SUP into Summer

Age Group Results

June 05, 2010


Results By Time Line


Men: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

SUP Stock

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

BARBARA BUMATAY

6

35

18

52:30.5

 
Top

Female 19 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

VANINA WALSH

66

13

51

1:06:25.8

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

BECCY CRAVENS

103

24

19

52:41.1

2

NICOLE SANTIAGO

123

21

56

1:09:53.1

3

JENNIFER BARON HONOLULU HI

51

26

61

1:20:51.6

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

VARINA AMANTIAD WAIALUA HI

2

35

26

54:11.6

2

HEIDI BURGOYNE

69

30

38

59:00.7

3

MICHELLE REGO

36

35

46

1:05:30.4

4

SYLVIA AKAKA

87

38

59

1:15:17.3

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

FOLLY MURDOCK

27

40

34

57:40.4

2

JENNIFER FREITAS

93

44

36

57:46.1

3

JENN APPEL

3

40

43

1:04:47.5

4

TRICIA KIM

56

40

49

1:06:03.7

5

JAMIE YAGI

45

40

54

1:07:45.8

6

LAURI HOW

14

40

58

1:12:32.2

7

TINA PIERSON

33

40

60

1:20:45.8

8

KASANDRA FERNANDES

71

40

62

1:20:56.0

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

AUDREY LEE

59

54

42

1:02:20.8

2

CINDY BROC

52

53

52

1:06:36.7

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

HILTON ALVES

1

35

1

43:17.9

 
Top

Male 19 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

MO FREITAS

80

12

24

54:04.1

2

KARCHA JONES

109

19

53

1:07:41.2

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

RYAN MILLER

122

28

5

46:38.4

2

JORDAN KIM

55

26

23

53:51.2

3

JOSEPH DELA CRUZ

12

25

30

55:16.0

4

PATRICK DANILUK

116

23

44

1:05:01.2

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

DARREN ORR

86

36

3

45:33.9

2

NATE BURGOYNE

68

33

9

47:54.7

3

KANE PA'I

81

31

10

48:45.8

4

MARTY SANTOS

38

35

11

50:43.0

5

FLOYD CASEM

8

35

15

51:54.0

6

KALEO TIMAS

42

35

20

52:54.0

7

RYAN KEENAN

121

33

25

54:08.6

8

JAY SOTO

39

35

27

54:39.8

9

DALBERT RIVERA

37

35

29

54:50.7

10

DANIEL BISCOE

5

35

37

57:59.1

11

AARON COOK

10

35

39

59:21.4

12

JOSHUA ABBOTT

119

31

50

1:06:08.8

13

JOEL UGAY

91

31

55

1:07:53.9

14

MICHAEL GASCON

120

39

63

1:21:52.5

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

VINCENT BRADY

89

40

6

47:13.7

2

KELVIN PASCUA

105

45

8

47:54.3

3

KAMERON SLATER

118

40

16

52:01.2

4

DWIGHT LOW

22

45

22

53:34.4

5

DAN EVANS

90

46

31

55:43.6

6

ALEX COLOMA

9

45

32

55:48.8

7

ALAN MATSUMOTO

97

41

41

1:01:06.6

8

EDWARD NUGENT KAILUA HI

29

45

47

1:05:41.5

9

CORO BARSATAN

4

45

48

1:05:57.2

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

BRAD FELDMAN

95

53

2

44:39.6

2

WALTER MACHADO

23

55

7

47:45.7

3

RANDY MERCADO

67

52

12

50:44.7

4

DEREK AGARAN

46

52

13

51:35.2

5

DAVID PARKE

60

50

14

51:53.3

6

MIKE SULLIVAN

83

58

28

54:47.9

7

PAUL MALASPINA

24

55

33

55:59.7

8

KEVIN KONDO

58

59

35

57:42.3

9

DARYL YUUKI

65

55

40

59:49.2

10

CHRIS WAKATAKE

63

50

45

1:05:26.0

11

THOMAS HOW

15

55

57

1:12:31.2

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

BODO VANDER LEEDEN

62

63

4

45:46.3

2

EDMUND HYUN

17

60

17

52:29.4

3

DANNY MILAR

92

60

21

53:01.9

 

SUP Unlimited

Top

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

LAURA BIRSE

76

32

15

45:49.7

 
Top

Female 0-99

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

CINDY GIBSON HONOLULU HI

13

30

17

46:47.1

2

NICOLE MADOSIK

99

31

20

49:59.1

3

KIM CAELEBRE

7

30

22

50:51.8

4

JENNY DEJESUS

75

26

31

54:42.1

5

JULIE DEJESUS

74

24

33

57:17.6

6

CHRISTY BARBADILLO

50

49

34

58:22.3

7

JULIA TESTER

113

37

35

1:04:59.3

8

ERINA KOSCIUK

19

25

38

1:13:11.8

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

JEFF CHANG AIEA HI

108

53

1

38:26.9

 
Top

Male 0-99

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

CONNOR BAXTER

114

15

2

38:56.0

2

KOLAIAH JARDINE

53

53

3

39:06.6

3

MATTHEW INOUYE

73

26

4

39:23.5

4

JODY RAGSDALE

79

41

5

39:32.8

5

JARED VARGAS

100

26

6

39:41.1

6

DOUG LOCK

112

44

7

40:17.2

7

KAMAKI WORTHINGTON

117

39

8

41:01.8

8

KAIPO GUERRERO

102

43

9

42:02.4

9

RIGGS NAPOLEON

82

12

10

42:33.0

10

ROBERT PICAYO

32

34

11

43:01.5

11

DENNIS PONH

106

56

12

43:18.4

12

KAEO'O'KALANI ABBEY

77

23

13

45:01.3

13

KEVIN SEID

104

40

14

45:21.2

14

BYRON VALDEZ

43

30

16

46:43.2

15

DAMON ANCHETA

48

38

18

47:04.4

16

KELLY FRENCH

98

50

19

47:41.6

17

BEN ANCHETA

47

56

21

50:41.0

18

GORAON TAMARRA

41

50

23

51:36.6

19

JASON LUSK

88

39

24

51:47.9

20

KAIMANA MERRILL

26

19

25

51:54.8

21

CYRIL HUDDY

72

49

26

52:23.7

22

DWAYNE ANCHETA

49

36

27

52:43.9

23

ELMER MANUEL HONOLULU HI

25

48

28

52:51.5

24

TEENE FROISETH

96

58

29

53:24.8

25

CLYDE KOBAYASHI

57

46

30

53:45.9

26

STEVEN NADALIN

28

59

32

55:11.0

27

MICAH HERBERT

115

23

36

1:05:04.0

28

JIM GILLILAND JR.

64

47

37

1:12:58.6

 

Paddleboard

Top

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

CANDICE APPLEBY

101

24

7

45:48.2

 
Top

Female 20 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

HIROMI SUITT

40

30

11

55:49.3

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

GREGORY QUINN

34

40

1

38:44.3

 
Top

Male 20 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

GAVIN SUTHERLAND

61

34

2

39:08.6

2

COLIN HUNT

16

30

10

49:45.5

 
Top

Male 40 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

RICK WILLIAMS

107

52

3

41:13.5

2

JEFF PETERSON WAHIAWA HI

31

40

4

41:21.8

3

TROH HERLONG

94

47

5

43:23.6

4

TRENTON JEONG

18

40

6

45:17.3

5

SCOT MURAOKA

78

44

8

48:35.1

6

BOB JUSTICE

54

49

9

48:38.4

7

JAMES AKAKA

85

50

12

1:20:31.5

 

Bandit

Top

Female 0-99

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

JOANNA NACARIO

70

27

1

52:08.9