04

10

26:16.7

8:28

35:48.9

35:48.9

10:51/M

8

27

NOLAN NOHARA

25

12

11:19.3

22:38

5

24:29.8

7:54

35:49.1

35:49.1

10:51/M

9

28

JAMES GAINES

25

7

9:42.8

19:24

11

26:17.7

8:29

36:00.5

36:00.5

10:55/M

10

29

DARREL PRESTESATER

25

13

11:20.0

22:40

6

24:46.5

7:59

36:06.5

36:06.5

10:56/M

11

32

LEO PEREZ

25

15

11:33.0

23:06

7

24:47.8

8:00

36:20.8

36:20.8

11:01/M

12

36

NICK WHITNEY

25

3

8:37.9

17:14

14

27:52.4

8:59

36:30.3

36:30.3

11:04/M

13

50

AUGUSTUS BAILER

25

16

12:06.9

24:12

12

26:37.6

8:35

38:44.5

38:44.5

11:44/M

14

51

AARON WEBB

25

9

10:06.2

20:12

17

28:48.5

9:17

38:54.7

38:54.7

11:47/M

15

53

NATE MONTEIL

25

17

13:16.8

26:32

9

25:39.7

8:16

38:56.5

38:56.5

11:48/M

16

55

JOSEPH VUKOVICH

25

4

9:25.4

18:50

19

29:42.9

9:35

39:08.3

39:08.3

11:52/M

17

58

SAMUEL WELLER

25

8

9:53.5

19:46

20

29:43.8

9:35

39:37.3

39:37.3

12:00/M

18

65

JON HARBAUGH

25

10

10:53.1

21:46

18

29:28.4

9:30

40:21.5

40:21.5

12:14/M

19

73

DAVID OLIVER

25

21

14:49.9

29:38

13

26:42.0

8:37

41:31.9

41:31.9

12:35/M

20

78

DAN KLINGSHIRN

25

18

14:23.2

28:46

15

28:38.8

9:14

43:02.1

43:02.1

13:02/M

21

80

ADAM EVANS

25

19

14:25.2

28:50

16

28:46.8

9:17

43:12.0

43:12.0

13:05/M

22

91

MICHAEL ALDRIDGE

25

20

14:36.0

29:12

21

31:27.5

10:09

46:03.5

46:03.5

13:57/M

 
Top

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

9

PETER KOPROWSKI

30

1

7:43.4

15:26

6

24:46.0

7:59

32:29.5

32:29.5

9:51/M

2

19

BURT SENAS

30

3

10:43.1

21:26

3

23:24.4

7:33

34:07.5

34:07.5

10:20/M

3

20

JAIRO FREEDONIS

30

5

11:19.4

22:38

2

22:56.9

7:24

34:16.3

34:16.3

10:23/M

4

31

EDWARD KLONOWSKI

30

7

11:58.8

23:56

5

24:11.8

7:48

36:10.7

36:10.7

10:58/M

5

37

VALDEMAR ROSALES

30

6

11:33.1

23:06

7

24:57.9

8:03

36:31.0

36:31.0

11:04/M

6

38

MATTHEW MAZ

30

10

13:43.4

27:26

1

22:47.7

7:21

36:31.1

36:31.1

11:04/M

7

43

JERRY BARTOLOME

30

9

13:34.2

27:08

4

23:49.0

7:41

37:23.2

37:23.2

11:20/M

8

49

RUSTY CAMPBELL

30

8

12:39.7

25:18

8

25:43.9

8:18

38:23.7

38:23.7

11:38/M

9

52

BRADFORD WALLACE

30

4

10:56.2

21:52

10

27:59.3

9:02

38:55.6

38:55.6

11:48/M

10

62

PETER DAY

30

2

9:58.0

19:56

12

29:51.9

9:38

39:49.9

39:49.9

12:04/M

11

75

JAMES SANDERS

30

11

15:50.4

31:40

9

26:47.7

8:38

42:38.2

42:38.2

12:55/M

12

89

LEVINGSTON III HODGES

30

12

16:27.5

32:54

11

29:07.3

9:24

45:34.8

45:34.8

13:48/M

13

100

JON MOLLISON

30

13

17:47.5

35:34

13

35:55.8

11:35

53:43.3

53:43.3

16:17/M

 
Top

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

15

KYLE STODDARD

35

1

9:35.0

19:10

1

23:42.9

7:39

33:17.9

33:17.9

10:05/M

2

54

PAUL FILLMORE

35

2

12:30.3

25:00

3

26:34.0

8:34

39:04.3

39:04.3

11:50/M

3

76

RICHARD RAY

35

4

17:16.9

34:32

2

25:32.5

8:14

42:49.4

42:49.4

12:58/M

4

84

MARK GLEASON

35

 

 

 

5

43:54.0

14:10

43:54.0

43:54.0

13:18/M

5

98

BRIAN MAXWELL

35

3

15:09.9

30:18

4

36:28.5

11:46

51:38.4

51:38.4

15:39/M

 
Top

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

5

CHARLES JENKS

40

3

10:25.7

20:50

1

21:28.7

6:55

31:54.5

31:54.5

9:40/M

2

10

DAVE LOW

40

6

10:51.1

21:42

2

21:39.1

6:59

32:30.2

32:30.2

9:51/M

3

41

JAMES BRENNAN

40

5

10:41.4

21:22

3

26:15.7

8:28

36:57.2

36:57.2

11:12/M

4

42

MICHAEL GARVEY

40

4

10:26.6

20:52

5

26:35.3

8:35

37:02.0

37:02.0

11:13/M

5

59

TREVOR MESERVE

40

1

10:00.3

20:00

6

29:39.6

9:34

39:40.0

39:40.0

12:01/M

6

70

JOHN WOLLENBECKER

43

2

10:05.8

20:10

7

31:09.7

10:03

41:15.5

41:15.5

12:30/M

7

86

THOMAS WARD

40

8

18:36.8

37:12

4

26:35.1

8:35

45:11.9

45:11.9

13:42/M

8

94

JASON DAVIS

40

7

14:10.9

28:20

8

33:23.6

10:46

47:34.6

47:34.6

14:25/M

 
Top

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

44

SCOT MERKLE

45

1

10:25.0

20:50

1

27:21.5

8:49

37:46.5

37:46.5

11:27/M

2

72

STEVEN GEILFUSS

45

3

11:30.0

23:00

2

29:58.2

9:40

41:28.2

41:28.2

12:34/M

3

81

JOHN O'HEY

45

2

11:15.7

22:30

3

32:05.0

10:21

43:20.7

43:20.7

13:08/M

 
Top

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

17

JOHN MAYERS

50

1

10:12.0

20:24

1

23:44.7

7:39

33:56.7

33:56.7

10:17/M

2

102

THADDEUS LILLY

50

2

13:24.9

26:48

2

40:39.4

13:07

54:04.3

54:04.3

16:23/M

 
Top

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Run -------

Total

Total

 

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

57

HAROLD BRYANT

55

1

8:52.7

17:44

1

30:29.9

9:50

39:22.6

39:22.6

11:56/M

2

85

BILL PHILLIPS

55

2

12:32.5

25:04

2

32:25.7

10:27

44:58.2

44:58.2

13:38/M