Schofield Barracks Reverse Triathlon

Age Group Results

January 25, 2020


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-97 98-98
Women: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

Top

Female Open Winners

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 10 JOCELYN CHONG 231 39 1 21:42.4 1 0:30.1 1 30:48.8 2 0:25.7 2 11:10.2 1:04:37.4
2 21 ELIZABETH THOMPSON KANEOHE HI 111 29 3 27:27.6 2 0:47.6 2 35:00.9 3 0:33.8 1 8:55.4 1:12:45.5
3 22 MEGAN HUGHES LAIE HAWAII 243 43 2 24:19.0 3 0:48.1 3 36:05.1 1 0:23.6 3 12:37.1 1:14:13.1
 
Top

Female 19 and Under

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 80 MELANIE MCDANIEL 210 17 1 32:41.1 1 1:55.7 1 54:11.0 1 1:22.5 1 14:49.2 1:44:59.7
 
Top

Female 20 to 29

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 56 JANELLE LAMM 223 26 6 33:13.6 2 0:38.7 2 41:27.5 3 0:56.5 2 9:35.6 1:25:52.1
2 57 KRISTEN SALLES 227 25 3 30:11.2 5 1:24.1 4 43:40.2 4 1:18.0 1 9:18.4 1:25:52.1
3 61 KELSEY LAWLEY 226 27 1 26:52.1 1 0:34.9 5 43:53.9 5 1:22.3 4 14:57.8 1:27:41.1
4 67 RACHEL LAMEY 222 28 4 32:21.7 4 0:51.2 1 39:56.3 2 0:52.4 5 16:43.1 1:30:44.8
5 70 NATALIE FERRIS 228 25 2 29:35.8 6 1:30.0 3 42:18.4 6 1:36.4 6 17:21.5 1:32:22.3
6 72 WYLIE SANGUIGNI 225 25 5 33:13.4 3 0:41.9 6 48:35.6 1 0:47.2 3 9:53.1 1:33:11.4
 
Top

Female 30 to 39

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 37 ASHLEY AHNER 230 32 1 27:19.7 1 0:54.4 1 37:42.5 1 0:41.3 1 11:11.7 1:17:49.7
 
Top

Female 40 to 49

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 35 ALICIA SHOULTA NORFOLK VA 246 43 3 26:56.3 2 0:42.4 1 37:47.0 1 0:34.6 1 11:33.9 1:17:34.4
2 53 CHRISTIANA HETZEL WAIALUA HI 242 43 4 28:48.3 6 1:14.2 3 40:51.6 5 1:05.9 2 13:31.4 1:25:31.6
3 55 LIZZIE WOOLSEY HUNTINGTOWN MD 247 41 2 26:54.9 1 0:34.9 4 43:38.1 2 0:36.1 3 13:51.3 1:25:35.4
4 68 AMANDA MINER 244 43 7 31:05.1 5 1:03.8 2 39:04.4 4 0:48.6 6 18:53.9 1:30:56.0
5 69 RACQUEL JUNIO FALLS CHURCH VA 248 41 1 23:05.5 4 0:57.0 5 46:10.3 7 2:24.7 5 18:38.1 1:31:15.8
6 81 APRIL PERKINS 245 46 6 31:00.1 3 0:45.2 7 54:49.9 3 0:47.8 4 18:03.0 1:45:26.2
7 82 EMILY DAGGETT 241 42 5 29:22.8 7 1:26.3 6 52:25.0 6 2:23.5 7 25:57.3 1:51:35.2
 
Top

Female 50 to 59

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 65 DAWN WOJCIECHOWSKI 251 52 1 24:59.1 2 1:29.1 1 45:25.9 2 1:36.4 1 15:54.7 1:29:25.4
2 84 MARITSA BENTON WAIPAHU HI 250 53 2 33:51.6 1 0:49.7 2 48:54.6 1 1:32.8 2 29:50.9 1:54:59.8
 
Top

Female 60 to 69

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 58 APRIL LAM KAILUA HI 263 61 2 28:59.9 2 0:58.5 2 37:16.0 1 0:42.9 3 18:07.5 1:26:05.0
2 60 MELANIE KILLAM KAILUA HI 264 68 1 28:58.9 5 1:38.1 1 37:00.9 2 0:50.5 4 19:12.3 1:27:40.8
3 73 SANDRA CAPELLO Mililani HI 260 60 4 35:14.4 1 0:56.1 3 41:39.0 3 0:53.3 1 15:37.3 1:34:20.4
4 77 MIRIAM HA HONOLULU HI 262 60 5 38:11.9 3 1:08.1 4 44:23.3 4 1:31.1 2 16:48.4 1:42:03.0
5 79 CAROLYN HALL Honolulu HI 261 69 3 34:41.8 4 1:25.2 5 46:28.3 5 2:11.0 5 19:54.6 1:44:41.0
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 PETER THOMPSON 101 29 1 18:33.9 3 0:36.3 1 26:57.9 3 0:30.0 1 8:57.7 55:36.1
2 2 JOSHUA LUDWIG KANEOHE HI 102 42 2 19:21.3 2 0:27.1 3 28:10.8 2 0:21.7 2 9:25.6 57:46.7
3 3 CHRIS LARSON 105 46 3 20:25.9 1 0:22.9 2 27:21.6 1 0:18.8 3 11:13.0 59:42.4
 
Top

Male 19 and Under

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 14 OCEAN KEKOA TUGAOEN 119 16 3 21:53.2 3 0:42.7 1 34:29.3 2 0:33.0 1 11:20.5 1:08:58.8
2 25 BEN BIGHAMIAN 117 19 2 19:24.7 4 0:50.2 2 36:58.7 4 1:15.3 5 16:43.8 1:15:12.9
3 41 JACK JARRARD 114 14 4 24:06.9 2 0:36.3 3 40:41.2 1 0:32.0 3 13:12.8 1:19:09.3
4 44 NATHAN LOPEZ 118 15 1 19:01.5 1 0:23.4 4 47:30.7 3 0:52.8 2 12:37.3 1:20:25.9
5 76 JACOB DAGGETT 115 14 5 25:14.0 5 1:34.0 5 51:58.0 5 3:26.1 4 16:33.7 1:38:46.1
 
Top

Male 20 to 29

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 5 SKYLAR MORRILL 129 28 3 19:03.5 2 0:29.7 1 29:37.0 2 0:27.5 3 11:21.9 1:00:59.8
2 11 BROCK BALMOJA 121 23 5 19:56.0 5 0:39.3 4 33:09.9 1 0:21.7 5 11:46.7 1:05:53.8
3 12 STIEVEN NAVAL 127 25 2 18:14.9 10 0:55.2 2 32:29.3 4 0:39.3 10 14:31.0 1:06:49.9
4 13 REACE HUDGEONS 107 26 4 19:11.2 1 0:23.7 3 32:42.2 5 0:46.1 9 14:07.3 1:07:10.8
5 15 DAVID GUTIERREZ MILILANI HI 124 27 6 19:59.4 6 0:43.1 5 34:29.5 7 0:55.2 8 13:14.2 1:09:21.6
6 16 ANTHONY LAMBERT 125 29 1 17:23.4 4 0:36.7 10 41:05.9 3 0:38.8 2 11:14.4 1:10:59.4
7 26 DOMINIC LOUGHLIN 108 27 7 22:00.1 7 0:44.9 8 40:29.6 6 0:46.5 4 11:31.6 1:15:32.9
8 27 BEN GRAFF 123 29 11 23:50.8 11 1:11.3 6 37:55.7 8 0:56.2 6 12:10.3 1:16:04.5
9 28 RYAN MARSH 128 23 9 22:58.9 3 0:30.5 9 40:44.5 10 1:08.2 1 11:04.9 1:16:27.2
10 47 DALTON APODACA 120 26 10 23:37.1 8 0:45.2 7 39:50.2 11 1:25.1 11 15:39.6 1:21:17.5
11 50 QUINTON NUNN 126 25 8 22:14.3 9 0:46.6 11 45:56.4 9 1:01.6 7 13:06.9 1:23:06.1
 
Top

Male 30 to 39

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 6 NATHAN BIAR 139 36 3 21:01.5 1 0:26.3 1 28:48.7 2 0:41.3 1 10:20.1 1:01:18.1
2 19 ROBERT MONTGOMERY 106 39 2 20:05.9 6 0:50.4 2 34:59.0 4 0:46.3 10 15:26.6 1:12:08.3
3 20 PRESTON SENNET 137 39 1 19:20.9 4 0:44.5 5 36:57.4 6 0:48.8 5 14:20.7 1:12:12.5
4 23 DUSTIN ROBERTS WAHIAWA HI 136 30 4 21:30.6 2 0:30.2 4 36:25.2 7 0:53.9 11 15:34.0 1:14:54.0
5 30 RHYNELL AGUSTIN 130 31 10 24:14.6 12 1:07.7 3 35:42.5 11 1:10.2 4 14:15.8 1:16:30.9
6 36 SKIP HALE 133 33 9 24:03.9 9 0:54.9 7 38:34.4 12 1:28.6 3 12:36.4 1:17:38.4
7 45 PAUL MCCALL 135 32 7 22:48.9 3 0:42.7 10 44:55.5 3 0:43.0 2 11:18.8 1:20:29.0
8 46 RYAN ADAMS HONOLULU HI 104 31 12 27:39.4 7 0:51.4 6 37:11.4 1 0:20.4 7 14:29.0 1:20:31.8
9 49 ALEXANDER SILVA 138 38 8 23:55.6 11 0:59.2 8 41:34.8 5 0:46.8 8 14:46.8 1:22:03.4
10 64 ANDREW KEITHLEY 134 32 11 27:39.2 10 0:56.5 9 44:26.8 10 1:00.8 9 14:49.8 1:28:53.1
11 66 GALO LOPEZ 140 39 6 22:46.3 5 0:48.1 11 48:37.5 8 0:57.3 12 16:19.6 1:29:29.0
12 85 CHRISTOPHER FLORES 132 32 5 22:09.5 8 0:54.7 12 1:22:19.8 9 0:57.9 6 14:25.9 2:00:48.0
 
Top

Male 40 to 49

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 7 BRIAN HAYES 103 45 1 17:16.8 3 0:32.0 2 32:46.3 2 0:29.3 6 12:26.1 1:03:30.8
2 9 GARNET SAUPAN KAPOLEI HI 145 49 3 21:07.5 1 0:25.1 1 31:11.6 1 0:16.1 5 11:32.8 1:04:33.2
3 17 DENNIS FITZGERALD KAILUA HAWAII 148 44 4 21:16.2 6 0:54.2 5 36:30.3 9 0:54.1 4 11:30.8 1:11:05.8
4 18 MARK WOJCIECHOWSKI 149 45 2 20:07.2 7 0:59.8 4 35:28.4 13 2:09.0 7 12:34.5 1:11:19.0
5 29 CHRISTIAN BUENAVENTURA 141 41 9 24:55.1 4 0:33.6 6 36:54.0 6 0:44.0 9 13:22.2 1:16:29.1
6 32 MICHAEL THEROUX FORT MEADE MD 146 40 5 23:29.6 5 0:39.7 7 37:42.7 3 0:32.2 12 14:44.2 1:17:08.6
7 34 MICHAEL SMITH 151 48 11 26:23.2 13 1:48.1 3 34:42.7 10 1:10.5 10 13:24.1 1:17:28.8
8 40 JOSHUA WHITE 147 40 6 24:17.6 8 1:09.4 11 41:56.1 4 0:41.4 3 10:32.5 1:18:37.1
9 48 MARK WORRELL 183 44 8 24:30.3 10 1:13.1 10 41:38.1 5 0:43.8 11 13:30.4 1:21:35.9
10 51 MIKE PASSOFF 180 48 7 24:29.7 12 1:29.3 8 40:45.0 12 1:30.3 13 16:09.7 1:24:24.2
11 54 JASON HETZEL WAIALUA HI 143 41 12 28:48.1 9 1:12.8 9 40:54.3 11 1:19.4 8 13:19.1 1:25:33.9
12 59 BRIAN WOOLSEY 150 44 10 25:24.1 2 0:30.8 13 49:23.3 7 0:44.1 1 10:20.3 1:26:22.7
13 62 JOHN IRWIN HONOLULU HI 144 42 14 32:55.5 14 1:55.1 12 42:04.3 8 0:45.2 2 10:22.9 1:28:03.2
14 83 STEPHEN DAGGETT 142 43 13 29:22.9 11 1:27.7 14 52:16.5 14 2:42.4 14 25:45.7 1:51:35.4
 
Top

Male 50 to 59

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 4 GREGORY MILLER 155 53 1 19:30.6 1 0:29.9 1 28:56.7 2 0:31.5 2 11:27.2 1:00:56.2
2 8 CARL DUNAWAY AIEA HI 185 50 4 22:00.6 2 0:30.1 2 29:54.6 1 0:29.0 1 10:44.0 1:03:38.5
3 24 GABRIEL ORTIZGARCIA Tacoma WA 159 50 2 19:32.6 4 0:43.5 7 38:55.4 8 1:06.1 5 14:44.8 1:15:02.6
4 31 AJ TUGAOEN WAIPAHU HI 157 53 7 25:10.0 3 0:39.9 3 34:33.8 6 0:51.5 6 15:18.8 1:16:34.3
5 33 JAMES JARRARD 184 53 6 24:08.6 5 0:47.5 8 39:33.0 7 0:55.8 3 11:49.0 1:17:14.1
6 38 EDWARD BAPTIST 152 54 3 21:37.3 9 1:13.6 6 37:18.6 5 0:40.8 10 16:59.4 1:17:49.9
7 39 MICHAEL WADE ARLINGTON HEIGHTS IL 158 53 5 22:25.5 11 1:55.0 5 37:00.8 9 1:16.9 8 15:51.7 1:18:30.1
8 42 DAVID GRAFF Honolulu HI 154 59 10 27:49.2 7 1:03.1 4 36:17.9 4 0:37.9 4 13:41.3 1:19:29.7
9 63 CHARLES FIELDS HONOLULU HI 181 59 8 26:27.5 8 1:08.8 10 42:38.6 11 1:53.3 9 16:04.2 1:28:12.7
10 71 ROY GOMES 153 58 11 34:34.4 6 0:53.1 9 40:20.2 10 1:26.7 7 15:39.6 1:32:54.2
11 74 WADE SHIDAKI 156 51 9 27:31.6 10 1:22.2 11 44:28.6 3 0:37.7 11 20:34.5 1:34:34.8
 
Top

Male 60 to 69

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 43 DAVID NORTON 160 61 1 26:38.7 1 1:41.8 1 36:24.8 1 1:21.5 1 13:41.9 1:19:48.9
 
Top

Male 70 and over

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 75 STEVE DAVIDSON HONOLULU HI 170 73 1 34:05.7 1 1:12.2 1 41:53.0 1 1:09.3 1 16:42.0 1:35:02.3
2 78 DAN WALKER HALEIWA HI 172 79 2 39:14.9 2 1:49.9 2 42:38.1 2 1:51.9 2 17:46.1 1:43:21.1
 
Top

Para-triathlete Wheelchair

  Overall     ------- Run ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 52 GARRETT KUWADA 116 98 1 28:15.9 1 0:55.8 1 39:58.1 1 1:23.7 1 14:40.0 1:25:13.7