Valentine's Biathlon

February 09, 2020


Results By Race Management Systems, Inc.

Team - Married


35 to 54

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 118 Dimas and April 49:54.2 118 DIMAS RODRIGUEZ Run 9 27:48.9 27:48.9 118 April Rodriguez Swim 6 22:05.2 49:54.2

55 to 74

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 71 Cristal and Peter 34:45.3 71 CHRISTAL CUADRA-KEEGAN Run 1 18:10.0 18:10.0 71 PETER KEEGAN Swim 1 16:35.3 34:45.3 2 203 Chad and Cassie 48:14.1 203 CHAD KYFFIN Run 6 26:20.1 26:20.1 203 CASSIE KYFFIN Swim 5 21:54.0 48:14.1

75 to 94

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 73 Norma and Ethan 47:50.6 73 NORMA CREPS Run 8 26:54.3 26:54.3 73 ETHAN CREPS Swim 3 20:56.2 47:50.6 2 70 Jennifer and Yon 51:06.7 70 JENNIFER MATHESON Run 7 26:29.1 26:29.1 70 YON SMITH Swim 9 24:37.6 51:06.7 3 179 Chritina and Matt 53:08.0 179 CHRISTINA KAMALO Run 4 25:30.5 25:30.5 179 Matt Kamalo Swim 11 27:37.4 53:08.0

95 to 114

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 57 Becky and Deb 47:48.8 57 BECKY BUJITEN Run 10 30:24.1 30:24.1 57 DEB MERWICK Swim 2 17:24.7 47:48.8 2 121 Bruno and Jeaneen 57:52.9 121 BRUNO HELDT Run 13 35:33.8 35:33.8 121 Jeaneen Heldt Swim 7 22:19.1 57:52.9

115 to 134

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 20 Tred and Akiko 47:34.4 20 TRED EYERLY Run 3 25:10.2 25:10.2 20 AKIKO KODAMA Swim 8 22:24.1 47:34.4 2 209 Eric and Karen 49:42.1 209 ERIC SANDERS Run 2 21:34.0 21:34.0 209 KAREN SANDERS Swim 13 28:08.0 49:42.1 3 126 Christine and Michael 1:00:06.0 126 CHRISTINE OHASHI Run 12 33:09.0 33:09.0 126 Michael Ohashi Swim 10 26:56.9 1:00:06.0 4 68 Sandy and Dan 1:00:08.1 68 SANDY OMIYA Run 11 32:10.5 32:10.5 68 DAN OMIYA Swim 12 27:57.5 1:00:08.1

135 to 154

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 78 Joanne and Ulrich 47:02.0 78 JOANNE KLINKE Run 5 25:38.1 25:38.1 78 Ulrich Klinke Swim 4 21:23.9 47:02.0 2 125 Jane and James 1:09:51.7 125 JANE KIRTON Run 14 40:02.6 40:02.6 125 James Roumasset Swim 14 29:49.1 1:09:51.7

Team - Just Friends


34 & Under

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 208 Luke and Noa 35:52.0 208 LUKE HAMOCON Run 2 21:08.7 21:08.7 208 NOA COPP Swim 1 14:43.3 35:52.0 2 119 Nathaniel and Douglas 53:25.8 119 NATHANIEL BOURKE Run 6 22:56.2 22:56.2 119 Douglas Heston Swim 17 30:29.6 53:25.8 3 167 Maya and Kapono 55:26.6 167 MAYA HAGIWARA Run 12 27:37.3 27:37.3 167 KAPONO ALMEIDA Swim 13 27:49.3 55:26.6 4 114 Hemakanapua and Adara 59:14.5 114 HEMAKANAPUA HIRAHARA Run 15 31:29.7 31:29.7 114 ADARA WAGENMAN Swim 12 27:44.7 59:14.5 5 210 Tyler and Kaiwi 1:04:09.9 210 TYLER SAKATA Run 13 29:58.1 29:58.1 210 KAIWI GREANEY Swim 19 34:11.7 1:04:09.9

35 to 54

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 170 Kainoa and Kahonilani 52:13.1 170 KAINOA OYAMA Run 14 30:50.7 30:50.7 170 KAHONILANI HARRYMAN Swim 5 21:22.3 52:13.1 2 214 Lana-June and Kawela 56:46.4 214 LANA-JUNE TENNANT Run 18 34:40.7 34:40.7 214 KAWELA TIMOTEO Swim 6 22:05.6 56:46.4 3 216 Justin and Sedona-Ariz 59:35.1 216 JUSTIN CABANSAG JR. Run 16 32:30.0 32:30.0 216 SEDONA-ARIZ NELSON Swim 11 27:05.1 59:35.1 4 211 Jade and Maleia 1:11:13.0 211 JADE FRANK Run 19 37:49.2 37:49.2 211 MALEIA AGUANO Swim 18 33:23.7 1:11:13.0

55 to 74

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 79 Laura and Sean 50:57.6 79 LAURA TAYLOR Run 9 25:48.4 25:48.4 79 Sean Moorhead Swim 9 25:09.1 50:57.6 2 191 Olivia and Kylie 53:26.5 191 OLIVIA BOURKE Run 11 27:33.1 27:33.1 191 KYLIE TAETZSCH Swim 10 25:53.4 53:26.5 3 2 Reyse and Alice 1:01:37.2 2 REYSE SAKIMA Run 17 32:55.3 32:55.3 2 ALICE WEBB Swim 15 28:41.9 1:01:37.2

75 to 94

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 185 Makani and Kim 43:58.5 185 MAKANI CHRISTENSEN Run 3 21:24.5 21:24.5 185 KIM BURNETT Swim 7 22:34.0 43:58.5 2 198 Sam and Mikayla 50:00.3 198 SAM TAYLOR Run 4 21:54.4 21:54.4 198 MIKAYLA ORPHAN Swim 14 28:05.9 50:00.3 3 76 Ryan and Rebecca 50:53.9 76 RYAN CUSKADEN Run 1 21:04.5 21:04.5 76 REBECCA LLOYD Swim 16 29:49.4 50:53.9

95 to 114

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 32 Mark and Sandie 39:31.6 32 MARK NAKAKURA Run 7 23:44.8 23:44.8 32 Sandie Easton Swim 2 15:46.8 39:31.6 2 3 Nathaniel and Denise 45:20.1 3 NATHANIEL PAK Run 8 25:14.2 25:14.2 3 DENISE WEBB Swim 3 20:05.9 45:20.1 3 122 Tin and Kelly 46:28.2 122 TIN CHAO Run 10 26:06.5 26:06.5 122 Kelly Quin Swim 4 20:21.7 46:28.2 4 15 Kenji and Sharon 46:34.7 15 KENJI PRICE Run 5 22:11.0 22:11.0 15 SHARON LENG Swim 8 24:23.6 46:34.7

Team - Sweethearts


34 & Under

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 157 Kaiya and Meleana 1:01:56.3 157 KAIYA BANNISTER Run 3 32:54.6 32:54.6 157 MELEANA DUVAUCHELLE Swim 3 29:01.6 1:01:56.3

75 to 94

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 112 Shana and Robert 41:53.3 112 SHANA PALMIERI Run 1 23:41.9 23:41.9 112 ROBERT OCONNER Swim 2 18:11.3 41:53.3 2 69 Lauren and Matt 46:27.3 69 LAUREN DUARTE Run 2 29:53.3 29:53.3 69 MATT DUBRULE Swim 1 16:33.9 46:27.3

Team - Family


55 to 74

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 194 Magdalena ad Luca 39:55.9 194 MAGDALENA PETKO Run 2 24:26.2 24:26.2 194 LUCA PETKO Swim 2 15:29.7 39:55.9 2 156 Kathy and Jillian 41:59.2 156 KATHY PRICE Run 1 23:30.9 23:30.9 156 JILLIAN PRICE Swim 3 18:28.2 41:59.2 3 72 Larry and Kasie 51:36.6 72 LARRY FLANNIGAN Run 3 27:20.9 27:20.9 72 KASIE PERREIRA Swim 4 24:15.7 51:36.6 4 123 Brandy and Kanoa 57:38.8 123 BRANDY KALEOALOHA Run 4 42:35.6 42:35.6 123 KANOA Kaleoaloha Swim 1 15:03.1 57:38.8

Team - Open


34 & Under

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 168 Cheyanne and Kaialyn 1:09:05.8 168 CHEYANNE GREENE Run 10 31:31.7 31:31.7 168 KAIALYN AVILLA Swim 13 37:34.1 1:09:05.8

35 to 54

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 182 Joanna and Ashley 40:08.6 182 JOANNA KEAULANA Run 4 21:37.4 21:37.4 182 Ashley Maginot Swim 2 18:31.1 40:08.6 2 77 Paige and Lauren 43:25.1 77 PAIGE GASMAN Run 6 25:28.0 25:28.0 77 Lauren Hyde Swim 1 17:57.0 43:25.1 3 8 Tyler and Peter 54:13.9 8 TYLER MORIMOTO Run 1 20:24.2 20:24.2 8 PETER GUMTAOTAO Swim 12 33:49.7 54:13.9 4 113 Natalie-Rose and Jade 1:11:12.1 113 NATALIE-ROSE WILCOX Run 13 41:28.4 41:28.4 113 JADE LUM Swim 11 29:43.6 1:11:12.1

55 to 74

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 124 Margaret and Kaeo 51:23.9 124 MARGARET PU Run 8 30:20.7 30:20.7 124 Kaeo Kaleoaloha Swim 4 21:03.2 51:23.9 2 181 Mei and Polly 56:50.1 181 MEI TRAN Run 9 31:28.3 31:28.3 181 Polly Skillman Swim 8 25:21.8 56:50.1

75 to 94

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 74 Rod and Ron 40:29.8 74 ROD BAYBAYAN Run 2 20:36.3 20:36.3 74 RON GONZALES Swim 3 19:53.5 40:29.8 2 120 Nicole and Deborah 52:56.1 120 NICOLE PRESTON Run 7 27:07.8 27:07.8 120 Deborah Gabriel Swim 9 25:48.3 52:56.1 3 206 Cherish and Jeffrey 54:13.3 206 CHERISH KUIEE Run 11 32:51.6 32:51.6 206 JEFFREY DODGE Swim 5 21:21.7 54:13.3

115 to 134

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time 1 58 Tom and Tom 44:09.1 58 TOM COLLINS Run 3 21:22.3 21:22.3 58 TOM HEBERLE Swim 7 22:46.7 44:09.1 2 106 Joe and Niklas 45:31.1 106 JOE SHUSKO Run 5 24:08.7 24:08.7 106 NIKLAS SCHNEIDER Swim 6 21:22.3 45:31.1 3 21 Karen and Beth 1:04:24.4 21 KAREN LOOMIS Run 12 35:26.6 35:26.6 21 BETH BLACKBURN Swim 10 28:57.7 1:04:24.4