3rd Radio Battalion Turkey Trot

Age Group Results

November 18, 2006


Results By Time Line


Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-98 99-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-98 99-99

Overall Female Open Winners

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

HOLLIE WHITNEY

26

11

28:05.0

6:41/M

2

MEREDITH KALISH

30

13

28:14.9

6:43/M

3

FAY SLATTERY CIV

40

19

29:05.0

6:55/M

 
Top

Female 14 and under

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

JESSICA KAWANA CIV

14

82

37:00.7

8:49/M

2

EMILY HANSON CIV

14

109

40:50.7

9:43/M

3

SHELBY SHETTLER MCBH Navy Unit

6

152

49:03.1

11:41/M

4

WHITNEY HILTPOLD 3RD RAD BN

14

155

50:05.3

11:55/M

5

SAVANNAH SHETTLER MCBH Navy Unit

11

162

56:00.7

13:20/M

6

TAYLOR HANSON CIV

14

170

1:06:36.6

15:51/M

 
Top

Female 15 to 19

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

SABRINA KAWANA CIV

15

130

44:39.6

10:38/M

2

JEANIE RHOADS CIV

15

150

48:45.6

11:36/M

 
Top

Female 20 to 24

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

HEATHER PINE 3RD RAD BN

20

23

29:26.3

7:00/M

2

AVA JONES 3RD RAD BN

24

47

32:39.3

7:46/M

3

ELOIDA WORLEY 3RD RAD BN

20

76

35:49.7

8:32/M

4

ANGELA GOODRUM 3RD RAD BN

20

81

36:57.3

8:48/M

5

JUSTINA KIRKLAND 3RD RADIO

21

88

37:32.9

8:56/M

6

ERIN SULLIVAN 3RD RAD BN

20

101

39:15.3

9:21/M

7

SARAH COYNE CIV

20

117

41:54.1

9:59/M

8

SAMANTHA HARRIS 3D MAR

20

138

45:57.0

10:56/M

9

ERICA RIZZI 21 DENTAL

24

149

48:40.6

11:35/M

10

SHANNON TOMASZEWSKI NCTAMS

20

153

49:43.2

11:50/M

 
Top

Female 25 to 29

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

NARA KAYNE CIV

29

21

29:14.3

6:58/M

2

TIFFANY TORRES 3RD RAD BN

25

26

29:45.8

7:05/M

3

NIKKI BALDERSON MCBH Navy Unit

25

40

31:20.2

7:28/M

4

JACLYN SMITH CIV

25

54

32:58.8

7:51/M

5

MONICA FREY USN

25

62

33:59.4

8:05/M

6

TAMSYN NEYLAND 3RD RAD BN

25

77

35:52.1

8:32/M

7

HEATHER GAMACHE CIV

25

93

37:56.4

9:02/M

8

JENNA SEIDEL 3RD RADIO

27

99

39:11.7

9:20/M

9

DEANNA RIVARD CIV

25

105

39:36.4

9:26/M

10

JENNIFER WHITLOCK 3D MAR

25

110

40:54.0

9:44/M

11

BROOKE WEBBER CIV

25

123

43:03.6

10:15/M

12

PAULA ADAMS ARMY RESERVES

25

128

44:23.0

10:34/M

13

HALEY ELVIN CAMP SMITH

25

144

47:22.1

11:17/M

14

ANGELA TAYLOR CAMP SMITH

25

145

47:22.6

11:17/M

15

JOANNE OCENDAR CIV

25

147

48:01.8

11:26/M

16

NATALIE HO CIV

25

154

49:49.6

11:52/M

17

TASHA HULA CIV

25

156

51:52.7

12:21/M

18

KRISTA SCUDAMORE MCBH Navy Unit

25

158

52:14.8

12:26/M

 
Top

Female 30 to 34

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

REBECCA FURMAN HQBN

30

67

34:48.1

8:17/M

2

MARY TRACY

30

108

40:43.6

9:42/M

3

CHERISH JOOSTBERNS CAMP SMITH

30

118

42:02.5

10:00/M

4

TAMMARIE FRESE CIV

30

132

45:06.7

10:44/M

5

AMY THOMAS

33

140

46:21.4

11:02/M

6

JULIE LAWRENCE MAG-24

30

161

55:51.7

13:18/M

7

JULIE MONCEBALLEZ 3RD RAD BN

30

168

1:00:49.0

14:29/M

8

APRIL HILTPOLD 3RD RAD BN

30

169

1:00:49.1

14:29/M

 
Top

Female 35 to 39

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

BLAIRE HARMS CIV

35

49

32:43.1

7:47/M

2

ADRIANA COLCLEASER MCBH Navy Unit

35

80

36:32.9

8:42/M

3

TONYA KRUPP CIV

35

115

41:23.5

9:51/M

4

CAROLYN ABER MCBH Navy Unit

35

136

45:27.0

10:49/M

5

KAREN VAROS

37

137

45:51.2

10:55/M

6

CAROLINE MCCOLIN VR-51

35

142

46:26.4

11:03/M

 
Top

Female 40 to 44

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

KELLY NOONAN CIV

40

36

31:05.2

7:24/M

2

CAROLE HIGA CIV

40

42

31:32.9

7:30/M

3

DENISE ROGERS VR-51

40

107

40:31.6

9:39/M

4

BRENDA STONE CIV

40

114

41:23.0

9:51/M

5

JOANNE LEONARD CIV

40

121

43:00.0

10:14/M

6

CHERYL KIMURA PACOM

40

125

43:25.1

10:20/M

 
Top

Female 45 to 49

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

LISA MEDINA CIV

45

94

38:23.9

9:08/M

2

LINDA KAWANA CIV

45

157

52:02.7

12:23/M

3

ALBERTA MIRISCIOTTI CIV

45

159

53:22.0

12:42/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

ANTONIO EPPOLITO AF

35

1

25:01.6

5:57/M

2

BORYS PLESKACZ

13

2

25:33.6

6:05/M

3

TIMOTHY NOONAN CIV

35

3

25:58.4

6:11/M

 
Top

Male 14 and under

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

NICK PUGH 3RD RAD BN

14

58

33:24.4

7:57/M

 
Top

Male 15 to 19

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

THOMAS BLOSS VPU-2

15

8

27:34.3

6:34/M

2

JARED STEDMAN 3RD RADIO

19

86

37:30.6

8:56/M

 
Top

Male 20 to 24

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

CHRIS ROLLINS

20

22

29:17.9

6:58/M

2

CODY LUNDQUIST BAND

24

24

29:35.6

7:03/M

3

MICHAEL LOEFFLER 3D MAR

20

38

31:13.3

7:26/M

4

JORGE HENRIQUEZ HQBN

20

43

32:00.8

7:37/M

5

ANDREW DUNCAN 3D MARINE

24

44

32:04.6

7:38/M

6

JOE MALONEY USN

20

53

32:57.4

7:51/M

7

ANTHONY LETT 3RD RADIO

20

55

33:09.0

7:54/M

8

KEVIN JOHNSON 3RD RADIO

23

73

35:21.8

8:25/M

9

JONATHON TURNER 3RD RAD BN

20

74

35:27.7

8:26/M

10

EDWARD DEBREE HQBN

20

83

37:13.8

8:52/M

11

NICHOLAS CORDO 3RD RADIO

20

90

37:49.0

9:00/M

12

JUSTIN ROSSOMME 3RD RADIO

23

95

38:44.8

9:13/M

13

JACOB EVANS 3RD RADIO

24

96

38:52.4

9:15/M

14

NATHANIEL BAUM 3RD RADIO

24

100

39:13.4

9:20/M

15

JOSEPH GOODRUM 3RD RAD BN

20

129

44:32.9

10:36/M

16

CORY STEPANSKI 3RD RADIO

20

133

45:22.0

10:48/M

17

TIMOTHY WEBB 3RD RADIO

22

134

45:22.5

10:48/M

18

TIMOTHY CAIN 3RD RADIO

23

164

59:33.5

14:11/M

19

MATTHEW DUPLANTIS HQBN

21

166

59:38.3

14:12/M

20

JUAN PEMBERTON

23

167

59:38.3

14:12/M

 
Top

Male 25 to 29

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

NATHANIEL COX 3RD RADIO

26

4

26:42.7

6:21/M

2

JAMES GALLAGHER HQBN

25

7

27:29.7

6:33/M

3

ADAM KINTOP 1/3

25

10

27:51.4

6:38/M

4

ERIK DELGADILLO MAG-24

25

14

28:27.6

6:46/M

5

PATRICK SULLIVAN 3RD RAD BN

25

15

28:33.5

6:48/M

6

BRANDON NEWELL 3RD RADIO

28

20

29:13.6

6:57/M

7

MATT BRUNER 3D MAR

25

29

30:03.0

7:09/M

8

PRICE BALDERSON MCBH Navy Unit

25

32

30:46.7

7:20/M

9

CRAIG CAMPBELL 3RD RAD BN

25

35

30:57.8

7:22/M

10

JOHN WESLEY DOWNS TAMC

25

50

32:48.5

7:49/M

11

ROB CARRACO USN

25

52

32:56.8

7:50/M

12

DAVID PUY 3RD RAD BN

25

56

33:17.4

7:55/M

13

DON NEISENBORN MCBH Navy Unit

25

57

33:21.9

7:56/M

14

DAN FAULKNER VP-47

25

61

33:50.7

8:03/M

15

JON SEE 3RD RAD BN

25

68

34:48.2

8:17/M

16

JOHN DHABOLT 3RD RADIO

25

70

35:00.0

8:20/M

17

MATTHEW NEYLAND 3RD RAD BN

25

78

35:52.3

8:32/M

18

MICHAEL BAXTER 3RD RADIO

27

84

37:17.4

8:53/M

19

JOSHUA MYERS USN-PHBSY

25

102

39:25.5

9:23/M

20

JOE MATISE 3D MAR

25

103

39:31.4

9:25/M

21

JOSEPH MENDEZ 3RD RAD BN

25

106

40:27.4

9:38/M

22

JEREMY WHITLOCK 3D MAR

25

111

40:54.2

9:44/M

23

DARIAN HOLIDAY 3RD MARIN

28

112

41:17.4

9:50/M

24

PAUL WEBBER CAMP SMITH

25

124

43:08.9

10:16/M

25

DEREK BRUCE 3RD RADIO

26

165

59:34.1

14:11/M

 
Top

Male 30 to 34

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

TIM KAO

32

6

27:15.0

6:29/M

2

ROBERT WATTS 3/3

30

16

28:39.4

6:49/M

3

RUSTY CAMPBELL MARFORPAC

30

28

30:01.6

7:09/M

4

VALDEMAR ROSALES CAMP SMIT

33

30

30:19.6

7:13/M

5

ALFONSO LOPEZ MARFORPAC

30

39

31:18.5

7:27/M

6

LAWRENCE WENTZELL 3RD RAD BN

30

45

32:15.9

7:41/M

7

DANIEL HOWES COAST G

34

51

32:50.1

7:49/M

8

BOB MCKAIG

30

75

35:34.1

8:28/M

9

JIMMY STEWART MCAF

30

91

37:51.5

9:01/M

10

CRAIG CASIPE 3RD RADIO

30

92

37:52.5

9:01/M

11

ROBERT RIVARD

30

104

39:36.0

9:26/M

12

CHAT HUTCHINS 3D MARINE

33

113

41:20.8

9:50/M

13

CLINTON CUMMINGS HQBN

30

119

42:03.1

10:01/M

14

JASON STONE 3RD RADIO

33

120

42:24.4

10:06/M

15

DALTON HIRATA

30

126

43:27.8

10:21/M

16

MATT PALMER MCAF

30

127

44:20.4

10:33/M

17

CHRISTOPHER THOMAS

34

141

46:21.9

11:02/M

18

ROBERT HILO CIV

30

143

46:56.3

11:10/M

19

MARK ELVIN CAMP SMITH

30

146

47:26.5

11:18/M

20

MARC OVERMAN VR-51

30

148

48:39.3

11:35/M

 
Top

Male 35 to 39

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

WILLIAM MEDINA ARMY-SOCPAC

35

9

27:46.0

6:37/M

2

ROBERT CRAIGHEAD USCG

35

48

32:39.5

7:46/M

3

RANDY PUGH 3RD RAD BN

37

59

33:24.8

7:57/M

4

JEFF JATEZAK COMPACFLT

35

64

34:39.7

8:15/M

5

COLE HANSON CIV

35

66

34:47.2

8:17/M

6

JOHN NIEBUHR RET

35

72

35:06.2

8:21/M

7

ERIC HILTPOLD 3RD RAD BN

35

85

37:19.2

8:53/M

8

JAMES STEVENS 3RD RAD BN

35

87

37:31.5

8:56/M

9

GARY BODARY VP-47

35

89

37:44.5

8:59/M

10

SHAUN LAWRENCE MAG-24

35

131

44:53.6

10:41/M

11

PETER DILLON VR-51

35

135

45:24.4

10:49/M

12

EDUARDO ESPINOLA 3RD RADIO

36

139

45:58.4

10:57/M

13

THOMAS TUCKER MCBH Navy Unit

38

171

1:34:35.5

22:31/M

 
Top

Male 40 to 44

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

SCOT MURAOKA

40

5

26:46.8

6:22/M

2

BRIAN SHEARER 3D MAR

40

12

28:09.6

6:42/M

3

TERRY PEREZ ARMY

42

18

29:01.2

6:55/M

4

GLENN ROGERS CAMP SMITH

43

33

30:48.5

7:20/M

5

MICHAEL GROEN 3RD RAD BN

42

37

31:12.1

7:26/M

6

JEFF WIECHMAN

43

46

32:17.4

7:41/M

7

DAVID SETH USN

40

65

34:40.3

8:15/M

8

JOHN WOLLENBECKER CIV

40

98

39:01.9

9:17/M

9

DAVID DELEO USPACOM

40

151

49:02.5

11:40/M

 
Top

Male 45 to 49

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

COSWIN SAITO CIV

45

17

28:44.7

6:50/M

2

JOSEPH ALLEN JICPAC

45

27

29:55.2

7:07/M

3

KEN WATTS PACOM

45

34

30:56.4

7:22/M

4

GERALD FOLETTA VP-47

45

41

31:22.4

7:28/M

5

DANIEL FIERLE HQBN

45

63

34:19.8

8:10/M

6

SCOT MERKLE

45

71

35:04.4

8:21/M

7

MICHAEL HIGA 3RD RAD BN

45

79

36:18.7

8:39/M

8

JAMES PIKE CAMP SMITH

45

163

57:28.6

13:41/M

 
Top

Male 50 to 54

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

ROBERT GOMEZ 3RD RAD BN

50

116

41:24.1

9:51/M

 
Top

Male 55 to 59

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

GARY MARR CIV

55

25

29:39.1

7:04/M

 
Top

Male 60 and above

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

BOB MUMPER

62

160

53:28.9

12:44/M

 
Top

Formations

Place

Name Command

Age

Overall

Time

Pace

1

TEAM DELANY 3RD RAD BN

99

31

30:36.8

7:17/M

2

TEAM HIPAC FORMATION HQBN

99

60

33:26.8

7:58/M

3

TEAM VR-51 FORMATION VR-51

99

69

34:49.7

8:17/M

4

TEAM 1ST SGT SCOTT 3RD RAD BN

99

97

38:58.9

9:17/M

5

TEAM NEED FOR SPEED 4th Force Recon

99

122

43:00.1

10:14/M