Magic Island Biathlon

Age Group Results

March 05, 2022


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: 12-15 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: 12-15 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Individual

Top

Female 12 to 15

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 29 Maddie Stuemke 624 12 1 25:04.6 1 18:08.5 43:13.2
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 23 Lyra Gonzales 660 21 1 22:33.1 1 18:51.2 41:24.3
2 80 Geralyn Shirley 637 24 2 26:22.4 3 29:24.4 55:46.8
3 88 Megan Russell 583 23 3 35:37.6 2 22:32.6 58:10.2
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 8 ANNA BELK 651 26 1 18:52.1 2 17:48.8 36:41.0
2 10 Kelsey Liu 598 29 2 21:50.3 1 16:13.4 38:03.7
3 41 Heather Zane 634 28 3 23:33.8 3 21:52.6 45:26.4
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 20 Jessica Conway 600 34 2 22:51.0 1 17:21.9 40:12.9
2 39 Molly Troop 553 34 3 24:05.4 2 20:32.0 44:37.5
3 47 Anne Marie Carson 648 34 1 21:39.0 6 25:27.4 47:06.5
4 55 Ashley Hartman 535 34 5 24:56.8 4 23:46.9 48:43.7
5 58 JUSTINE HOPE 652 33 4 24:06.4 5 24:59.6 49:06.1
6 81 Ashley Balasco 625 31 6 25:06.4 8 30:50.6 55:57.1
7 90 Theresa Geelhoed 603 31 7 34:53.9 3 23:44.0 58:38.0
8 95 Kathleen Griffin 533 33 8 36:31.5 7 26:00.4 1:02:31.9
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 9 CARLY BROWN 509 37 1 18:51.6 1 18:46.3 37:37.9
2 45 Lisa Swartzfager 552 37 2 21:13.7 3 25:02.9 46:16.7
3 60 Moe Chun 529 38 5 23:55.2 4 25:43.0 49:38.3
4 68 DIANA SPENCER 662 37 4 22:56.5 5 28:30.5 51:27.1
5 75 Olivia Poblacion 547 35 3 21:18.3 7 33:22.0 54:40.4
6 87 Carol Hepner 536 37 6 26:18.8 6 31:47.2 58:06.1
7 89 Molly Johnston 627 37 7 34:21.4 2 23:57.9 58:19.3
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 12 RIE NAGAYAMA 522 44 1 19:38.0 1 18:50.4 38:28.4
2 28 Whitney Burdzilauskas 579 40 2 20:32.8 3 22:29.3 43:02.1
3 37 Kathryn McCabe 630 44 3 24:33.2 2 19:58.1 44:31.3
4 72 Angela Collard 610 40 4 25:55.4 4 26:16.7 52:12.2
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 32 Margot Sakazaki-Speck 602 45 1 23:11.6 2 20:43.2 43:54.8
2 35 Michelle Simmons 551 48 3 25:02.3 1 19:12.6 44:14.9
3 43 ALICIA SHOULTA 505 45 2 23:52.1 3 21:47.2 45:39.3
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 64 JERELYN WATANABE 523 53 4 30:33.4 1 19:56.2 50:29.6
2 65 FRANCESCA LEONETTI 663 52 2 28:30.7 2 22:10.5 50:41.2
3 69 Nikki Senter 550 50 1 26:53.0 3 24:34.9 51:27.9
4 86 Erin Oda 639 51 3 28:33.4 4 29:06.4 57:39.8
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 70 JEANINE NAKAKURA 512 57 1 25:55.0 1 26:04.6 51:59.6
2 98 JILL DIETMEYER 654 58 2 34:44.0 3 32:55.6 1:07:39.6
3 99 Karen Bullard 563 55 3 38:33.2 2 29:27.9 1:08:01.1
4 101 TERRI TYMN 657 59 4 38:46.9 4 34:00.5 1:12:47.5
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 49 DIANE CORN 644 62 1 26:29.8 1 20:55.3 47:25.1
 
Top

Female 65 to 69

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 91 SHARON LENG 514 65 1 33:01.2 1 25:44.0 58:45.2
 
Top

Female 70 to 74

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 97 Rosemary Adam-Terem 585 71 1 32:22.9 1 32:52.5 1:05:15.4
 
Top

Male 12 to 15

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 54 Finley Church 638 14 1 22:18.5 1 26:19.4 48:37.9
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Brian Savidge 617 23 2 18:30.0 1 16:27.6 34:57.6
2 5 Jackson Ayers 599 23 1 18:19.3 2 17:33.9 35:53.3
3 51 Jacob Paszkiewicz 546 24 3 22:14.9 4 25:21.2 47:36.2
4 66 Kaainaoluikalai Lewis 612 22 4 23:58.9 5 27:21.3 51:20.2
5 83 cobalt zucker 596 20 5 33:00.5 3 23:36.3 56:36.8
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 14 Benjamin Wiseman 556 29 2 18:02.7 1 20:42.8 38:45.6
2 24 Kegan Flagg 641 27 1 17:31.2 5 24:42.9 42:14.2
3 27 William Crowley 626 27 3 19:01.2 4 23:46.4 42:47.6
4 36 CHRISTOPHER MA 569 28 6 23:27.3 2 20:48.4 44:15.8
5 44 Jacob Chappell 635 29 4 19:42.8 6 26:08.7 45:51.5
6 52 John Malmquist 545 28 7 25:16.2 3 22:27.9 47:44.1
7 63 Trevor Thomas 661 29 5 23:26.1 7 26:57.5 50:23.6
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 2 RYAN HARTMAN 658 31 2 18:50.4 2 16:46.5 35:37.0
2 4 Eric Nilsoon 643 34 5 21:24.5 1 14:18.8 35:43.3
3 7 Nicholas Zehr 621 31 1 18:49.2 4 17:44.6 36:33.9
4 16 Yawei Hao 642 31 6 21:42.5 3 17:38.0 39:20.5
5 19 Tyrus Burr 655 31 3 19:16.8 5 20:37.3 39:54.1
6 25 Alex Kasula 636 31 4 20:26.0 6 21:59.8 42:25.8
7 42 Michael Hervey 538 30 7 22:04.2 8 23:27.5 45:31.7
8 46 Nathaniel Calio 528 31 8 23:47.4 7 22:50.3 46:37.7
9 84 Spencer Ricardel 664 32 10 27:50.4 9 29:12.4 57:02.8
10 96 Kwun Shiu 620 31 9 26:16.7 10 38:51.8 1:05:08.6
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 11 Riki Otaki 613 35 2 19:55.0 1 18:19.0 38:14.1
2 17 Matthew Kukla 645 38 3 19:57.8 2 19:39.2 39:37.1
3 31 Barrett Johnston 628 38 4 20:47.8 4 22:48.5 43:36.4
4 38 BENJAMIN LEWIS 521 39     8 44:34.9 44:34.9
5 53 TERRY SHIN 567 39 5 22:19.6 5 25:51.6 48:11.2
6 59 Kevin Macquoid 632 36 1 19:29.9 7 29:57.6 49:27.6
7 62 Kyle Sherman 631 37 7 27:37.1 3 22:20.1 49:57.3
8 67 Brett Gilbert 531 35 6 23:31.4 6 27:52.1 51:23.6
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 13 R.J. Martin 606 42 1 19:13.2 2 19:22.9 38:36.1
2 21 LANCE FUJIOKA 548 41 4 21:29.0 1 19:10.7 40:39.8
3 26 Johann Hepner 537 40 2 19:26.9 3 23:03.7 42:30.6
4 48 TIMOTHY BUSBY 560 42 3 19:42.2 5 27:37.1 47:19.4
5 50 ROGER LIN 510 40 5 22:44.3 4 24:41.0 47:25.3
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 6 STEVEN MINAGLIA 659 49 1 18:56.7 1 16:59.5 35:56.2
2 22 ANDREW DEUTSCHER 524 47 2 19:22.3 3 21:38.7 41:01.1
3 34 Timothy Gillaspie 532 49 3 24:18.0 2 19:56.1 44:14.2
4 93 David Aldrich 525 49 4 34:41.5 4 24:29.0 59:10.5
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 3 Marcelo Silva 593 53 1 18:02.6 1 17:38.1 35:40.7
2 15 Mark Speck 653 51 2 18:48.3 3 20:02.4 38:50.7
3 33 Knoel Kaneshiro 540 54 4 24:01.4 2 19:55.4 43:56.8
4 40 Russell Clock 530 52 3 23:25.3 4 21:16.6 44:42.0
5 73 KEN LEE 519 54 8 28:24.7 6 24:59.5 53:24.3
6 77 SCOTT ZUCKER 666 51 6 26:01.3 8 29:21.1 55:22.4
7 79 Radji Tolentino 647 52 7 28:12.7 7 27:20.6 55:33.3
8 82 Derick Kato 541 53 5 24:29.9 9 31:29.0 55:58.9
9 85 Jaime Ubongen 554 50 9 32:27.8 5 24:50.0 57:17.8
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 18 PAUL MATTEN 502 59 1 19:14.9 1 20:36.9 39:51.9
2 56 Nathan Kadota 605 59 2 23:02.4 3 25:59.6 49:02.0
3 57 Keith Ushijima 555 55 3 27:02.5 2 21:59.8 49:02.4
4 92 JOHN MCGOWAN 572 56 4 29:20.7 4 29:41.3 59:02.1
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 30 John Losito 633 60 1 20:24.9 1 22:51.8 43:16.7
2 74 Charles Gumm 609 62 4 25:52.6 2 28:29.5 54:22.1
3 76 ROD HUDDLESTON 646 63 2 24:16.4 3 30:25.2 54:41.7
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 71 JIM MURRAY 568 69 1 26:31.8 1 25:28.2 52:00.0
 
Top

Male 70 to 74

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 61 EUGENE CHO 520 70 1 22:22.8 3 27:22.5 49:45.4
2 78 ALTON MOTOBU 501 71 2 32:18.7 1 23:11.6 55:30.3
3 100 Jeffrey Dodge 665 71 3 44:14.1 2 26:01.8 1:10:15.9
 
Top

Male 75 and Over

  Overall   ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time
1 94 MAC SEXTON 570 78 1 33:57.7 1 26:56.7 1:00:54.4