Magic Island Biathlon

January 11, 2020


Results By Race Management Systems, Inc.

Team - Male


Male 35 to 54

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 8 Tyler and Peter 1:02:07.6 8 TYLER MORIMOTO RUN 1 20:49.6 20:49.6 8 PETER GUMTAOTAO Swim 4 41:18.0 1:02:07.6

Male 55 to 74

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 110 Elijah and Matthew 1:04:37.3 110 ELIJAH COHEN RUN 4 41:10.4 41:10.4 110 MATTHEW COHEN Swim 3 23:26.9 1:04:37.3

Male 75 to 94

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 115 Rod and Ron 42:09.4 115 ROD BABAYAN RUN 2 21:01.2 21:01.2 115 RON GONZALES Swim 1 21:08.2 42:09.4

Male 115 to 134

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 58 Tom and Jeffrey 44:47.5 58 TOM COLLINS RUN 3 22:47.4 22:47.4 58 JEFFREY DODGE Swim 2 22:00.1 44:47.5

Team - Female


Female 35 to 54

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 90 Paige and Lauren 1:02:08.3 90 PAIGE GASMAN RUN 3 25:55.0 25:55.0 90 Lauren Hyde Swim 7 36:13.2 1:02:08.3

Female 55 to 74

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 126 Erica and Kylie 50:03.1 126 ERICA ROSENBERG RUN 1 24:30.0 24:30.0 126 Kylie Taetzsch Swim 5 25:33.0 50:03.1 2 116 Erica and Erin 57:19.8 116 ERICA NAKANISHI-STANIS RUN 6 33:12.9 33:12.9 116 Erin Hoshibata Swim 4 24:06.9 57:19.8

Female 95 to 114

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 54 Heather and Margie 45:52.2 54 HEATHER COTTRELL RUN 2 24:43.5 24:43.5 54 Margie Lehman Swim 3 21:08.7 45:52.2 2 139 Shelly and Kelly 48:54.0 139 SHELLY COOPER RUN 4 28:19.6 28:19.6 139 Kelly Quin Swim 2 20:34.3 48:54.0 3 57 Becky and Deb 49:41.5 57 BECKY BUIJTEN RUN 5 32:12.4 32:12.4 57 DEB MERWICK Swim 1 17:29.1 49:41.5

Female 115 to 134

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 21 Karen and Beth 1:08:39.7 21 KAREN LOOMIS RUN 7 37:09.8 37:09.8 21 BETH BLACKBURN Swim 6 31:29.9 1:08:39.7

Team - Mixed


Mixed 35 to 54

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 129 Nathaniel and Olivia 53:33.8 129 NATHANIEL BOURKE RUN 3 24:29.2 24:29.2 129 Olivia Robinson Bourke Swim 8 29:04.6 53:33.8 2 75 Ying Wai and Marci 53:54.5 75 YING WAI CHUI RUN 6 26:29.7 26:29.7 75 Marci Kometani Swim 6 27:24.7 53:54.5

Mixed 55 to 74

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 138 Shane and Amanda 49:32.6 138 SHANE BAKER RUN 1 21:52.8 21:52.8 138 Amanda Baker Swim 7 27:39.7 49:32.6 2 85 John and Polly 52:54.2 85 JOHN SKILLMAN RUN 7 26:46.6 26:46.6 85 Polly Skillman Swim 5 26:07.6 52:54.2 3 74 Olivia and Michael 55:58.7 74 OLIVIA UCHIMA RUN 8 31:26.2 31:26.2 74 MICHAEL HUNG Swim 4 24:32.5 55:58.7 4 2 Reyse and Alice 1:08:50.2 2 REYSE SAKIMA RUN 10 35:22.2 35:22.2 2 ALICE WEBB Swim 11 33:27.9 1:08:50.2

Mixed 95 to 114

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 3 Nathaniel and Denise 44:35.2 3 NATHANIEL PAK RUN 2 24:16.8 24:16.8 3 DENISE WEBB Swim 2 20:18.3 44:35.2

Mixed 115 to 134

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 118 Terry and Mark 45:27.0 118 TERRY HECKMAN RUN 5 26:14.3 26:14.3 118 MARK HECKMAN Swim 1 19:12.7 45:27.0 2 20 Tred and Akiko 47:49.9 20 TRED EYERLY RUN 4 24:44.7 24:44.7 20 AKIKO KODAMA Swim 3 23:05.2 47:49.9 3 132 Sandy and Dan 1:04:23.5 132 SANDY OMIYA RUN 9 33:38.6 33:38.6 132 DAN OMIYA Swim 10 30:44.9 1:04:23.5

Mixed 135 to 154

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 97 Jane and James 1:10:32.4 97 JANE KIRTON RUN 11 40:39.1 40:39.1 97 James Roumasset Swim 9 29:53.3 1:10:32.4