Magic Island Biathlon

Age Group Results

January 11, 2020


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: 8-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: 8-11 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Individual

Top

Female 8 to 11

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 73 ELIZABETH GILLASPIE 88 11 1 36:44.4 2 26:35.2 1:03:19.6
2 75 CHLOE SANADA 91 11 2 39:41.7 1 23:52.4 1:03:34.2
 
Top

Female 16 to 19

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 32 HOLLAND HILDEBRANT 105 19 1 28:45.2 1 22:43.1 51:28.3
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 1 JESSICA BURKETT 30 24 1 20:36.0 1 15:50.7 36:26.8
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 11 KENDRA BABCOCK 78 26 3 22:36.0 2 21:47.0 44:23.1
2 15 BROOKE PATI 130 29 4 24:18.7 3 21:54.0 46:12.7
3 17 REBECCA YASUTAKE 96 28 2 20:48.8 5 25:55.2 46:44.1
4 20 MICHELLE NELSON 127 25 1 20:44.0 6 27:05.3 47:49.3
5 26 ASHLEY AHN 56 27 6 30:04.6 1 19:19.3 49:23.9
6 45 JENNIFER KIM 41 26 5 30:02.6 4 24:17.7 54:20.3
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 7 MEG GOMES 35 33 1 24:48.7 1 18:18.3 43:07.0
2 14 MOLLY TROOP 66 31 2 25:09.2 2 20:28.6 45:37.9
3 49 ASHLEY AHNER 98 32 4 29:24.5 3 25:31.0 54:55.6
4 79 BREE THURSTON 124 31 5 32:21.1 4 33:34.4 1:05:55.5
5 80 MEGAN MCDONALD 64 30 3 27:25.0 6 38:48.9 1:06:13.9
6 87 KLAIRE DYE 70 32 6 44:22.5 5 38:25.8 1:22:48.3
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 23 LISA SWARTZFAGER 148 35 1 22:00.9 3 27:00.8 49:01.7
2 64 SUSAN SWINK 94 37 2 29:34.1 4 29:19.6 58:53.8
3 69 KIM HALSELL 95 35 3 35:31.6 2 25:53.0 1:01:24.6
4 72 TRACY MADDOX 125 38 4 38:50.2 1 24:18.6 1:03:08.8
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 18 JOCELYN CHONG 106 40 1 22:35.0 1 25:06.9 47:42.0
2 33 APRIL BABCOCK 151 40 2 24:41.2 3 27:10.8 51:52.1
3 36 CHRISTINA HERSCHELMAN 150 43 3 24:48.4 5 27:36.2 52:24.6
4 38 ALICIA SHOULTA 49 43 4 27:11.8 2 25:47.7 52:59.6
5 65 CHRISTIANA HETZEL 73 43 5 30:24.7 6 29:02.8 59:27.6
6 67 CAREY TAMBIO 101 41 6 32:12.5 4 27:30.2 59:42.7
7 76 JENNA FUGA 128 40 8 32:55.3 8 32:08.9 1:05:04.3
8 77 MICHELE SALES 122 44 7 32:16.1 9 33:11.7 1:05:27.9
9 78 KELLIE ANDRADE 17 43 9 34:28.0 7 31:13.2 1:05:41.2
10 88 KELLY SMITH 80 43 10 38:17.8 10 54:39.3 1:32:57.1
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 5 MIKI DAVID 62 49 1 23:46.9 1 18:15.1 42:02.0
2 12 MICHELLE SIMMONS 14 45 2 25:41.2 2 18:52.1 44:33.4
3 83 DANIELLE HARRINGTON 143 48 3 30:35.3 4 42:22.5 1:12:57.9
4 86 BRANDY KALEOALOHA 87 46 4 43:07.9 3 34:34.4 1:17:42.3
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 9 SANDIE EASTON 32 50 2 26:42.7 1 17:04.8 43:47.6
2 25 FRANCESCA LEONETTI 55 50 3 27:38.5 2 21:38.5 49:17.1
3 27 HEATHER WALLENSTROM 9 50 1 24:38.2 3 24:46.6 49:24.8
4 84 MARY BEUST 7 50 4 45:18.2 4 28:36.9 1:13:55.1
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 42 JEANINE NAKAKURA 24 55 1 26:29.6 3 27:11.6 53:41.2
2 54 BARBARA VANDERCAMP 22 56 3 31:23.2 1 25:03.1 56:26.3
3 55 GAYLE NEVILLE 72 59 2 30:00.8 2 26:27.3 56:28.1
4 85 GAIL SLAWSON-EICH 12 55 4 45:18.5 4 28:36.6 1:13:55.1
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 21 DIANE CORN 145 60 1 27:55.5 1 20:39.5 48:35.0
 
Top

Female 65 to 69

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 71 ROSEMARY ADAM-TEREM 5 69 1 31:33.3 1 31:26.6 1:02:59.9
 
Top

Female 70 to 74

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 89 CLAIRE YASUTAKE 112 71 1 49:13.5 1 8:16:55.5 9:06:09.1
 
Top

Male 8 to 11

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 40 TORBJORN LERAAND 25 11 1 31:22.2 1 21:58.4 53:20.7
 
Top

Male 12 to 15

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 8 GUS RALSTON 147 13 1 23:41.6 1 20:01.2 43:42.9
 
Top

Male 16 to 19

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 4 EVAN WALLENSTROM 10 16 1 21:00.1 1 19:19.4 40:19.6
2 47 WELKIN AKIRA WILLIAMS 109 16 2 24:08.1 2 30:30.8 54:39.0
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 34 NATE MEIDL 144 23 1 21:32.7 1 30:26.2 51:58.9
2 90 JOEL GRIFFITH-LATHAM 135 24     2 9:11:18.1 9:11:18.1
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 6 JEROME CURRAN 100 27 1 19:42.2 1 22:44.4 42:26.7
2 22 RYAN DILLMAN 92 26 5 24:33.4 2 24:05.6 48:39.1
3 24 MICHAEL HERVEY 36 28 4 23:46.3 3 25:28.8 49:15.1
4 28 DAVID ADLER 141 26 3 21:12.7 4 28:23.7 49:36.5
5 43 DAVID GUTIERREZ 63 27 2 21:06.8 5 32:37.1 53:43.9
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 3 LEE SURING 102 30 1 19:42.5 1 19:46.7 39:29.3
2 10 JOSEPH CROWLEY 79 34 2 20:48.9 2 23:33.2 44:22.1
3 29 KEVIN STGEORGE 134 32 4 24:27.0 3 25:12.4 49:39.4
4 50 WILLIAM BOW 61 34 3 24:05.2 6 30:56.7 55:02.0
5 53 CHARLES FIELD 69 32 5 25:20.2 5 30:19.3 55:39.5
6 62 ERIK LUND 99 32 6 28:33.3 4 29:07.8 57:41.2
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 16 RALPH TOMPKINS 149 38 1 20:21.7 3 26:08.5 46:30.2
2 30 DONTE POLSON 84 39 5 37:16.8 1 12:45.9 50:02.8
3 35 BRIAN SEABAUGH 65 36 2 24:21.2 4 27:51.0 52:12.2
4 39 KEVIN MURPHY 81 39 3 28:24.4 2 24:36.6 53:01.0
5 82 ROB MORA 136 36 4 29:57.3 5 37:44.6 1:07:41.9
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 52 JOHN IRWIN 38 42 4 31:35.3 1 23:49.6 55:24.9
2 63 STEVE RUSSO 48 42 2 30:15.7 2 27:40.5 57:56.3
3 66 JASON HETZEL 140 41 3 30:26.1 3 29:02.4 59:28.6
4 70 LOWI LLANEZA 108 41 1 24:18.7 4 37:09.3 1:01:28.0
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 2 STEVEN MINAGLIA 18 46 1 20:13.9 1 18:00.4 38:14.4
2 13 TIMOTHY GILLASPIE 89 47 2 25:04.1 2 20:09.3 45:13.4
3 57 DAVID ALDRICH 27 46 4 29:44.4 3 27:14.3 56:58.7
4 74 KRISTOFER ANDERSON 93 46 3 29:00.8 4 34:33.2 1:03:34.1
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 56 KAEO KALEOALOHA 86 50 4 33:44.0 1 23:13.7 56:57.7
2 58 JON WALLENSTROM 11 54 1 25:34.8 4 31:24.4 56:59.3
3 60 RUSSELL CLOCK 82 50 3 31:05.1 2 26:18.9 57:24.0
4 68 JOHN MCGOWAN 123 54 2 28:28.4 3 31:18.9 59:47.4
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 31 NATHAN KADOTA 40 57 1 24:59.9 3 26:13.6 51:13.5
2 41 TORE LERAAND 26 57 2 31:22.4 1 21:59.2 53:21.7
3 48 RAYNARD MIURA 13 59 3 32:43.4 2 22:06.9 54:50.3
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 19 TIM JOHNS 39 63 1 25:43.9 2 22:02.0 47:46.0
2 44 SHAUN MISTLEBAUER 45 61 3 30:52.8 3 23:07.6 54:00.4
3 51 MARK HILDEBRANT 104 62 4 33:23.3 1 21:51.1 55:14.5
4 61 CHARLES GUMM 76 60 2 30:23.6 4 27:01.4 57:25.1
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 37 JIM MURRAY 114 67 1 26:08.5 3 26:40.5 52:49.0
2 46 BRAD COATES 1 68 2 28:19.4 2 26:12.0 54:31.4
3 59 ALTON MOTOBU 16 68 4 34:04.3 1 23:16.5 57:20.9
4 81 MICHAEL MCCORMICK 133 69 3 30:17.4 4 36:50.2 1:07:07.6